Veda

Miesto vzácneho dopadu meteoritu objavené v Inver Grove Heights

V Inver Grove Heights bolo objavené vzácne miesto havárie meteoritov – vôbec prvé nájdené v Minnesote – a výskumníci dúfajú, že bude čoskoro pridané na mapy iných známych miest zrážky po celom svete.

„Celý deň sa pozerám na vzorky hornín a nikdy predtým som nič podobné nevidela,“ povedala Julia Steinbergová, geologička a vedecká pracovníčka z University of Minnesota. „Je to ako závan čerstvého vzduchu vyskúšať a objaviť niečo nové.“

Na celom svete je približne 190 potvrdených lokalít, z ktorých asi 30 je v Spojených štátoch.

„Sme geológovia a toto nás skutočne vzrušuje,“ povedal Tony Runkel. Vedúci geológ Minnesota Geological Survey, ktorý povedal, že toto miesto je „určite“ jedným z najzaujímavejších objavov za 33 rokov, keď vykonával prieskum.

Kráter pod Inver Grove Heights je široký asi 2,5 míle a celkovo môže mať rozlohu až 9 štvorcových míľ. Steinberg, ktorý vyrastal v okrese Dakota, povedal, že sa datuje asi pred 490 miliónmi rokov.

Povedala, že samotný kráter je skrytý niekoľko stoviek stôp pod sedimentom a ľudské oko ho nevidí.

Vedci z Minnesota Geological Survey, výskumného oddelenia U of U’s School of Earth and Environmental Sciences, lokalizovali miesto dopadu meteoritu začiatkom roku 2021, keď aktualizovali geologické mapy okresu Dakota. Steinberg povedal, že ho pomenoval Pine Bend Impact podľa oblasti v Inver Grove Heights.

Pod väčšinou pôdy štátu sú ploché vrstvy ľadovcových sedimentov. Pod ľadovcovými vrstvami sú pieskovce, vápence a bridlice. Keď vedci pracovali v Inver Grove Heights, všimli si, že vrstvy, ktoré sa zvyčajne ukladajú do predvídateľného vzoru, nie sú v poriadku a niektoré vrstvy sa zdali byť prevrátené.

„Čím viac som sa pozeral na záznamy v tejto oblasti, nedávali zmysel,“ povedal Steinberg.

Spomenula si, že našla malé, fragmentované zrnká piesku známe ako šokovaný kremeň – bežný identifikátor dopadov meteorov. Povedala, že zrná sa vytvorili len pri dopade meteoru alebo pri dramatickom otrase a stlačení jadrového výbuchu.

READ  Máte zmätok v pravidlách pre masky v Bay Area? Tu je novinka pre každý kraj

Väčšinu času meteory zhoria predtým, ako zasiahnu Zem – ale občas sa stanú kolízie, povedal Steinberg.

„Tento druh intenzívneho tlaku je spojený… s tým, že vytvára okamžité geologické efekty,“ povedala.

Na overenie poslal Steinberg fotografie a vzorky sedimentu do Prírodovedného múzea vo Viedni v Rakúsku a Prírodovedného múzea Brazílskeho geologického inštitútu. Potvrdil, že to bol skutočne šokujúci kremeň.

Výskumníci sa o mieste dozvedajú a chcú zistiť presnú veľkosť meteoru, povedal Steinberg, pričom Yu dúfa, že dostane financie na prácu. Povedali, že čoskoro plánujú zverejniť svoje zistenia a svoje mapy.

Keďže je lokalita novoobjavená, ešte nebola zaradená do oficiálnej stránky databáza vplyvov na zemHoci vedci dúfajú, že sa to pridá, povedala.

Na hornom stredozápade boli miesta dopadu nájdené vo Wisconsine, Severnej Dakote a Iowe. Rock Elm Crater v západnom Wisconsine, zhruba na polceste medzi Twin Cities a Eau Claire, je najbližším známym kráterom v Minnesote. Má priemer asi 3,7 míle a predpokladá sa, že je o niečo menší ako dopad Pine Bend Impact, povedal Steinberg.

Hovorkyňa Inver Grove Heights Amy Luz uviedla, že obyvatelia mesta sú nadšení, že dopad Pine Bend Impact považujú za súčasť histórie mesta.

„Sme potešení, zvedaví a uľavilo sa nám z objavu pani Steinbergovej,“ uviedol Loos v e-maile. „To som rád [we] Tento objav, zvedavý na to, čo by sa mohlo stať dôležitým geologickým miestom, môže vedcom poskytnúť viac údajov potrebných na predpovedanie budúcich dopadov meteoritov na Zem a uľaví im, že naše mesto pravdepodobne zasiahne ďalší meteorit. Štatistická pravdepodobnosť je nulová. ,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close