Ekonomika

Fiji Times EU Carbon Plan 2022 rozdeľuje štáty do rokovaní o klíme

Brusel (Reuters) – Európska únia (EÚ) plánuje účtovať dodávateľom palív poplatky za emisie CO2 z áut a vykurovania domácností, rozdelila členské štáty a je pripravená dominovať rozhovorom o tom, ako v roku 2022 riešiť klimatické zmeny.

Politici EÚ v júli navrhli nový systém obchodovania s emisiami (ETS) pre dopravu a vykurovanie ako súčasť súboru opatrení na dosiahnutie cieľa EÚ znížiť čisté emisie o 55 % od roku 1990 do roku 2030.

Na stretnutí ministrov životného prostredia EÚ v pondelok priaznivci z Nemecka, Švédska a ďalších štátov uviedli, že plán zníži emisie nákladovo efektívnym spôsobom a získa peniaze na zelené investície.

Iní však uviedli, že majú obavy zo sociálneho vplyvu, ak by dodávatelia palív premenili dodatočné náklady na vyššie účty pre spotrebiteľov.

„Zavedenie nového systému ETS pre sektor cestnej dopravy a stavebníctva je neprijateľné. Z nášho pohľadu to bude znamenať väčšiu záťaž pre komunitu a (zraniteľnejších občanov), “ povedala poľská ministerka pre klímu Anna Moskva.

Maďarsko a Slovensko uviedli, že tento krok, ktorý vstúpi do platnosti od roku 2026, je „predčasný“, zatiaľ čo Írsko, Portugalsko, Litva a Španielsko uviedli, že existujú obavy.

Za plán hlasovali Nemecko, Rakúsko, Švédsko, Fínsko a Dánsko.

„Chceme najnižšiu cenu za tonu uhlíka v Európe, pretože si myslíme, že bude veľmi dôležité zabezpečiť, aby sme sa vzdialili od uhlia,“ povedal Patrick Gresen, nemecký štátny tajomník pre hospodárstvo a klímu.

Niektorí predstavitelia EÚ pod podmienkou zachovania anonymity uviedli, že rozdeleniu sa pravdepodobne dá vyhnúť.

Ak sa tak stane, štáty budú musieť zaviesť alebo posilniť ďalšie opatrenia na dosiahnutie emisných cieľov Kongresu.

Šéf klimatickej politiky EÚ Frans Timmermans uviedol, že komisia je „otvorená“ alternatívnym plánom na zníženie CO2 v budovách a doprave, kým si nestanovia ciele.

READ  Medzinárodný menový fond zvýšil prognózu HDP Maďarska na 4,3%

Krajiny sa budú snažiť dohodnúť sa na spoločnej pozícii do roku 2022 ku komplexným návrhom EÚ v oblasti klímy na postupné vyraďovanie nových áut ETS a 2035 so spaľovacím motorom. Všetky musia schváliť krajiny EÚ a Európsky parlament.

Potreba ochrany zraniteľných rodín bola doteraz hlavným faktorom rozhovorov, keďže krajiny tento krok zvažujú v kontexte cien energií a zaznamenaných cien CO2 na súčasnom trhu EÚ s uhlíkom.

Komisia chce prepojiť schému ETS so 72 miliardovým fondom na poskytovanie kompenzácií občanom s nízkymi príjmami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close