šport

Štartovať bude po Slovensku so šiestimi tímami World Tour

včera 09:00
|

V stredu v Žiline odštartuje za účasti popredných svetových tímov a pretekárov opäť 64. ročník medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska (16. – 19. septembra). Na štart sa tentoraz postaví šesť stajní z najvyššej kategórie UCI World Tour, ktoré s ďalšími 14 budú počas štyroch dní bojovať o štyri dresy pre štyroch víťazov pre jednotlivých víťazov.

Najvýznamnejšie cyklistické podujatie na Slovensku, ktoré patrí do kategórie UCI 2.1, sa začne 16. septembra v Žiline a vyvrcholí 19. septembra v Skalici. Preteky budú mať celkovo štyri etapy, z toho prvá v Žiline bude rozdelená do dvoch etáp.

Pelotón začne svoju púť v Žiline a ukončí ju v Skalici cez Banskú Bystricu, Žiar nad Hronom a Topoľčianky. Kvôli pandémii koronavírusov budú platiť prísne hygienické pravidlá. Organizátori tak v spolupráci s partnermi pripravili niekoľko opatrení.

Napriek zložitým podmienkam počas podujatia a skutočnosti, že Tour de France súčasne vyvrcholí a uskutočnia sa preteky okolo Luxemburgu, sa z pôvodného štartu odhlásil iba rumunský tím Novákov. Na jeho miesto nastúpil Rakúšan Hrinkow.

„Na akciu v tejto kategórii máme šesť tímov WT, čo je úžasné. Zrušil iba Rumun Novak. Je to malý tím, ktorý má niekoľko konkurentov z Kolumbie a mali problém sa sem dostať. Takže tím už nebol schopný obsadiť tím ďalšia udalosť. Namiesto toho bude pochádzať z rakúskeho Hrinkowu, ktorý je rovnako dobrý, možno ešte lepší. “ uviedol Peter Privara, generálny riaditeľ pretekov a šéf Slovenského zväzu cyklistiky.

Z tímov World Tour pricestuje na Slovensko aj slávny Deceuninck – Quick Step s obhajcom celkového prvenstva Yvesom Lampaertom, Bora-Hansgrohe (Nemecko) s domácimi favoritmi Jurajom Saganom a Erikom Baškom, CCC s Čechom Jozefom Černým alebo poľský šprint Jakub Mareczkť, nebude žiadny alebo Cofidis, Sunweb a Israel Start-Up Nation.

READ  Emma Raduganu začala víťazne na ASP Classic v Aucklande, ale Andy Murray prehral v Adelaide | Tenisové novinky

Zaujímavé mená sú aj v ďalších skupinách, Nór Uno X pricestuje s novým majstrom Európy do 23 rokov Jonasom Iversbym Hvidebergom a v drese Alpecin-Fenix ​​vynikajúcim šprintérom a dvojetapovým víťazom na Giro d’Italia Sacha Modolo, alebo brat majstra sveta v cyklokrose Mathieu van der Poela David.

Káder jediného slovenského kontinentálneho tímu Dukla Banská Bystrica je tiež držiteľom žltého dresu za Okolo Srbska 2020 Martina Haringa alebo mladého talentovaného jazdca, majstra SR do 23 rokov a tiež bronzového medailistu z elitného šampionátu Lukáša Kubiša. Spolu s nimi vystúpia aj Marek Čanecký, Patrik Tybor, Ján Andrej Cully, Juraj Bellan a Pavol Rovder. Reprezentáciu povedie Matúš Štoček. Súťažiaci z 29 krajín sú registrovaní spoločne.

Cyklisti budú bojovať o štyri dresy. Zmenil farbu víťaza bodovacej súťaže a namiesto modrej bude zelený. Najlepší horolezec bude mať červenú bodku, najlepší pretekár do 23 rokov dostane biely dres a celkovým víťazom bude tradične žltý.

Pre domácich jazdcov je vyhlásená aj súťaž o najlepšieho Slováka, ktorej víťaz získa na pódiu po každej etape aj dres vo farbách slovenskej trikolóry. Po každej etape sa okrem časovky vyhodnotí najbojovnejší jazdec, ktorý na druhý deň ponesie červené číslo. Celkovo sa súťaží o bonus 51 100 eur.

Trať meria celkovo 672,5 kilometra a povedie cez 125 miest a dedín. Cyklistov trápi 20 horolezeckých a 10 rýchlostných prémií. Štart je naplánovaný na 16. septembra v Žiline, kde sa najskôr uskutočnia 106,4 km dlhé preteky s hromadným štartom a potom bude nasledovať 7,1 km dlhá časovka.

Na druhý deň je na programe najdlhšia trať (206,6 km) s desiatimi horskými prémiami a cieľom v Banskej Bystrici, ktorá bude kráľovskou etapou. Nasleduje etapa do Žiaru nad Hronom (181,3 km) a finále je plánované na 171,7 km dlhej trase z Topoľčianok do Skalice.

READ  Slovensko (video) - R.D. Ruský rugbyový tím trolluje futbalistov o komediálnej obrane pri porážke Sports News.

Kvôli pandémii koronavírusov museli organizátori urobiť niekoľko úprav. Všetko bude prebiehať v súlade s nariadeniami vlády SR a hlavného hygienika. Svoje vlastné opatrenia v čase vzniku koróny pripravila aj Medzinárodná cyklistická únia (UCI).

„Táto situácia nikoho neteší, ale od začiatku príprav počítame s opatreniami. Zdravie je na prvom mieste, preto robíme všetko pre to, aby sme dodržiavali prísne nariadenia vlády SR a hlavného hygienika, ako aj dokumenty UCI.“ . Nie je to ľahké. Budú oddelené v bezpečnej vzdialenosti od divákov. Aj počas vyhlásenia výsledkov budú na pódiu dodržané intervaly. Samozrejmosťou sú skúšky cyklistov a zamestnancov organizátorov, ktorí sú v najužší kontakt s cyklistami. povedala Privara.

Podľa predpisov UCI musia organizátori dodržiavať ďalšie špecifické podmienky. Vzťahujú sa napríklad na ubytovanie cyklistov, kde je potrebné dodržiavať pravidlo v hoteloch – jeden tím na poschodí, alebo vlastné stravovacie priestory pre každý tím.

prihlásené tímy:

reprezentácie (1):

Slovenská reprezentácia

kontinentálne (7):

Dukla Banská Bystrica

Adria Mobil (Slovinsko)

Hrinkow (Rak.)

Mazowsze Heart of Poland (Poľ.)

Friuli ASD (Tal.)

Elkov – Kasper (CZE)

Kolumbijská krajina športovcov (Kol.)

prokontinentálne (6):

Gazprom Rusvelo (Rus.)

Uno X (NOR)

Bingoal – Valónsko Brusel (Belg.)

Novo Nordisk (USA)

Vini Zabu – KTM (Tal.)

Alpecin – Fenix ​​(Hol.)

WorldTour (6):

CCC (POL)

Izraelský štartovací národ (Izr.)

Cofidis, úverové riešenia (Fr.)

Sunweb (č.)

Bora-Hansgrohe (Nem.) – Juraj Sagan, Erik Baška

Deceuninck – Quick Step (Belg.)

trať 64. ročníka Okolo Slovenska:

1. etapa – 16. september (1. let: Žilina – Žilina 106,4 km, 2. let: časovka jednotlivcov Žilina – Žilina, 7,1 km)

Fáza 2 – 17. september: Žilina – Banská Bystrica, 206,6 km

Fáza 3 – 18. september: Banská Bystrica – Žiar nad Hronom, 181,3 km

READ  Tri možné náhrady Cristiana Ronalda za Manchester United

Fáza 4 – 19. september: Topoľčianky – Skalica, 171,7 km

spolu 672,5 km, 20 prémií za horolezectvo, 10 rýchlostných prémií

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close