Hlavné správy

Fico nastavuje podmienky pre „brutálnu finančnú pomoc“ Ukrajine – EURACTIV.com

Slovenský premiér Robert Fico podporí „brutálnu finančnú pomoc“ Ukrajine – napriek jeho proruskej rétorike – ak bude môcť zaručiť, že peniaze nebudú zneužité a časť sa použije na rekonštrukciu pohraničnej infraštruktúry a podporu obnovy slovenských firiem. .

Fico je pripravený na odoslanie 400 miliónov eur pre Európsku úniu Ak sa zvýšený rozpočet použije na zvýšenie konkurencieschopnosti a boj proti nelegálnej migrácii, spoločné peniaze sa neznížia.

„Ukrajina je jednou z najskorumpovanejších krajín sveta a jej brutálnu finančnú pomoc podmieňujeme zárukami, že európske peniaze (vrátane slovenských) nebudú zneužité,“ povedal Fico o rozpočtovej injekcii Ukrajine vo výške 50 miliárd eur.

Rozhodnutia Rady obsahujú aj odkazy na vojenskú pomoc EÚ, najmä prostredníctvom Európskeho mierového nástroja.

Skutočnou skúškou Ficovho postupu bude, či prebuduje zariadenie, a to až do výšky 20 miliárd eur, ktoré by na rozdiel od navrhovaného zvýšenia rozpočtu financovalo zbrane, muníciu a inú vojenskú pomoc a musí byť prijaté jednomyseľne.

Dichotómia medzi Ficovými slovami a rozhodnutiami rady sa prvýkrát objavila počas štvrtkového vypočutia vo výbore slovenského parlamentu pre záležitosti EÚ. Líder opozičného Progresívneho Slovenska Michal Šimečka sa Figa opýtal, ako funguje jeho protivojenská pomoc, s návrhom znenia „všestrannej“ pomoci Ukrajine.

„Všetky formy pomoci interpretujeme len ako humanitárne a civilné,“ povedal Figo, no napokon nenamietal ani len otvorenou zmienkou o vojenskej pomoci v texte záverov.

Na štvrtkovom stretnutí s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou Fico povedal, že rešpektuje „zvrchované právo členských štátov, či už vojensky podporujú Ukrajinu alebo nie“.

Uvidí sa však, či sa to rozšíri na veto celej škály vojenskej pomoci EÚ prostredníctvom Európskeho mierového nástroja.

(Barbara Smušková | Euractiv.sk)

READ  Výhra USA do 20 rokov vs. Slovensko | Klubový futbal

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close