Veda

Drastický pokles kyslíka jedného dňa zničí väčšinu života na Zemi: ScienceAlert

Práve teraz sa na našej planéte bohatej na kyslík darí životu, no Zem nebola vždy taká – a vedci predpovedajú, že v budúcnosti sa atmosféra opäť zmení na atmosféru bohatú na metán a chudobnú na kyslík.

To sa pravdepodobne nestane až o ďalšiu miliardu rokov. Ale podľa výskumu publikovaného v roku 2021, keď zmena príde, stane sa to pomerne rýchlo.

Táto zmena by priviedla planétu späť do stavu známeho ako Veľká oxidačná udalosť (GOE) asi pred 2,4 miliardami rokov.

Okrem toho vedci za štúdiou tvrdia, že je nepravdepodobné, že by atmosférický kyslík bol trvalou črtou obývateľných svetov vo všeobecnosti, čo má dôsledky pre naše úsilie odhaliť známky života vo vesmíre.

„Model predpokladá, že odkysličenie atmosféry atmosférickým O2 rýchlo klesnúť na úroveň pripomínajúcu archejská zem„Pravdepodobne sa to začne pred nástupom vlhkých skleníkových podmienok v klimatickom systéme Zeme a pred rozsiahlym úbytkom povrchovej vody z atmosféry,“ uviedli vedci vo svojej správe. papier,

V tom momente to bude koniec cesty pre ľudí a väčšinu iných foriem života, ktoré sú závislé od kyslíka, aby prežili deň, takže dúfajme, že prídeme na to, ako sa dostať z planéty niekedy v priebehu nasledujúcej miliardy rokov Is. ,

Na dosiahnutie svojich zistení výskumníci spustili podrobné modely biosféry Zeme vrátane zmien jasu Slnka a zodpovedajúceho poklesu hladiny oxidu uhličitého, keď rastúce úrovne tepla rozkladajú plyn. Menej oxidu uhličitého znamená menej fotosyntézy organizmov, ako sú rastliny, čo bude mať za následok menej kyslíka.

Vedci predtým predpovedali, že zvýšená radiácia zo Slnka zničí oceánsku vodu z našej planéty v priebehu asi 2 miliárd rokovAle tu uvedený model – založený v priemere na menej ako 400 000 simuláciách – hovorí, že pokles kyslíka je prvým, ktorý vyhladí život.

„Pokles kyslíka je veľmi vážny,“ povedal Chris Reinhard, pozemský vedec z Georgia Institute of Technology. noví vedci, „Hovoríme o miliónkrát menšom kyslíku ako dnes.“

To, čo robí túto štúdiu dnes obzvlášť relevantnou, je náš objav obývateľných planét mimo Slnečnej sústavy.

Čoraz výkonnejšie teleskopy sú online a vedci chcú vedieť, čo by mali vidieť v rozsahu údajov, ktoré tieto prístroje zhromažďujú.

Výskumníci tvrdia, že je možné, že budeme musieť hľadať iné biologické podpisy ako kyslík, aby sme mali najlepšie šance na život. časť ich štúdia NASA NEXSS (Nexus for Exoplanet System Science), ktorý skúma obývateľnosť iných planét ako našej vlastnej.

Podľa výpočtov Reinharda a environmentálneho vedca Kazumiho Ozakiho z Toho University v Japonsku môže obývateľná história Zeme bohatá na kyslík trvať len 20 – 30 percent celkovej životnosti planéty – a mikrobiálny život nás prežije. Zostal prítomný ešte dlho aj po opúšťať.

„Atmosféra má vysoké hladiny metánu, nízke hladiny CO po masívnej deoxygenácii2A nie je tam žiadna ozónová vrstva,“ povedal ozaki,

„Systém Zeme bude pravdepodobne svetom anaeróbnych foriem života.“

Výskum bol publikovaný v r prírodná geológia,

Staršia verzia tohto článku bola uverejnená v marci 2021.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close