Ekonomika

Grécko pridáva ďalšieho člena – a more – do iniciatívy Tri-Sea

Čas na učenie: 2 minút

Členovia Iniciatívy troch morí (3SI) sa stretnú na jej výročnom summite 3SI investuje do flexibilného zajtrajška, Business Forum 2023Streda a štvrtok 6.-7.9.

3SI zoskupuje krajiny strednej a východnej Európy (CEE), ktoré sa nachádzajú medzi Baltským, Čiernym a Jadranským morom: Estónsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Rakúsko, Chorvátsko, Rumunsko a Bulharsko.

Grécko, stredomorská krajina, je členom Iniciatívy troch morí. Ako je tam uvedené Greek City TimesRozšírenie aliancie na 13 štátov a štvrté more – Egejské.

V júni minulého roku Ukrajina získala štatút partnera-účastníka 3SI, čím sa stala „participujúcim partnerom“ iniciatívy. Grécky portál dodal, že Moldavsko sa teraz stane druhou krajinou, ktorá získa tento štatút.

Iniciatíva troch morí vrátane Ukrajiny/Zdroj: Wikipedia

Rusko, karbonizácia na programe dňa

3SI, tiež známa ako Baltská, Jadranská, Čiernomorská iniciatíva alebo jednoducho Tri moria, je spoločným fórom, ktorého cieľom je uľahčiť jednotnú predbežnú interpretáciu a harmonizáciu politík súvisiacich s energetikou, digitalizáciou, dopravou a investíciami. efektívne a nízkouhlíkové hospodárstvo.

Po ruskej invázii na Ukrajinu sa 3SI ocitá v popredí ruských energetických výziev v Európe, ktoré si vyžadujú rozvoj nových energetických prepojení. Na samite v Bukurešti lídri zhodnotia pokrok regiónu a načrtnú ďalšie kroky v oblasti energetickej diverzifikácie.

Okrem niekoľkých predsedov vlád a hláv štátov členov 3SI sú potvrdenými účastníkmi zasadnutia o energetike námestník talianskeho ministra obchodu Valentino Valentini, obchodný tajomník Spojeného kráľovstva Nusrat Ghani a regionálna riaditeľka Svetovej banky pre krajiny EÚ Marina Vess.

Rumunský prezident Klaus Werner Iohannis povedal: „Rumunsko bolo zodpovedné za zorganizovanie 8. ročníka samitu 3SI v rozhodujúcej fáze (keď) 3SI musela reagovať na potrebu definovať (sic) vzťah s geopoliticky reštrukturalizovanou štvrťou. brutálnej vojny Ruskej federácie proti Ukrajine“.

READ  Prihlášky na študijné programy v zahraničí na jeseň 2023 sú už otvorené

„Hlavné princípy našej agendy vychádzajú z presvedčenia, že „Spolu sme silnejší“, a to je duch Bukurešťského samitu, ktorý budem hostiť túto jeseň 6. – 7. septembra. Teraz, viac ako kedykoľvek predtým, musíme implementovať ciele 3SI a priniesť konkrétne výsledky v prospech celého regiónu.“ Je tiež viac času na splnenie,“ hovorí Iohannis.

História troch morí

3SI oficiálne spustili v roku 2015 poľský prezident Andrzej Duda a chorvátska prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovic s víziou spolupráce v rámci celej strednej a východnej Európy. Iniciatíva mala svoj inauguračný summit v chorvátskom Dubrovníku v roku 2016.

Súčasní členovia 3SI spoločne pokrývajú 29 % rozlohy EÚ alebo 1 210 000 m2 a 25 % jej populácie alebo 110 000 miliónov ľudí. Ekonomicky prispievajú 2,3 bilióna EUR alebo jednou sedminou nominálneho HDP EÚ. Historické korene 3SI možno vysledovať až k konceptu zmiešaných manželstiev medzi vojnami.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close