šport

Päťdesiat rokov globálneho vývoja v tenise

INDIAN WELLS, Kalifornia – Keď Maria Zachary minulý mesiac hrala na Blízkom východe, bola príjemne prekvapená tenisovou inteligenciou ľudí, s ktorými hovorila.

Zakari pripisuje nepravdepodobný vzostup – právom – tuniskému Uncovi Japierovi. Všimol si to aj Zabir, ktorý sa nedávno zúčastnil Svetového pohára v Katare.

„Bol som sa tam pozrieť na zápas Tuniska a na to, ako boli ľudia šťastní, že ma videli,“ povedal Japier na BNP Paribas Open. „Počujem aj počet ľudí, ktorí hrajú tenis v Tunisku – stúpa.

„Je to pre mňa naozaj inšpirácia, motivácia robiť to lepšie.“

Zabeerová sa minulý rok dostala do finále vo Wimbledone a na US Open a získala v kariére najvyššie číslo 2 – ako prvá Afričanka a Arabka, ktorej sa to podarilo. Tuniská tenisová federácia uvádza, že jej účasť sa od vstupu Zabiura na svetovú scénu strojnásobila a že minulý rok na jeseň prispel k usporiadaniu prvého tuniského podujatia WTA v Monastire.

Foto William West/AFP cez Getty Images

Zatiaľ čo Zabeer je nepochybne priekopníkom, príbehy o pôvode, ako je ten jej, sa objavujú častejšie.

V úvodnej sezóne WTA Tour v roku 1973 sa moc sústredila – takmer karikatúrne – na vrchol. Všetkých 65 singlových titulov nazbierali hráči celkovo z piatich krajín. Austrália a USA na čele s Margaret Court a Billie Jean Kingovou mali medzi sebou 50 víťazstiev.

Rýchly posun vpred do roku 2022 a elitná svetová tenisová mapa vyzerá úplne inak. Na minuloročných 55 podujatiach sa predstavilo 35 rôznych šampiónov z 21 rôznych krajín. Top hráčkou s ôsmimi titulmi bola Poľka Ika Swidek, k nej sa však pridali medzinárodné víťazky vrátane Rumunky Simony Halepovej, Egypťanka Mayera Sherifa, Kazachstanu Eliny Rybakiny, Chorvátky Petry Martic a Číňanky Zhang Shuai.

Medzinárodný deň žien: Pohľad späť na najpamätnejšie momenty WTA

V stredu je Medzinárodný deň žien a Indian Wells robí všetko preto, aby to napravilo. Ženský 96-členný žreb je skutočným súťažným bodom Organizácie Spojených národov. Zastúpených bolo najmenej 31 krajín vrátane Čiernej Hory (Tanga Kovinić), Slovenskej republiky (Anna Karolina Schmitlová) a Maďarska (Anna Ponder).

READ  Obľúbené domáce tenistky Simona Halepová a Emma Radukanuová sú hlavnými predstaviteľkami rímskeho podujatia WTA

Zakari, ktorý zažil senzačný debut v prvej rade za Grécko, je jasnou súčasťou tohto globálneho hnutia.

„To je kľúčové slovo, pretože tenis sa stal celosvetovým športom. Ľudia z rôznych krajín, rôznych kultúr, vyhrávajú turnaje, propagujú tenis po celom svete.

„Pred Stephanosom.“ [Tsitsipas] Ja sám som tenis v Grécku nebol veľký, teraz je to tretí najväčší šport. Ľudia len veľmi ťažko nájdu prázdny tenisový kurt alebo miesto v tenisovej škole či akadémii. Počas Nov [Djokovic] „Tenis je pravdepodobne štvrtý najpopulárnejší šport na svete,“ povedal, „čo vám dáva pocit, ako títo rôzni hráči z týchto odlišných kultúr skutočne pomohli.“

Skutočné čísla je ťažké sledovať, ale existuje všeobecná zhoda, že futbal (odhadom 3,5 miliardy fanúšikov), kriket (2,5 miliardy) a pozemný hokej (2 miliardy) sú celosvetovo najpopulárnejšie športy z hľadiska televíznej sledovanosti. Nasleduje tenis alebo ľadový hokej (1 miliarda), v závislosti od údajov, ktoré používate.

Tenis, ktorého počiatky možno vystopovať až do 8Th storočia sa Maurská ríša presťahovala do Európy, keď expandovala do južného Francúzska. Stal sa populárnym vo Veľkej Británii a nakoniec tento šport prekvital v Spojených štátoch a Austrálii. V 60. rokoch 20. storočia vyhrali austrálski muži 32 zo 40 veľkých singlových titulov – no žiadny od roku 2002, keď bol wimbledonským šampiónom Lleyton Hewitt.

Technológia čoraz viac zmenšuje svet, čo uľahčuje ľuďom z netradičných krajín sledovať tento šport. A v konečnom dôsledku sa na tom podieľať. Rast internetu a sociálnych médií približuje osobnosti a vytvára ďalšiu vrstvu fanúšikov. Dnes je možné streamovať väčšinu turnajov ATP a WTA av niektorých prípadoch aj WTA 125, ATP Challengers a mnoho ďalších podujatí ITF.

Nie je preto žiadnym prekvapením, že mladá Swiatek vyrastajúca v Poľsku – podľa vzoru krajanky Agnieszky Radwanskej – predvádza tvrdú prácu potrebnú na to, aby sa tam dostala. Vzostup Swiateka vytvoril novú úroveň angažovanosti medzi poľským ľudom; Nie je náhoda, že turnaj WTA Polish Open sa znovu objavil v roku 2021, rok po tom, čo Swidekovú predstihol zisk titulu na Roland Garros.

READ  Tenis, ATP – Swiss Indoors 2022: Rinderknecht porazil Čiliča

„Úprimne, na športe je krásne to, že nezáleží na tom, kde začíname,“ povedal v stredu Switek, tunajší obhajca titulu. „Ak máte talent a budete tvrdo pracovať, samozrejme, že uspejete. Ale, samozrejme, v Poľsku môžeme mať celkovo lepšiu infraštruktúru, aby sme deti naučili lepšie športovať. Celkovo však je viac kurtov a hernej kapacity. Takže to stále máme.“ Môže sa zmeniť a myslím si, že získame viac hráčov.

„Myslím si, že som toho zažil viac ako niektorí serióznejší hráči [national] Bola tam organizácia a pomoc. Ale na druhej strane je to pre mňa také výnimočné. Nepoužil som veľa pomoci a viem, že to všetko bolo tak trochu na pleciach môjho otca, ale je to niečo, na čo môžem byť hrdý.

Sania Mirzaová priviedla tenis do hlavného prúdu v Indii, ktorá je pobláznená kriketom. Vyrastal v južnom meste Hajdarábad v 80. a 90. rokoch, keď bol tenis definovaný ako šport pre bohatých. Hrajúc na ihriskách vyrobených z kravského trusu rýchlo stúpala medzi juniorov.

Po dvoch desaťročiach odišiel minulý mesiac do dôchodku v Dubaji. Mirza vyhral celkovo 43 titulov vo štvorhre – šesť z nich (vrátane zmiešaných) na grandslamových podujatiach – a celkovo 91 týždňov bol hráčom č.

„Som veľmi smutný, že som ju nebol naposledy vidieť hrať na Dubai Open,“ povedal zranený Zabeer. „Je naozaj úžasná. Mám pocit, že sme spolu zdieľali podobnú cestu – zmenili sme veci v Indii, to isté pre mňa v Tunisku, keďže som prvé ženy, ktoré to urobili.

Aj keď finančné prostriedky určite uľahčia cestu na vrchol, každý hráč s dostatočným talentom, ambíciami a šťastím sa môže dostať na elitnú úroveň. To je to, čo Američanka Jessica Pegula, hráčka Hologic WTA Tour číslo 3, na hre miluje.

READ  Štvrté kolo na French Open-Xinhua

„Je zrejmé, že niektoré krajiny majú viac peňazí, viac hráčov a je naozaj skvelé, že je to možné,“ povedal. „Nemyslím si, že to môžete dosiahnuť v iných športoch. Myslím si, že sa to teraz celosvetovo rozrástlo a vidíte, že túto hru hrá viac ľudí – to je dôvod, prečo vidíte úspešné krajiny. A to je dôvod, prečo viac krajín platí do hry viac peňazí.“ .

V mnohých ohľadoch sa úspech Zabeerovej stal vzorom, veľmi vplyvným influencerom. Obzvlášť si váži interakciu s deťmi.

„Niekedy sa pýtajú na forhend alebo bekhend,“ povedal. „Je to také sladké, vieš, čo mám robiť?“ To, že sa pýtajú, je také úžasné.Niekedy neviem, čo mám odpovedať.

Svidek vedel, že odpoveďou je hrať dobre a ako povedal Zachariáš, propagovať tenis.

„Myslím, že sa snažím veci využiť na to, aby boli veci populárnejšie a dostupnejšie,“ povedal Swidek o Poľsku. „Určite to bude môj cieľ v budúcnosti. Momentálne je to určitý cieľ, pretože sa viac sústredím na svoju kariéru a na to, čo chcem na kurte robiť.“

„Viem, že prídu víťazstvá a dobré zápasy.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close