Svet

Ktorý „super opar“ spôsobil smrteľné nahromadenie v USA?

Národná meteorologická služba to nazvala „superhmla“ – kombinácia lesných požiarov v močiaroch na juhu Louisiany a hmly visiacej husto vo vzduchu počas chladných, bezvetrných rán.

Tento týždeň je to smrteľná kombinácia. Dym z lesného požiaru východne od New Orleans sa šíril po celom regióne, čo spôsobilo hustú hmlu a zníženú viditeľnosť na diaľniciach. Spôsobilo to sériu strašných nehôd, ktoré zmenili úsek diaľnice Interstate 55 neďaleko New Orleans na virtuálne smetisko rozbitých a spálených vozidiel.

Podľa úradov uviazlo 158 vozidiel. Zranenia utrpelo 25 ľudí a počet mŕtvych pri utorňajšej nehode bol k včerajšiemu popoludniu sedem.

Super hmla alebo dym?

Podľa Národnej meteorologickej služby sú superhmla a smog dva druhy hmly. Ale smog – často problém v mestách s hustou automobilovou dopravou alebo priemyslom – vzniká, keď sa smog kombinuje so smogom zo znečistenia. Môže znížiť videnie a predstavovať zdravotné riziko.

Podľa meteorologickej služby Superfog opisuje hmlu zosilnenú dymom spôsobeným mokrou, tlejúcou organickou hmotou. Znižuje viditeľnosť na menej ako 10 stôp (3 metre).

Ako často vznikajú superhmly?

Tyler Stanfield, meteorológ z kancelárie meteorologickej služby v New Orleans, povedal, že udalosti superhmly „nie sú veľmi zriedkavé, ale na ich zhmotnenie je potrebná dokonalá búrka“ a môžu sa vyskytnúť niekoľkokrát do roka. Ohňostroje môžu prispieť k super-hmle, povedal Stanfield a dodal, že super-opar sa vyskytol počas osláv štvrtého júla a osláv Nového roka.

Stanfield v pondelok povedal, že veľmi slabý vietor a vysoký tlak zadržiavajú vlhkosť pri zemi v regióne, čo vytvára to, čo opísal ako „celkom typický systém hmly“. Horiace mokré lístie a kefa vyrobené pre veľmi obmedzenú viditeľnosť.

Sú požiare v močiaroch Louisiany bežné?

Možno ich považovať za mokrade, ale mokrade môžu vyschnúť, povedal komisár Louisiany pre poľnohospodárstvo Mike Strain, najmä keď štát trpí suchom, ktoré prispelo k požiarom v mokradiach a lesoch. Keď sa suchá tráva zapáli, „nevypáli len trávu na vrchu, prepáli sa aj cez kôru a vrstvu rašeliny pod ňou,“ povedal Strain.

READ  Interactive: Kedy je deň volieb pre GE15? Tipnite si v našej ankete!

K takýmto požiarom dochádza každý rok v južnej Louisiane. Môžu byť spôsobené údermi blesku alebo ľuďmi – poľovníkmi, dôstojníkmi pre voľne žijúce zvieratá, ktorí robia kontrolované popáleniny na podporu nového rastu, alebo niekedy podpaľačmi. Požiare sú zvyčajne v odľahlých, neprístupných oblastiach a je ťažké ich bojovať, keď sa vymknú kontrole.

„Nie sú nevyhnutne ako veľké nekontrolované požiare, ale tlejú a vytvárajú dym,“ povedal Stanfield a dodal, že môžu trvať týždne alebo mesiace.

„So zmenou klímy je to jedna z tých udalostí, kde to vidíme častejšie,“ povedal Stephen Murphy, riaditeľ programu na zvládanie katastrof na Tulane’s School of Public Health and Tropical Medicine. „Sucho tu určite poháňalo, žiadna slovná hračka, tie požiare v močiaroch.“

Zlepšili sa podmienky?

V pondelok večer sa superhmla rozplynula. Silnejúci vietor a vysoký tlak sa presunuli smerom ku Gruzínsku, čím odstránili bezprostrednú hrozbu opakovanej superhmly. Medzitým podľa Straina pokračujú snahy o uhasenie bažinového požiaru neďaleko New Orleans, ktorý vychrlil veľkú časť dymu, ktorý prispel k pondelkovým nehodám.

„Máme dve veľkoobjemové čerpadlá, ktoré plnia celú oblasť vodou,“ povedal Strain. „Aj keď sa zhasne, stále sa bude dymiť, dúfame, že množstvo dymu výrazne znížime.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close