Technológie

Neurologický „cyklus prianí“ pri tukových ochoreniach pečene je odhalený v novom 3D zobrazení

Sympatické nervy (biele) obklopujúce portálnu žilu, žlčovod (žltý) a pečeňovú tepnu (červená) v pečeni. Poďakovanie: Adori a kol., Vedecký pokrok, júl 2021.

Pomocou novej technológie trojrozmerného zobrazovania vedci z Karolinska Institutet vo Švédsku zistili, že časť autonómneho nervového systému v pečeni je pri nealkoholickom stukovatení pečene vážne degradovaná. Táto štúdia vykonaná na myšiach a ľudskom pečeňovom tkanive ukazuje, že degenerácia nervov je spojená so závažnosťou patológie pečene. Výsledky sú uverejnené v časopise Vedecký pokrok.

Nealkoholické stukovatenie pečene je najčastejšou formou ochorenia pečene, postihuje asi 25 percent svetovej populácie. Približne jedna tretina prípadov stukovatenia pečene sa vyvíja ako steatohepatitída, závažné ochorenie, ktoré vážne ovplyvňuje celý metabolizmus.

V tomto článku vedci skúmajú nervový systém v stukovatenej pečeni pomocou objemového imunoobrazovania a svetelnej mikroskopie-novej zobrazovacej techniky, ktorá poskytuje rozsiahlu 3D vizualizáciu s bunkovým rozlíšením. Podľa štúdie môže táto technológia odhaliť aj počiatočné, menšie alebo skryté štrukturálne defekty pečene.

„Teraz vieme, že nervy v pečeni majú mnoho jemných regulačných úloh,“ povedal Sasaba Adori, neurovedec, ktorý štúdiu viedol. Ich úloha však môže byť dôležitejšia počas boja alebo letu, alebo keď sú vystavení metabolickým výzvam. Degenerácia sympatických nervov pečene a abnormálna funkcia zostávajúcich nervových vlákien v stukovatenej pečeni môžu ohroziť všetky tieto funkcie, čo môže prispieť k ďalšiemu zhoršeniu ochorenia v rámci začarovaného kruhu.

Podľa štúdie už v počiatočných štádiách stukovatenia pečene dochádza k zmenám v detekcii pečene. S progresiou závažnejšej steatohepatitídy sa tieto poruchy stávajú výraznou degeneráciou nervov. Neurologická patológia je podobná v myšom modeli tukovej pečene a v modeli ľudskej tukovej pečene. Výskumný tím teraz dúfa, že výsledky štúdie otvoria dvere novým liečebným prístupom v liečbe steatohepatitídy a portálnej hypertenzie, zameraných na sympatický nervový systém.

Poznámka: Sympatická a sympatická pečeňová diagnostika nealkoholického stukovatenia pečene u Sabah Adori, Theresa Tarayo, Raul Kuiper, Swapnali Barde, Lubica Harvatova, Takashi Yoshidek, Robert Ihnatko, Ismail. Ashley M. Wellendorf, Roberto Gramignoli, Bela Bozoki, John Kehr, Elver Theodorson, Jose A. Kanslas, Boris Maravek, Carl Jones, Eva Ellis, John Mulder, Matthias Uhlan, Christina Park a Thomas Huckfeld, 21. júla 2021, Vedecký pokrok.
DOI: 10,1126 / sciadv.abg5733

READ  Tweets - Novinky - Zamestnanec LRC Bavaria poskytuje zamestnancom v USA cenné zákaznícke služby už viac ako 44 rokov

Štúdiu podporila Nadácia Nut a Alice Wallenbergových, Švédska rada pre výskum, Nadácia Sven Mattson, Ahlon-Foundation a Novonordisk Foundation. Na štúdii sa zúčastnili aj vedci zo SciLifeLab, Univerzitnej nemocnice Karolinska a niekoľkých univerzít vo Švédsku, na Slovensku a v USA.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close