Hlavné správy

Draft NHL predstavuje pre slovenský hokej historický moment

MONTREAL – Marion Gáborík sa vrátil domov s rodinou z festivalu v Trenčíne na Slovensku práve v čase, keď sa vo štvrtok v Montreale začínal draft NHL.

Technicky je na Slovensku v piatok skoro ráno, no Gáborík, podobne ako mnohí v krajine, plánoval dlhú noc. Nenechajú si ujsť večer, o ktorom veria, že bude historickou nocou v histórii slovenského hokeja.

To, čo sa v skutočnosti odohralo, presahovalo ich najdivokejšie sny.

Gáborík bol pred štvrtkom vôbec prvým slovenským hráčom draftovaným do NHL. Minnesota Wild ho v roku 2000 vybrala ako tretieho. Keď si Gáborík pozrel návrh na svojom telefóne, videl, že tento rozdiel mizne a posúva sa ďalej v slovenských historických knihách, ako sa očakávalo.

Začalo to prvým hráčom Slovenska Jurajom Slafkovským, prvým hráčom Slovenska. Montreal Canadiens šokovali hokejový svet, vrátane divákov v rodnom meste, výberom Slafkowského pred Shaneom Wrightom narodeným v Kanade. Obranca Simon Nemec sa stal druhým slovenským hráčom, ktorého si New Jersey Devils zobrali, keďže šrumec tohto prekvapenia stále pretrváva.

„Je to už 22 rokov, čo som bol draftovaný, a myslím, že to bol úspech,“ povedal Gáborík v piatok telefonicky. „Je dobré vidieť. Toto je neuveriteľná správa. Nie 1 a č. 2. Myslím si, že to prinesie hrdosť celej krajine a slovenskému hokeju. Je to neuveriteľné.

„Slafkowski, predpokladá sa, že bude v prvej dvojke. Jednoznačne si zaslúži byť číslo 1. Nemusím o tom nevyhnutne pochybovať, ale keďže Montreal je Mekkou hokejového sveta a má číslo 1 a tak ďalej, Neviem, či majú gule na to, aby vybrali európskeho chlapa.. Ale nevzali ani Kanaďana pre fanúšikov, ani Kanaďana a potom im všetka česť je, že zobrali Slafkowského ako najlepšieho. v drafte. Som naozaj rád, že to vidím.“

Gáborík mal spomienky na svoj vlastný draft, keď Slafkowski a Nemec oslavovali, že boli draftovaní so svojimi rodinami. Gáborík sa pri jej sledovaní opísal ako hus.

READ  Liga majstrov: Real Madrid odvrátil katastrofu dvoma gólmi v závere

Mnohých na celom Slovensku celú noc napĺňali emócie. Návrh bol vysielaný na dvoch staniciach po celej krajine, takže ho mohlo sledovať naživo veľa ľudí. Thomas Prokop, starší spisovateľ Denníka Sport, ktorý sa slovenským hokejom venuje posledných 13 rokov, si nepamätal, že by to bolo predtým v televízii.

„Všetci o tom hovoria,“ povedal Prokop. „Napríklad veľa mojich priateľov, ktorí nie sú hokejovými ani športovými fanúšikmi, mi písali správy, že je to veľká vec a je to úžasné… Myslím, že je to jeden z najväčších príbehov v našej hokejovej histórii. Naša zlatá generácia vyhrala.“ Majstrovstvá sveta v roku 2002 a potom Druhé, bronzová medaila na olympiáde tento rok bola obrovská. Myslím, že je to skoro to isté. Viem, že to nie je výsledok nejakej medaily, ale je to akýsi znak toho, že slovenský hokej konečne stúpa. odspodu.

Mať dve najlepšie draftové voľby spolu s tromi voľbami v prvom kole (Philip Maser išiel do Canadiens na 26. mieste) po prvý raz v histórii krajiny je pre Slovensko výnimočné, no má to aj väčší význam. Slovensko bežne chrlilo hráčov z NHL, až kým začiatkom tohto storočia nezačala zásobáreň talentov vysychať.

Keď v roku 2017 nastúpil Miroslav Šatan na post generálneho manažéra reprezentácie Slovenska, jeho cieľom bolo vrátiť Slovensko do starých koľají. Jeho plán zahŕňa priviesť na palubu osvedčeného trénera so skúsenosťami z NHL. Získal Craiga Ramseyho a partnerstvo dopadlo lepšie, než ktokoľvek očakával. Ľudia v celom slovenskom hokeji dávajú Ramseymu veľkú zásluhu za to, čo sa deje s národným tímom a jeho mladými hráčmi. Slafkowski nedávno opísal Ramseyho ako svojho obľúbeného trénera, pretože mu Ramsey veril a dal mu čas na ľade ako mladíkovi.

READ  Moskva odsúdila vyhlásenie USA o sankciách proti Iránu ako nezákonné

„Preto Šatan privádza na Slovensko Craiga Ramseyho, aby vrátil slovenský hokej späť,“ povedal asistent trénera slovenskej reprezentácie Andrzej Botkonicki. „Robili to roky. Olympiáda bola odmena za všetku jeho prácu. Zmenil myslenie hráčov, zmenil aj mladých hráčov a pomohol im rásť, pomohol trénerom. Je skvelé, že sme na správnej ceste.“ trať tam, kde je veľa chalanov v NHL. Ide to dobre. Budúci rok alebo tak. Po rokoch si myslím, že budeme pokračovať v činnosti a privedieme nových hráčov.


Simon Nemec, center, po výbere New Jersey Devils. (Bruce Bennett/Getty Images)

Štvrtok je pre Slovensko štartom. V piatok boli draftovaní ďalší traja hráči, vrátane Adama Sýkoru do New York Rangers na č. Chystáte sa na 63, Servac Petrovsky pre Wild č. 185 a Adam Zinga č. 204 ide do Arizony Coyotes. Je to prvýkrát od roku 2005, čo bolo draftovaných päť hráčov. Teraz po roku môže Slovensko opäť obsadiť návrhovú radu. Útočníci Dalibor Dvorský, Ondrej Molnár a Alex Čiernik boli vybraní už v prvom kole. Dvorský je ďalším potenciálnym výberom v prvej päťke.

Gáborík dúfa, že štvrtkový historický deň bude mať niekedy ešte väčší vplyv.

„Je skvelé vidieť hokej nielen pre deti, ale aj pre malé deti, ale z mladých športovcov na Slovensku môžu byť skvelí športovci,“ povedal Gáborík.

(Najlepšia fotografia Juraja Slafkowského po zvolení č. 1 v drafte NHL 2022: Eric Bolt / USA Today)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close