Svet

Incident v Juhočínskom mori: Nová vláda USA podporuje Taiwan

Incident v Juhočínskom mori
Nová vláda USA podporuje Taiwan

Niekoľko lietadiel čínskeho letectva údajne prešlo vzdušným priestorom Taiwanu. Washington incident odsudzuje a správanie Pekingu označuje za znepokojujúce. Americké ministerstvo zahraničia sa zároveň zaväzuje k podpore ostrovného národa.

Nová americká administratíva sa zaviazala k podpore Taiwanu po tom, čo ostrovný štát ohlásil neobvykle významné porušenie čínskych vojenských lietadiel. Americké ministerstvo zahraničia vyzvalo Čínu, aby ukončila „vojenský, diplomatický a ekonomický tlak na Taiwan“. Namiesto kampaní za „ohrozenie“ svojich susedov by Peking mal rokovať s demokraticky zvolenou taiwanskou vládou. Chovanie Číny s Taiwanom a ostatnými susedmi je znepokojujúce.

USA sa zaviazali k Taiwanu a budú naďalej pomáhať vedeniu v Tchaj-peji prinášať adekvátne obranné schopnosti. Prispieva k mieru a stabilite v regióne, uviedlo ministerstvo zahraničia.

Taiwanské ministerstvo obrany predtým oznámilo, že v sobotu vstúpilo do pásma PVO osem čínskych bombardérov H-6K, štyri stíhačky J-16 a protiponorka Y-8. Lietadlá by leteli v blízkosti taiwanských ostrovov Pradas v Juhočínskom mori. Nedávno sa tam väčšinou pohybovali čínske tryskáče, ale väčšinou tu boli iba jedno alebo dve špionážne lietadlá.

Komunistické vedenie v Pekingu teraz považuje demokratický Taiwan za separatistickú provinciu ľudovej republiky ako výsledok svojej čínskej ideológie. Nový prezident USA Joe Biden vymenoval Anthonyho Blingena za ministra zahraničných vecí. To zatiaľ Senát nepotvrdil – krok, ktorým sa treba riadiť začiatkom budúceho týždňa.

READ  Pakatan Harapan zverejnil svoj predvolebný program v Malajzii, pričom na programe sú vysoké životné náklady

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close