Veda

Keto vs. stredomorská strava: Kto vyhrá?

Nová kontrolovaná klinická štúdia vykonaná počas pandémie porovnávala dve diéty tak, že požiadala 33 ľudí s prediabetom alebo cukrovkou, aby držali obe diéty jednu po druhej po dobu troch mesiacov. Počas prvých štyroch týždňov každej diéty dostali účastníci buď zdravé keto- alebo stredomorské jedlo, potom sa sami riadili stravovacím plánom.

Vedci sledovali hmotnosť účastníkov, hladinu cukru (glukózy) v krvi, kardiovaskulárne rizikové faktory a dodržiavanie diéty. Ktoré dieta ešte stálo pri poslednom zvonení?

„Obe diéty zlepšili kontrolu hladiny glukózy v krvi v podobnej miere a obe skupiny stratili podobné množstvo hmotnosti,“ povedal vedúci výskumník v oblasti výživy Dr. Walter Willett, profesor epidemiológie a výživy a profesor medicíny na Harvardskej škole verejného zdravia T.H. Chana. .urobil.“ na Harvardskej lekárskej fakulte. Nebol zapojený do štúdie.

Keď však vedci skúmali vplyv týchto dvoch diét na hladiny tukov v krvi, ktoré prispievajú k srdcovým chorobám, stredomorská strava bola jasným víťazom. podľa štúdie publikované v piatok v The American Journal of Clinical Nutrition.

Štúdia sledovala lipoproteín s nízkou hustotou alebo LDL, známy ako „zlý“ cholesterol, a triglyceridy, odlišný typ tuku v krvi, ktorý tiež prispieva k kôrnateniu tepien.

„Keto diéta zvýšila LDL cholesterol o 10%, zatiaľ čo stredomorská diéta znížila LDL cholesterol o 5%,“ povedal Dr. Frank Hu, predseda oddelenia výživy na Harvardskej škole verejného zdravia T.H. štúdium.

„Rozdiel medzi týmito dvoma diétami je dosť veľký a to by mohlo mať dlhodobé následky na srdcové choroby,“ povedal Hu.

Zatiaľ čo obe diéty znížili triglyceridy, keto diéta to urobila výrazne, zistila štúdia. Zníženie triglyceridov však nie je také významné ako zvýšenie zlého cholesterolu, povedal Hu.

„Vysoký LDL cholesterol je oveľa silnejším a dôležitejším rizikovým faktorom srdcových chorôb ako hladina triglyceridov,“ povedal. „Takže zatiaľ čo obe strany boli dosť účinné pri krátkodobej kontrole glykémie, myslím si, že hlavným problémom sú potenciálne dlhodobé účinky keto na srdcové choroby.“

READ  Elegantný penový materiál dáva robotickému ramenu schopnosť samočinnej opravy

‚Snažil som sa dať každej diéte tú najlepšiu šancu‘

Zástancovia tvrdia, že keto dosahuje rýchly úspech pri chudnutí, uvádza ľudí do ketózy, stavu, v ktorom telo začne spaľovať uložený tuk ako palivo. Ale aby sme sa dostali do ketózy, sacharidy sa výrazne znížia na 20 až 50 gramov denne. (Jedna šálka varenej ryže je asi 50 gramov.) Jedenie extra sacharidov vás vykopne z ketózy.

Čo potrebujete vedieť, aby ste zvládli kontrolu porcií podľa odborníka

Hu povedal, že typická denná strava Američanov obsahuje 50% sacharidov, takže sa znižuje Príjem pod 50 gramov je „obrovský deficit. Pre ľudí je ťažké držať krok.“

Ľudia často označujú keto ako „mäsovú“ diétu a plnia si tanier nasýteným tukom z plnotučných mliečnych výrobkov, klobás, slaniny a iného mäsa, ktoré môžu prispieť k zápalom a chronickým ochoreniam.

Štúdia však použila „dobre navrhnutú ketogénnu diétu“, ktorá obmedzuje príjem bielkovín s vysokým obsahom bielkovín a kladie dôraz na neškrobovú zeleninu, povedal autor štúdie Christopher Gardner, MD, riaditeľ medicíny Stanfordského preventívneho výskumného centra.

„Snažil som sa dať každej diéte tú najlepšiu šancu, ako som mohol. Nesnažil som sa z nej urobiť mizerné keto a dobré stredomorské alebo mizerné stredomorské a dobré keto,“ povedal Gardner, ktorý je tiež riaditeľom Výskumu nutričných štúdií. Skupina. v Stanforde.

Keto diéta zakazuje akékoľvek obilniny, strukoviny a ovocie. Až na hrsť bobúľ. Stredomorská strava však kladie dôraz na to, aby ste si na tanier nabalili ovocie, zeleninu, fazuľu, šošovicu, celé zrná, orechy a semienka.

Ako začať so stredomorskou diétou — jedlo po jedle

Obe diéty sa zhodujú v tom, že „jeme priveľa cukru a rafinovaných obilnín a nekonzumujeme dostatok zeleniny,“ povedal Gardner. „Takže celá štúdia bola nastavená tak, aby sa zistilo, či má nejaký prínos zbaviť sa ovocia, celých zŕn a fazule oproti keto – keď robíte veci, na ktorých všetci súhlasia.“

READ  Výskumníci objavili „značné množstvo vody“ v najväčšom kaňone slnečnej sústavy

Okrem zvýšenia zlého cholesterolu mali ľudia v keto fáze „znížený príjem tiamínu, vitamínov B6, C, D a E a fosforu“, ako aj „neuveriteľne nízke množstvo vlákniny,“ hovorí Dr. Shivam Joshi, klinický asistent profesora medicíny na Grossman School of Medicine v New Yorku. Nebol zapojený do štúdie.

„Celé zrná a ovocie majú pozitívne zdravotné prínosy a ich vylúčenie z ketoskupiny vyvoláva určité obavy z dlhodobého zdravotné účinky,“ Willett Povedal. Okrem toho dodal: „Mnoho ľudí zisťuje, že dodržiavanie ketodiéty počas dlhého časového obdobia je Tvrdý.“

V skutočnosti štúdia zistila, že väčšina ľudí opustila ketodiétu po skončení výskumu.

Stojí švédske utierky za to?  Absolútne.  To (podčiarknutie CNN)

„Vzal si keto do svojho domu. Pomáhal mu učiteľ zdravia,“ povedal Gardner. „Stále bum! Väčšina ľudí prestala s keto diétou takmer okamžite (keď táto časť štúdie skončila), zatiaľ čo mnohí z tých, ktorí držali stredomorskú diétu, sa tak stravovali aj po skončení štúdie.“

Čo je hlavným posolstvom štúdie?

„Posolstvom číslo 1 pre mňa je, že prísne obmedzenie určitých zdravých sacharidov nie je potrebné na zlepšenie kontroly glykémie a kardiovaskulárneho metabolického zdravia,“ povedal Hu.

„Môžete dodržiavať zdravú stredomorskú stravu alebo mierne nízkosacharidovú diétu alebo veľmi zdravú vegetariánsku stravu. Existujú rôzne možnosti pre ľudí s rôznymi potravinovými preferenciami.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close