Hlavné správy

Je potvrdené – na jar vznikne štvrtá najväčšia automobilka na svete – Magazine – Auto


,


28.10.2020 13:00

Taliansko-americká automobilka Fiat Chrysler a francúzska spoločnosť PSA Peugeot potvrdili, že dosiahli pokrok v rokovaniach s Európskym protimonopolným úradom. Nemalo by nič brániť ich úplnému prepojeniu. Očakáva sa do konca marca 2021.

Názov novej skupiny vytvorenej zlúčením spoločností PSA a FCA je Stellantis.

Vedenie oboch spoločností podpísalo podmienky dohody, ktorá umožní skupine PSA predať malý podiel vo francúzskom dodávateľovi automobilových dielov Faurecia. Tento krok má uľahčiť schválenie fúzie regulačnými orgánmi. PSA v súčasnosti vlastní 46 percent spoločnosti Faurecia a predáva asi 7 percent. To zaručí rovnakú hodnotu pre obe spoločnosti.

Lenže nie tak dávno hrozilo, že sa celá transakcia uskutoční neskôr, ako bolo plánované. PSA a FCA boli obzvlášť znepokojené Európskym protimonopolným úradom. Dozorný úrad sa obával, že nový subjekt by mohol získať neprimerane silné postavenie v oblasti úžitkových vozidiel. Spoločnosť PSA bola preto povinná ponúknuť spoločnosti Toyota, pre ktorú vyrába modely Proace City a Proace, zvýšenie výrobnej kapacity. Okrem toho jej má predávať takéto vozidlá za takmer výrobné náklady.

Budúcnosť stredne veľkých dodávok od Fiatu, ktorý v tejto oblasti ukončil spoluprácu s Renaultom, je však otázna. Bude tiež potrebné upraviť vzťah medzi FCA a PSA a ich predajcami. Taktiež budú môcť vo vybraných mestách opravovať vozidlá konkurenčných značiek. To je však už v porovnaní so schvaľovacím procesom zanedbateľné.

Cieľom fúzie taliansko-americkej automobilky s jej francúzskym konkurentom, na ktorej sa dohodli minulý rok, je vytvorenie spoločnosti s výrobným rozsahom, ktorý dokáže čeliť výzvam prísnejších emisných predpisov a prechodu na nové pohonné technológie. Nová spoločnosť sa bude volať Stellantis. Skupina bude združovať značky Peugeot, Citroën, DS, Opel, Chrysler, Jeep, RAM, Alfa Romeo, Fiat a Masserati.

Dátum ukončenia fúzie je napriek dopadu pandémie koronavírusu v súlade s pôvodným časovým rámcom. Nová automobilka bude mať kapacitu na výrobu 8,7 milióna automobilov ročne. To znamená, že väčšiu produkciu bude mať iba Volkswagen, aliancia Renault-Nissan a Toyota. Hodnota fúzie je približne 50 miliárd dolárov. Ročný obrat novej skupiny sa odhadoval na 170 miliárd eur, ale to ešte nezohľadňovalo pokles výroby „koronárnej krízy“.

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close