šport

Pápež nazýva predsudky, keď sa na Slovensku stretne s Rómami

Od Roberta Muellera

KOSICESlovensko – Pápež František v utorok odsúdil diskrimináciu a diskrimináciu Rómov v Európe, navštívil jednu z najchudobnejších komunít na Slovensku a povedal, že je nesprávne vylúčiť celé etnické skupiny.

84 -ročný Francis pricestoval vo svoj posledný deň do krajiny za temnou osadou Lunik IX na okraji druhého najväčšieho mesta Kosciuszko.

„Nemôžeme minimalizovať realitu ostatných podľa vlastných vopred zostavených predstáv; nemôžeme do nich kopať ľudí,“ povedal a ignoroval schátrané betónové byty asi 4300 ľudí žijúcich v blízkosti mestského smetiska.

“Často ste vystavení diskriminačným a tvrdým rozsudkom, diskriminačným stereotypom, ohováračským slovám a gestám,” povedal po príhovoroch katolíckeho kňaza, ktorý pomáhal v komunite a od mnohých obyvateľov.

“V dôsledku toho sme všetci chudobnejší v ľudstve,” povedal.

Na Slovensku žije asi 440 000 Rómov, väčšina z nich je 5,5 milióna vo východnej časti krajiny.

Rómovia, ktorí sa v 10. storočí presťahovali z Indie do Európy, dlhodobo čelia prenasledovaniu po celom svete, žijú na okraji spoločnosti a bojujú o prácu.

V chudobných a nebezpečných životných podmienkach na Luniku veľa obyvateľov v zime horí, ako môžu, pretože mnohým budovám chýba teplo, čo spôsobuje zlú kvalitu vzduchu.

„Na toto miesto prináša trochu radosti,“ povedala novinárom prostredníctvom prekladača rómska žena.

Miera nezamestnanosti u slovenských Rómov je vyššia ako celoštátny priemer 7,7%.

V apríli Slovensko prijalo stratégiu na zlepšenie situácie Rómov do roku 2030 so zameraním na zamestnanosť, vzdelávanie, zdravie a bývanie.

Pápež v reakcii na obyvateľov z otvoreného pódia pokrytého bielou látkou s kvetinovými vzormi rómskych detí povedal, že Boh považuje ľudí za rovnocenných. Niektorí obyvatelia pozerali z balkóna s odlupujúcou sa farbou.

“Rozsudok a predsudky zvýšia vzdialenosť. Nepriateľské a ostré slová nepomôžu. Marginalizáciou ostatných sa nič nedosiahne. Oddelenie nás a ostatných ľudí v konečnom dôsledku povedie k hnevu,” povedal.

READ  Denný prehľad: Naomi Osaka vyhráva úvodný zápas Madrid Open

Otec Marion Dihos, ktorý pracuje s Rómami v neďalekom meste, uviedol, že stereotypy sťažujú koordináciu a komunikáciu.

“Najväčším problémom je, že si všetci myslia, že sú Cigáni, Rómovia, menejcenní,” povedal novinárovi.

“Každý si myslí, že musí kradnúť, nechce pracovať. Každý si myslí, že musí byť v takom gete, nie byť súčasťou komunity medzi nami,” povedal.

Pápež vo svojom príhovore Rómom položil otázku: „Pri každodennom hľadaní chleba pracujte poctivo a postupne napredujte.“

Predtým v utorok pápež, ktorý viedol byzantské náboženstvo, varoval, aby sa kríž nepoužíval ako politický symbol a aby sa kresťania pokúsili vyhrať.

Jeho poslednou utorkovou akciou bolo zhromaždenie na futbalovom ihrisku s mestskou mládežou.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close