Veda

Liek na epilepsiu „zdvojnásobuje riziko autizmu u detí“, ak ich matka užíva počas tehotenstva

Liek na epilepsiu „zdvojnásobuje riziko autizmu u detí“, ak ich matka užíva počas tehotenstva

Liek používaný na prevenciu epileptických záchvatov a migrén zdvojnásobuje šancu, že sa u dieťaťa rozvinie autizmus, ak ho matka užíva počas tehotenstva.

Okamžite sa začala revízia topiramátu, známeho pod značkou Topamax, ktorý sa predpisuje už desaťročia.

Agentúra pre reguláciu liekov a zdravotníckych produktov (MHRA) spustila kontrolu bezpečnosti s cieľom posúdiť „výhody a riziká“ lieku, ktorý môže zvýšiť potenciál vrodených vrodených chýb spolu s inými mentálnymi postihnutiami.

Liek používaný na prevenciu epileptických záchvatov a migrén zdvojnásobuje šancu, že sa u dieťaťa rozvinie autizmus, ak ho matka užíva počas tehotenstva. Vyššie je použitá fotografia súboru

Toto nasleduje po varovaniach o inom lieku na epilepsiu, valproáte sodnom, predávanom ako Epilim, ktorý sa spája s vyššou mierou výskytu podobných stavov ako je obvyklé.

Pred siedmimi rokmi MHRA nariadilo, aby ženy vo fertilnom veku boli varované pred rizikami valproátu sodného. Tehotným ženám ho však predpisovali aj začiatkom tohto roka. Odborníci sa domnievajú, že v dôsledku toho bolo zranených 20 000 detí.

MHRA začala svoje vyšetrovanie koncom minulého mesiaca, keď škandinávski vedci vykonali pozorovaciu štúdiu zameranú na mieru autizmu a mentálneho postihnutia u detí, ktorých matky užívali topiramát počas tehotenstva.

Zistili, že takmer tri percentá takýchto detí mali diagnózu poruchy autistického spektra (ASD), čo je dvakrát viac ako 1,5 percenta medzi tými, ktorí neboli vystavení tomuto lieku.

Asi 3,5 percenta detí, ktorých matky ho užívali, keď boli tehotné, malo diagnostikované mentálne postihnutie – takmer štvornásobok miery 0,8 percenta medzi týmito deťmi. Výsledky sa získali pri pohľade na záznamy pacientov 4,5 milióna detí v piatich severských krajinách, z ktorých približne 25 000 bolo vystavených pôsobeniu topiramátu v maternici.

Vedci v časopise Journal of the American Medical Association Neurology varovali: ‚Naše výsledky nenaznačujú, že topiramát je bezpečnou alternatívou k valproátu sodného (Epilim).‘

Janssen, farmaceutická firma, ktorá vyrába Topiramate/Topamax, uviedla, že balenie už obsahuje varovanie, že „sa nemá používať počas tehotenstva, pokiaľ potenciálny prínos nepreváži potenciálne riziko“.

reklama

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close