Ekonomika

Prehodnotenie jadrovej energie

Je to druhý najväčší svetový zdroj nízkouhlíkovej energie s celkovým podielom 26 % v roku 2020. V roku 2021 vyrobilo 13 krajín aspoň štvrtinu svojej elektriny z jadrovej energie, pričom Francúzsko získalo až 70 %. , asi 50 % na Ukrajine, Slovensku, Belgicku a Maďarsku.

Pre Filipíny bol prvotnou myšlienkou prieskum a prípadné rozmiestnenie takzvaných SMR, nie konvenčne veľkých zariadení, ako je napríklad jadrová elektráreň Bataan. V Spojených štátoch ministerstvo energetiky považuje vývoj SMR za dôležitú súčasť cieľa agentúry. bezpečné, ČistýA Lacné možnosti jadrovej energie.

Pokročilé SMR Predstavuje rôzne veľkosti, technologické možnosti, schopnosti a scenáre nasadenia, ktoré sú v súčasnosti vo vývoji v Spojených štátoch.

Tieto pokročilé reaktory, ktorých výkon sa predpokladá v rozsahu od desiatok megawattov až po stovky megawattov, by sa mohli použiť na výrobu energie, procesné teplo, odsoľovanie alebo iné priemyselné aplikácie,“ zdôraznil.

Prvé SMR v USA sú predmetom kontroly licencií zo strany Komisie pre jadrovú reguláciu a očakáva sa, že budú nasadené koncom roku 2020 až začiatkom roku 2030.

Medzinárodná agentúra OSN pre atómovú energiu (MAAE)V aktualizácii o malých reaktoroch zo septembra 2023 sa uvádza, že verejné a súkromné ​​spoločnosti sa aktívne podieľajú na úsilí priviesť technológiu SMR k realizácii v tomto desaťročí, podľa ruského akademika Lomonosova, prvej plávajúcej jadrovej elektrárne na svete. mája 2020, generujúc energiu z dvoch 35 MW SMR.

„Ďalšie SMR sú vo výstavbe alebo v procese udeľovania licencií v Argentíne, Kanade, Číne, Rusku, Južnej Kórei a Spojených štátoch.

„Na celom svete existuje viac ako 80 komerčných návrhov SMR zameraných na rôzne výstupy a aplikácie, ako je elektrina, hybridné energetické systémy, vykurovanie, odsoľovanie vody a para pre priemyselné aplikácie,“ uvádza sa v správe.

READ  Spoločná pracovná skupina pre prieskum modro-vodíkových rastlín na Slovensku

Jedinou výhradou je, že aj keď sa uznáva, že SMR majú nižšie počiatočné kapitálové náklady na jednotku, ich ekonomickú konkurencieschopnosť je stále potrebné preukázať v praxi.

Ako je tam uvedené MAAE, SMR Ponúkajú jedinečné vlastnosti z hľadiska bezpečnosti, výkonu, hospodárnosti a flexibility. To by malo byť hlavným faktorom pri presadzovaní používania SMR v krajine kvôli obavám o bezpečnosť konvenčných jadrových elektrární a kultúre korupcie a neefektívnosti v našom systéme.

Je pravda, že na Filipínach je potrebná nová výrobná kapacita, ktorá by nahradila staršie jednotky na fosílne palivá, ako sú zariadenia spaľujúce uhlie, ktoré vypúšťajú veľké množstvo oxidu uhličitého, a aby uspokojili zvýšený dopyt po elektrine s rastom ekonomiky. Ak sa SMR urobia správne, zaistia bezpečnosť a spoľahlivosť, môžu byť najlepším riešením na zvýšenie a zabezpečenie dodávok elektriny z čistých zdrojov v krajine v nasledujúcich rokoch.

Filipínsky Daily Inquirer

Asia News Network

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close