Svet

Francúzska polícia stále nemá páchateľa útoku v Lyone: Nepozná ani motív

Útočník vyzbrojený brokovnicou so skrátenou hlavňou dvakrát zastrelil gréckeho kňaza, ktorý zatváral dvere do svojho bytu v zadnej časti kostola. Páchateľ následne ušiel z miesta činu. Krátko po čine policajti zadržali muža, ktorý sa zhodoval s popisom, ktorý poskytli svedkovia. Nakoniec sa však nenašiel žiadny dôkaz, že by mal niečo spoločné s útokom na kňaza a museli ho prepustiť. Pátranie po páchateľovi preto stále pokračuje a polícia ho rozšírila do širšieho okolia Lyonu.

Motív útoku zostáva neznámy. Prípad nevyšetruje špecializovaná protiteroristická prokuratúra, ale iba miestna lyonská prokuratúra, ktorá v tejto súvislosti začala vyšetrovanie pokusu o vraždu. Zranený duchovný gréckej pravoslávnej cirkvi Nikolaos Kakavelakis je v nemocnici a jeho stav je stále kritický. Podľa diecézy sa kňaz mal po službe v Lyone čoskoro vrátiť do rodného Grécka. Hneď po útoku požiadala grécka pravoslávna cirkev v Lyone políciu o ochranu. Zdôraznila však, že sa v poslednej dobe nestala terčom žiadnych hrozieb.

Vo Francúzsku momentálne platí výnimočný stav po útoku z 29. októbra, keď 21-ročný Tunisan zabil nožom v bazilike Matky Božej v juhofrancúzskom meste Nice troch ľudí, z ktorých jeden bol oddelil hlavu od tela. Polícia po útoku páchateľa niekoľkokrát zastrelila a zadržala. Je vo vážnom stave v nemocnici. Vláda následne prisľúbila sprísnenie ochrany náboženských predmetov v krajine. Predtým 16. októbra v meste Conflans-Sainte-Honorine neďaleko Paríža zavraždil čečenský moslim samuela Patyho, učiteľa dejepisu na strednej škole. K vražde došlo potom, čo historik pri vysvetľovaní slobody prejavu ukázal karikatúry proroka Mohameda.

READ  Odborníci odhalili riziko infekcie pri lyžovaní: Lyžiari by sa tomu mali vyhnúť

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close