Hlavné správy

Fort Pekov na Slovensku je potrebné vymeniť

Hrad Bekov na Slovensku prechádza rekonštrukciou

Miesto kultúrneho dedičstva bude nahradené sumou 809 000 eur v grantoch z Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska

Najdlhšia rieka Sravakia sa nachádza na vysokom útese nad ústím, v blízkosti obce Pekov v Trenčianskom kraji, a jej zrúcaniny sú plné pevnosti Pekov. Jedna z najstarších pevností v bývalej Rakúsko-Uhorskej ríši prešla pevnosť koncom 20. rokov čiastočnou obnovou.Th A začiatkom 21.Sv Storočia sa stala veľmi navštevovanou turistickou destináciou.

Pozitívny vplyv na regionálny cestovný ruch

Teraz je tradičný míľnik zavedený pomocou grantov 809 000 eur z Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórska, ktoré spravuje slovenské ministerstvo investícií a regionálneho rozvoja, na ceste k úplnej transformácii. Podpredsedníčka vlády Veronika Remisová tento krok oznámila minulý týždeň TASR Newsletter, že pevnosť umožní rekonštrukciu, aby uvítala návštevníkov po celý rok, a pozitívne ovplyvní rozvoj cestovného ruchu v regióne.

Projekt rekonštrukcie drakov realizuje obec Bekov v spolupráci so Združením historických miest a dedín, strednou školou v Novom Meste nie vo Wahome a nórskou univerzitou. Žiadosť o financovanie bola predložená v rámci výzvy „Podnikatelia v kultúre, kultúrnom dedičstve a kultúrnej spolupráci“ na podporu oživenia a oživenia miest kultúrneho dedičstva.

Darček klaunovi

Legenda hovorí, že hrad Bekov, postavený v roku 1208, zadal vojvoda Citibore ako dar svojmu milovanému klaunovi Pekovi. Artefakty roztrúsené po celej pevnosti rozprávajú jej dlhý a búrlivý príbeh.

Na dolnom nádvorí môžu návštevníci vidieť katapult, ako aj pec Fort Black a výrazné guľatiny. V priľahlých budovách sa nachádza výstava fotografií dokumentujúca archeologické vykopávky a minulé i súčasné rekonštrukčné práce s objektmi Trenónskeho múzea. Skúmaný turista by mal hľadať drevenú sochu draka menom Blundus, ktorý hrad dobre strážil, a kópiu skvostnej pekovskej Madony v hradnom kostole.

Na hornom hrade je expozícia stredovekej hygieny a kúpeľov. Nájdete tam obrazy umelca-filozofa Laszla Medinského, jednej z najzaujímavejších postáv bekhovského domorodého a maďarského umenia.

READ  Živý prenos Poľsko vs Slovensko: Ako sa dá dnes pozerať na zápas Euro 2020

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close