Hlavné správy

Google Doodle Slovensko oslavuje Deň nezávislosti a demokracie 2023

Sviatočné logo Google pripomenulo v piatok Deň nezávislosti a demokracie Slovenska, každoročné podujatie na počesť celosvetového dodržiavania kľúčových udalostí, ktoré viedli k vytvoreniu ich národa ako slobodnej a nezávislej krajiny ľuďmi slovenského pôvodu.

Podľa popisu zorganizovali československí študenti v novembri 1939 sériu nenásilných demonštrácií, ktoré prilákali tisíce účastníkov, ktorí sa zhromaždili, aby vyjadrili svoju požiadavku na oslobodenie od nacistickej okupácie.

čítaj viac: Google Doodle oslavuje Deň otcov ilustráciou na počesť otcov

Hoci boli protesty spočiatku neúspešné, slúžili ako katalyzátor „mäkkej revolúcie“, ktorá sa objavila o päťdesiat rokov neskôr. V roku 1989 nastala v Prahe a Bratislave nová vlna nenásilných demonštrácií vedených študentmi a umelcami.

V tento konkrétny deň v roku 1989 ich činy neposlušnosti prinútili diktátorskú vládu podriadiť sa pokojnému prechodu k demokracii.

Prečítajte si tiež: Deň veteránov 2023: Google Doodle Tribute to Army Soldiers

Veľký počet jednotlivcov si pripomenul tento dôležitý historický moment zvonením kľúčov, ktoré symbolizovali otvorenie zámku demokracie – techniku, ktorú aktivisti naďalej používajú pri súčasných demonštráciách.

Pre mnohých je sviatok pripomienkou toho, že činy neposlušnosti majú moc priniesť významnú a pozitívnu zmenu.

Upozornenie na míľniky!Livemint je najrýchlejšie rastúci spravodajský web na svete 🌏 Kliknite tu Uč sa viac.

READ  Ukážka svetov IIHF: Kanada vs. Slovensko

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close