Veda

Späť do New Jersey, kde vesmír začal

O niekoľko kilometrov ďalej sa fyzik z Princetonu Robert Dicke a jeho študenti začali zaoberať podmienkami, za ktorých mohol vesmír vzniknúť, ak skutočne vznikol. Dospeli k záveru, že každý takýto Veľký tresk musel byť dostatočne horúci, aby udržal termonukleárne reakcie pri miliónoch stupňov, aby sa syntetizovali prvky ťažšie ako prvotný vodík.

Cítil, že energia musí byť stále okolo. Ale ako sa vesmír rozpínal, prvotná ohnivá guľa by sa ochladila na niekoľko kelvinov nad absolútnou nulou – čo, ako vypočítali, by dostalo kozmické žiarenie do mikrovlnnej oblasti elektromagnetického spektra. (Skupina nevedela alebo zabudla, že rovnaký výpočet vykonal pred 20 rokmi fyzik George Gamow a jeho kolegovia z Univerzity Georgea Washingtona.)

Dr. Dickey poveril dvoch postgraduálnych študentov – Davida Wilkinsona, nadaného hudobníka, a Jamesa Peeblesa, teoretika –, aby sa pokúsili odhaliť tieto mikrovlny. Kým sa skupina schádzala, aby rozhodla o akčnom pláne, zazvonil telefón. Bol to Dr. Penzias. Keď Dr. Dickey zložil telefón, obrátil sa na svoj tím. „Chlapci, práve nás oklamali,“ povedal.

Tieto dva tímy sa stretli a napísali niekoľko článkov, ktoré boli publikované po sebe v časopise Physical Review Letters. Skupina Bell Labs opísala rádiový šum a Princetonská skupina navrhla, že by to mohlo byť zvyškové teplo z Veľkého tresku – „Možno si každá strana myslí, no, to, čo sme urobili, je správne, ale tá druhá nie.“ ,“ DR. Povedal Wilson.

Povedal: „Myslím, že Arnold aj ja sme chceli nechať otvorenú myšlienku, že existuje nejaký iný zdroj tohto hluku.“ „Ale, samozrejme, nefungovalo to.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close