Ekonomika

Slovenská vláda preberá taktiku spálenej zeme maďarských socialistov

Premiér Eduard Heger (C) na tlačovej konferencii s ministrom obrany Jaroslavom Knottom (R) oznámil darovanie stíhačiek MIG-29 a rakiet protivzdušnej obrany BUK zo strany Vzdušných síl OS SR Ukrajine.

Nedávne vyhlásenie slovenskej vlády Eduarda Hegera o darovaní všetkých bojových lietadiel Vzdušných síl OS SR Ukrajine podkopalo obranné schopnosti členského štátu NATO. Aj keď sa toto rozhodnutie môže zdať monumentálne pre ich ukrajinských susedov, ktorí bojujú proti totálnej invázii, je jasné, že tento krok je len o niečo viac než len gesto-politika, ktorá má uspokojiť západnú verejnú mienku a spojencov.

Aj keď sú staršie MIG-29 sovietskej výroby zdanlivo nóbl, všetky sú v rôznom stave havarijného stavu a rozhodnutie poslať ich do susedných krajín sa slovenskej populácii nepáčilo. Totiž aj úradnícka vláda premiéra Eduarda Hegera. Ak sa dá veriť prieskumom, vládna strana OĽaNO má medzi Slovákmi len 6 až 7-percentnú podporu. Vláda SaS, ktorá sa obrátila chrbtom k menšinovým liberálnym koaličným partnerom, čelila ďalšej dileme, keď v decembri 2022 v parlamente neuspela v hlasovaní o nedôvere.

Premiér Heger namiesto okamžitého odstúpenia, ako je to v takýchto situáciách bežnou praxou, posunul termín predčasných volieb na september 2023, teda štyri mesiace pred vypršaním plného mandátu jeho vlády. A aby to bolo ešte menej zrejmé, Heger sa tento mesiac rozhodol opustiť svoju vlastnú stranu OĽaNO a založil novú stranu s názvom Demokracia. Jeho zneuctený minister zahraničných vecí Rastislav Kácer, všeobecne považovaný za najnepriateľskejšiu a najrozdeľujúcejšiu osobnosť slovenskej politiky za posledné desaťročie, je známy náhodným porovnávaním s domácimi politickými rivalmi. NacistiZároveň rozbúril susedné Maďarsko čisto fantazijnými obvineniami z regionálneho revizionizmu.

Rozsah rozhodnutia dočasnej vlády vyvolal otázky o zákonnosti transferov zbraní, pričom niektorí tento krok volali. Sprisahanie. Odchod starnúcich MIGov, z ktorých väčšina nie je ani letuschopná, podľa ministra obrany Jaroslava Nata nepredstavuje zásadné zníženie vojenských spôsobilostí vzhľadom na to, že Slovensko vlani darovalo ich S-300. Ukrajina poslala batérie protivzdušnej obrany (údajne zničené skôr, ako ich mohli použiť Rusi) a niektoré zo svojich systémov protivzdušnej obrany BUK rovnakým smerom, ako aj tanky a obrnené transportéry zo svojho arzenálu, čím krajinu v podstate zanechávajú v boji. sila na papieri.

READ  Vláda Spojeného kráľovstva označená ako „šampónová“ na riešenie cestovných zmien v Trackforde

Keďže ekonomika krajiny je na tom najhoršie od vyhlásenia nezávislosti v roku 1993, obstaranie moderných vojenských lietadiel a bojových vozidiel pechoty bude náročný boj. Hoci vláda v Bratislave objednala zo Spojených štátov amerických 14 stíhačiek F-16 najnovšej generácie v hodnote 1,6 miliardy eur a 153 bojových vozidiel pechoty CV-90 pre royalistov za 1,7 miliardy eur, stále nie je jasné, ako darilo sa. Aby nahradili svoje staré zásoby, plánujú financovať takúto nákladnú akvizíciu.

Hoci sa Hegerova vláda teší podpore Washingtonu, zdá sa, že sa menej stará o slovenskú verejnú mienku alebo stav ekonomiky a v západných novinách je oslavovaná ako hrdina za vojenskú pomoc Ukrajine. Nepohli sa ani vtedy, keď ruské veľvyslanectvo na Slovensku varovalo, že rozhodnutie poslať na Ukrajinu takéto výkonné zbraňové systémy bude mať „následky“. Existuje však prijateľné vysvetlenie, prečo sa Heger a jeho kolegovia zdajú apatickí: sú to len oni.

Najväčšou ekonomickou devízou Slovenska je nepochybne nízky verejný dlh, ktorý v roku 2019 dosiahol 48 percent. Po voľbách vo februári 2020 sa dlh podľa mnohých krajín do konca roka zvýšil takmer na 60 percent. Globálna pandémia spôsobila zmätok v ekonomike. Stále kritikov Tvrdia, že vláda neplánuje znižovať vysokú mieru inflácie a nejde o nekompetentnosť Hegerovej vlády, ale o vedomú stratégiu podkopať ich nástupcov, ktorí sa môžu ujať moci v septembrových voľbách. .

Slovensko zaznamenalo v roku 2021 pomer štátneho dlhu k HDP na úrovni 63,10 percenta hrubého domáceho produktu krajiny. Zdroj: tradingeconomics.com

Vládny dlh na Slovensku vzrástol z 59644 miliónov eur v treťom štvrťroku 2022 na 61296 miliónov eur vo štvrtom štvrťroku 2022: tradingeconomics.com

Prieskumy V tesnom závese sa umiestni potenciálny koaličný partner Hlas Petra Pellegriniho, ďalšie voľby vyhrá SMER Roberta Figa, arcirival súčasných vládnych strán. Súčasné vládne strany OĽaNO a Demokrati majú obe okolo 5 percent hlasov, čo je na Slovensku volebná hranica. S perspektívou návratu k moci Heger a jeho spojenci nemajú motiváciu znižovať verejný dlh alebo zavádzať akomodačnú menovú politiku na boj proti inflácii.

Foto: Facebook Rastislav Kácer

Logika, ktorú použili nasledujúce maďarské vlády v rokoch 2002 až 2010, je jediným predstaviteľným vysvetlením súčasnej politickej anarchie na Slovensku. V priebehu 8 rokov vlády vedené Ferencom Giursinim a potom Gordonom Bajnoim zvýšili verejný dlh. Z 55 % ponechala Orbánova vláda na 80 %. Vzali si tiež pôžičku MMF vo výške 20 miliárd eur výmenou za zmrzačené úsporné opatrenia, ktoré priviedli krajinu do bankrotu. Po voľbách v roku 2010 predložila druhej Orbánovej vláde ekonomickú a sociálnu „nemožnú misiu“, ktorej dôsledky stále pociťuje súčasný verejný dlh Maďarska vo výške 72 %, ktorý je stále najvyšší v regióne.

Foto: Facebook Záhrada Bajnai

Niektorí politici zodpovední za katastrofálne výsledky v Maďarsku počas socialistických vlád zastávali lukratívne pozície v amerických think-tankoch. To je prípad bývalého maďarského premiéra Gordona Bajnaya, ktorý je členom dodnes GlobecheckSlovenský minister zahraničných vecí Rastislav Káčer je mocná mimovládna organizácia financovaná USA členom z To môže vysvetľovať mimoriadnu veľkorysosť, s akou sa členovia slovenských vlád stavajú na juniorskú stranu medzinárodného úsilia o vyzbrojenie Ukrajiny pod vedením USA. Vysvetľuje to aj rýchlosť, s akou prezidentka Zuzana Caputová tieto zmluvy podpisuje, a to aj napriek vážnym obavám o legálnosť predchádzajúcich a nedávnych vývozov zbraní zo Slovenska. V minulosti spolupracoval aj s politickými lobistickými mimovládnymi organizáciami ako Open Society Foundations, Greenpeace alebo USAID.

Prezidentka Zuzana Kaputová s Joeom Bidenom vo Varšave. Foto: Facebook Zuzana Caputová

Kto v septembri nastúpi po Eduardovi Hegerovi, bude mať určite za sebou prácu na náprave následkov politiky spálenej zeme slovenskej vlády. Účet za zlé roky minulej slovenskej vlády si vyzdvihnú bežní slovenskí občania. Súčasná vládnuca elita sa dostala k moci s populistickým, protikorupčným manifestom, teraz však odchádza z krajiny v čase eskalujúcej politickej a ekonomickej krízy, ktorá krajinu pod Tatrami opustí.

READ  Slovensko Brusel spúšťa povinnú daňovú reformu - EURACTIV.com

Odporúčaný obrázok: Facebook Eduard Heger

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close