Zábava

Členovia východného bloku NATO chcú zvýšiť podporu Ukrajine na júlovom aliančnom summite

Spojenci v NATO by sa mali zamerať na ďalšie zvýšenie podpory Ukrajine a usilovať sa o členstvo v aliancii, uviedli v utorok lídri deviatich krajín strednej a východnej Európy.

Lídri neformálnej skupiny známej ako Bukurešťská deviatka, krajiny vo východných častiach aliancie NATO, diskutovali o spoločnom postupe na summite NATO, ktorý je naplánovaný na 11. až 13. júla v litovskom Vilniuse v Bratislave, hlavnom meste Slovenska.

„Naším cieľom je veľmi robustný, viacročný a komplexný balík podpory pre Ukrajinu, ktorý posilní jej obranné schopnosti implementáciou štandardov NATO a zvýšením interoperability s NATO,“ uviedli vo vyhlásení na záver svojho stretnutia. Prítomný bol aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Vo svetle ruskej útočnej vojny budeme pokračovať v našej silnej podpore zlepšovania obranyschopnosti a humanitárnej kapacity Ukrajiny na zotavenie sa z katastrofy.“

Lídri uviedli, že „vo Vilniuse očakávame, že posunieme naše politické vzťahy s Ukrajinou na novú úroveň a začneme novú politickú cestu vedúcu k členstvu Ukrajiny v NATO hneď, ako to podmienky dovolia“.

Bukurešťská deviatka sa zišla v reakcii na ruskú anexiu Krymského polostrova od Ukrajiny v roku 2014. Deviatimi krajinami sú Bulharsko, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Slovensko.

Americký prezident Joe Biden vo februári na stretnutí vo Varšave ubezpečil dotknuté krajiny, že Rusko by proti nim mohlo vojensky zasiahnuť, ak vyhrajú na Ukrajine, pričom povedal, že pakt vzájomnej obrany NATO je „posvätný“ a že „všetko ochránime“. palec NATO“.

NATO reagovalo na rozsiahlu ruskú inváziu na Ukrajinu vo februári 2022 nasadením mnohonárodných bojových skupín na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. Dopĺňajú štyri ďalšie nasadené v roku 2017 v troch pobaltských štátoch a Poľsku s cieľom rozšíriť prítomnosť NATO z pobaltských štátov do Čierneho mora.

READ  Baghdadis spomína na svoje zábavné časy v Melbourne

„Rusko je najdôležitejšou a priamou hrozbou pre bezpečnosť spojencov a my musíme byť pripravení takými zostať,“ uviedli prezidenti. „Očakávame, že summit vo Vilniuse ešte viac posilní bezpečnostnú pozíciu NATO vo východnom regióne, odstraší a poprie akúkoľvek možnosť agresie.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close