Slováci vyhrávajú, teraz treba čakať

Slovensko opäť potrebovalo všetky tri body, aby sa udržalo nažive vo štvrťfinálovej stíhacej jazde a proti Nórsku nenechalo nič na náhodu. Slováci viedli v prvej tretine dominantne 3:0 a napokon zvíťazili 4:1.

Slovensko je v B-skupine s Lotyšskom delené na štvrtom mieste – oba tímy majú 11 bodov, no Lotyšsko má stále zápas vo svojich rukách. Vzájomnou výhrou proti Lotyšsku Slovensko postúpi, pokiaľ Lotyšsko nezíska proti Švajčiarsku aspoň bod.

„Potrebovali sme tri body, mali sme dobrý začiatok a hneď sme dostali dva góly,“ povedal slovenský útočník Miloš Kelemen. „Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas. Dali gól, no my sme to robili stále rovnako a hrali sme dobre vo vlastnom pásme.

Nórsko po prehre obsadilo v B-skupine siedme miesto so šiestimi bodmi.

„Myslím si, že sme počas turnaja rástli,“ povedal nórsky útočník Mathias Drettenes. „Sme mladý tím, nastupuje nová generácia. Vieme, že to bude ťažké, ale myslím si, že sme ukázali, že keď hráme dobre, môžeme hrať s kýmkoľvek. Je to niečo, na čom sa dá stavať do budúcna.“

Slovensko zdolalo Nórsko 35:25. Slovensko bolo v presilovej hre 0 na 2 a Nórsko 0 na 1.

Slovensko otvorilo skóre len necelé štyri minúty, keď pred dorážkou kapitána Mareka Hrivíka centroval Richard Pánič.

V ôsmej minúte bol Peter Cehlárik poslaný sám, aby ho okradla rukavica Henrika Haukelanda. Neskôr však na tej istej zmene skóroval Cehlaric, ktorý premenil bodový zásah Mislava Rozandiča na 2:0.

Koncom prvej tretiny Robert Landosi strelil tretí gól Slovenska v samostatnom nájazde, keď pri modrej čiare Nórska prekonal obrancu, potom preťal Hagelanda a bekhendom skóroval.

“(Frantíček) Kajtoš okolo mňa prihral. Videl som, ako na mňa ten chlap skočil, a potom som videl miesto vedľa D a snažil som sa ho zdvihnúť,“ spomínal Lantozzi. „Mal som tam okno a použil som ho.“

READ  Samir Banerjee indického pôvodu sa dostal do finále dvojhry chlapcov z Wimbledonu

„Prvá tretina nebola z našej strany najlepšia, ale zabojovali sme a dali sme si šancu v tretej,“ povedal kapitán Nórska Ken Andre Olimp. „Som na chlapcov veľmi hrdý.“

V prvej tretine úplne prevalcovalo Nórsko, v tej druhej vyšlo dôrazne a na skóre sa dostalo v 24. minúte. Spod bránkovej čiary si to Thomas Berg-Paulsen nakŕmil okolo Markusa Vikingstada, ktorý sa nemýlil. Nórsko následne prešlo na presilovú hru a vypracovalo si niekoľko dobrých šancí na priblíženie, no Stanislav Skorvanek bol vo forme.

Špecialista na brejky Pánik, ktorý bol ešte krátky, mal šancu obnoviť trojgólové vedenie Slovenska, keď sa sám poslal, no kurióznym zákrokom sa pokúsil o trik medzi nohy a stratil kontrolu nad pukom.

Slováci vstupovali do tretej tretiny s dvojgólovým náskokom a snažili sa zápas zomknúť, Nórsko sa ho snažilo zlomiť. O necelých 12 minút Haugland udržal svoj tím pri živote skvelým skĺznutím puku od Landosiho a upravil tak 2 na 0 pre Slovensko.

Nórsko po viac ako troch minútach vytiahlo Haugland do svojho šiesteho útoku a Pánik trafil spoza stredného ľadu do prázdnej brány za stavu 1:19.

Keďže plán skupiny B je už hotový, Nórsko je hotové a Slovensko môže byť. Slovákom už ostáva len nervózne sledovať večerný zápas, ktorý rozhodne o tom, či nastúpia vo štvrtok.

„Niektorí chalani sa budú pozerať na štadióne, iní v televízii,“ povedal Kelemen. „Dnes sme urobili všetko, čo sme mohli, takže teraz už len čakáme.“