Veda

Prečo opice radi cestujú? Pravdepodobne z rovnakých dôvodov ako ľudia.

V roku 2011 sa gorila menom Zola preslávila na internete, keď zoologická záhrada v Calgary zverejnila video, ktoré ukazuje, ako chodí v kruhoch na kĺboch ​​a pätách s tým, čo vyzeralo ako veľký úsmev na tvári. Zola, tzv break-dance gorilaVrátil sa v roku 2017, tentoraz ukazuje video krúži okolo Detský bazén s divokými úrovňami vzrušenia, ktoré konkurujú najoddanejším ľudským tanečníkom v celonočnom rave.

O láske človeka k točeniu sa v kruhoch, najmä v detstve, svedčí trvalá obľuba kolotočov, kolotočov a neodolateľné lákadlo kotúľať sa z kopca. Nový výskum však naznačuje, že ľudia nie sú sami pri hľadaní bzučania vyvolaného rotáciou.

podľa zistení Publikované minulý mesiac v časopise PrimatesIné druhy ľudoopov tiež radi stimulujú svoje zmysly pravidelným pradením, možno aj v snahe o zmenené duševné stavy.

„Chôdza, aby sa nám zatočila hlava, je niečo, čo zvyčajne považujeme za jedinečne ľudskú činnosť,“ povedal Marcus Perlman, kognitívny vedec z University of Birmingham v Anglicku a autor štúdie. „Takže je naozaj skvelé, že to robia aj iné primáty a zdá sa, že to robia z rovnakého dôvodu ako bábätká: pretože je to zábavné a vzrušujúce.“

Keď doktor Perlman videl Zolove videá, obrátil sa na YouTube, aby zistil, či sa do tohto správania nezapájajú aj iné ľudoopy. Zozbierali takmer 400 videí zobrazujúcich ľudoopov a iných primátov zapojených do pradenia, vrátane kotrmelcov, kotúľania sa z kopca, pretáčania sa dozadu a piruetovania. Nový dokument sa však zameriava na klipy ľudoopov pohybujúcich sa na lanách alebo materiáloch podobných lanám.

Výskumníci vypočítali rýchlosť, akou sa opice pohybovali. Zistili, že väčšina ľudoopov sa otáčala priemernou rýchlosťou otáčania 1,43 otáčok za sekundu, čo je rýchlosť, ktorá konkuruje profesionálne vyškoleným ľudským tanečníkom a aerolistom. Najdlhšia rotácia trvala 28 otáčok a tá najrýchlejšia – dosiahnutá bonobo – sa mozog zamiešal rýchlosťou štyroch otáčok za sekundu.

Vedci zistili, že čím dlhšie sa opica točila, tým bola pravdepodobnejšie, že sa u nej objavili príznaky závratu, ako napríklad pustenie lana a okamžité sedenie alebo ležanie. Ľudoopy vykazovali tendenciu opakovať proces točenia a pauzy, pričom sa zapojili v priemere do troch záchvatov točenia na reláciu.

Doktor Perlman povedal, že zvieratá sa pri pradení tiež často „hrajú na tváre“, čo znamená, že sa skôr zabávali, než len hľadali spôsob, ako sa zbaviť nudy v zajatí.

„Na zážitku, ktorý si užívajú, je niečo,“ povedal Dr. Perlman.

Catherine Hobetter, primatologička z University of St Andrews v Škótsku, ktorá nebola zapojená do výskumu, súhlasila. Na základe svojich pozorovaní v teréne povedala: „Divoké ľudoopy milujú pradenie.“

Je známe, že opice a niektoré ďalšie zvieratá sa zapájajú do iných činností, ktoré môžu vystrašiť zmysly, vrátane konzumácie fermentovaného ovocia obsahujúceho alkohol a jedenia prirodzene sa vyskytujúcich vecí. psychedelické látky, Či je to urobené zámerne alebo náhodou, je na diskusiu, povedal Dr. Perlman. Štúdie, ako je táto, však môžu začať poskytovať údaje potrebné na preskúmanie správania, ktoré môže byť evolučným predchodcom ľudskej túžby zažiť zmenené duševné stavy.

Dr. Perlman plánuje väčšiu štúdiu, ktorá bude analyzovať stovky ďalších videí pradiacich primátov. Začali tiež zbierať dôkazy o iných druhoch vrátane hnedý medveď A PandaTí, ktorí majú radi činnosti, z ktorých sa im môže točiť hlava.

READ  UnityPoint má za víkend zaočkovať okolo 3 000 evan

Mark Bekoff, emeritný behaviorálny ekológ a kognitívny etológ z University of Colorado, Boulder, ktorý sa na štúdii nezúčastnil, povedal, že výskum takéhoto správania je cenný, „pretože neexistuje žiadny a priori dôvod domnievať sa, že sme jediné zvieratá, ktoré ktorí sa zapájajú do správania, ktoré zámerne produkuje zmenené stavy vedomia.“ Systematický výskum nám pomôže dozvedieť sa viac o taxonómii vysokej úrovne a nemyslieť si, že sme všetci jedineční,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close