Hlavné správy

Extrémny pravicový extrémizmus na Slovensku: nenávisť, zbrane a priatelia z Ruska

Politická frakcia

Hlavné organizácie krajnej pravice na Slovensku možno rozdeliť do dvoch skupín, politickej a polovojenskej. Obe skupiny výrazne podporuje sieť dezinformačných médií a skupín na Facebooku, ktoré často explicitne prezentujú proruské príbehy.

Uznávaný líder krajne pravicového extrémizmu v Kotlebovej krajine ĽSNS získava dostatočnú podporu pre vstup do najvyšších demokratických inštitúcií – nie raz, ale štyrikrát. V roku 2013 zvíťazil Kotleba vo voľbách do funkcie krajského guvernéra Banskej Pystrice, čo jeho strane pomohlo vyhrať Národné zhromaždenie v roku 2016 a v roku 2020 opäť 8 percent hlasov. V roku 2019 získala ĽSNS dve kreslá v Európskom parlamente.

ĽSNS vznikla právnym trikom v roku 2010 po tom, čo prvej strane na čele s Kotlebou zakázal v roku 2006 najvyšší súd zákaz slovenských Duketernes. O niekoľko rokov neskôr Kotleba a ďalší členovia slovenskej strany Duketernes založili akúsi praktickú komédiu s názvom Strana priateľov vína, ktorá sa vo februári 2010 stala ĽSNS.

Jej hlavná téma kampane je postavená nielen na rómskych menšinách s politickými sloganmi, ale aj na protirómskych zhromaždeniach v mestách s významnou rómskou populáciou. Postupom času sa však program strany rozrástol o boj proti liberálnej a progresívnej politike, práva LGBT, Európsku úniu, prisťahovalectvo a mimovládne organizácie – to všetko je antisemitizmus.

„Je to rétorika, že ĽSNS je krajne pravicová strana; sú oveľa radikálnejšie ako bežná krajná pravica,“ uviedol Messnikov pre BIRN.

„ĽSNS je extrémistická strana, sú súčasťou novej nacistickej rodinnej strany,“ uviedol politológ v súvislosti so svojím členstvom v Aliancii za slobodu a mier, ktorá združuje najradikálnejšie strany na celom kontinente vrátane Grécka. . Zlatý úsvit a Národnodemokratická strana Nemecka.

Aj keď sa ĽSNS v týchto dňoch chce ukázať ako úctyhodná strana, nie je príliš ťažké vystopovať jej extrémistické korene. To je nevyhnutné Oslavuje výročie Z slovenskej vojnovej fašistickej vlády 14. marca a jej prezidenta Josepha Tsiva, ktorý bol v roku 1947 odsúdený na smrť za vojnové zločiny. Je (skutočné alebo vymyslené) Židovská rasa Umiestňuje bilbordy s anti-LGBT, protiimigrantskými alebo protirómskymi sloganmi. Má svojich členov a priaznivcov Pochodoval Cez mestá v tmavých uniformách po vzore nacistických strážcov Hilinky z druhej svetovej vojny.

READ  Pompeo naznačil, že USA neuznajú venezuelské voľby ako legitímne

V roku 2016 bola spustená LSNS.Vlaková hliadkaTvrdila, že chráni „slušných ľudí“ pred „asociálnymi“ prvkami. V praxi sa LSNS odvoláva aj na násilníkov zastrašujúcich a hrajúcich sa na rómskych cestujúcich v zelených párty tričkách.Hrdinovia„Na sociálnych sieťach.

ĽSNS čelila v roku 2019 zákazu, ale najvyšší súd nechcel rozhodnúť v prospech petície generálneho prokurátora s tým, že úrad neposkytol dostatočné dôkazy. V roku 2018 ho zbavili obvinenia z objednávky atentátu na novinára Johna Kuziaka, prípad však neskôr zaujal, keď unikli správy z telefónu oslobodeného oligarchu Mariona Cognera. Pochválil sa „Potvrdil“, že ĽSNS nebude rozpustená.

„Súd tvrdí, že nie sú fašisti,“ napísal Cohner v marci 2018 svojej spojenke Alene Sussovej. „Teraz mi dlžia,“ dodal s tým, že Figo padol po masových protestoch po atentáte na „Projekt B“ vládou, ktorú viedol Robert s Kotlebovou stranou.

„Stále mám pochybnosti o verdikte Najvyššieho súdu,“ uviedol Messnikov. “V slušnej krajine, čo.” [Prosecutor General] Z tých 20 strán, ktoré napísal Jerome Sisner, by stačilo [to dissolve such a group]. “

Nakoniec Kotlebova strana využila rozsudok súdu vo svoj prospech a nepravdivo tvrdila, že súd oficiálne „potvrdil“, že s fašizmom nemajú nič spoločné.

Príliv sa však mení. Doteraz bolo najmenej sedem členov ĽSNS a niekoľko kandidátov strany obvinených z extrémistických alebo násilných trestných činov vrátane Kotlebu.

Jeden z poslancov strany minulý rok stratil poslanecký mandát pre trestné činy extrémizmu, ďalší bývalý člen bol odsúdený za vraždu prvého stupňa. Strana bude čeliť náročným obdobiam, ak Najvyšší súd potvrdí rozsudok Kotlebu.

„Ak budem vymenovaný za generálneho prokurátora, určite prehodnotím všetky dôkazy potrebné na podanie návrhu na Najvyšší súd na rozpustenie ĽSNS,“ uviedol právnik Maros Zilinka. Dennick n 3. decembra, mesiac predtým, ako ho parlament zvolil za generálneho prokurátora.

READ  Americké úrady varovali pred cestovaním a oslavami vďakyvzdania

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close