Zábava

Szabolcs Hajdu • Riaditeľ Kalman Day

– Maďarský režisér vytvoril nový komorný film o povahe vzťahov, v ktorom hrá sám seba

The Filmový festival Tallinn Black Nights Minulý rok vytvorila novú súťažnú sekciu s názvom Výber kritikov. Jedným z diel vybraných do tohtoročného ročníka je novinka maďarského herca a režiséra Szabolks Hajdu. Kalmanov deň [+see also:
film review
interview: Szabolcs Hajdu
film profile
]
Intímnu, konverzačnú drámu o povahe vzťahov nám režisér rozoberá.

Cineuropa: V porovnaní s vaším posledným filmom, Mesto pokladov [+see also:
film review
trailer
film profile
]
, Kalmanov deň Politická téma nie je otvorene uvedená. To znamená, že by ste nemali mať žiadne veľké problémy s auditom. Čo je distribúcia filmov?

Chabolx Hajd: V skutočnosti distribúcia nie je pre moje filmy problém. Mám publikum v Maďarsku; Sú ľudia, ktorí čakajú na naše projekty. Pre tento film sme adaptovali divadelnú hru, ktorú som napísal ja. Hru sme odohrali viac ako 150-krát v intervaloch – teda v rôznych súkromných bytoch. Ideme tam, kde je publikum; Hľadáme nové, alternatívne priestory pre klasické divadlo alebo kino.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

legroupeouest/selection-annuelle-appel-a-projets 468

Toto je jedna z podobností Kalmanov deň Zdieľa s predchádzajúcim obrázkom Toto nie je čas môjho života [+see also:
film review
trailer
interview: Szabolcs Hajdu
film profile
]
. Tiež tu hovoríte o podobných témach, o dynamike vo vzťahoch. Môžete povedať viac o prepojení oboch diel?

Film je súčasťou trilógie; To je naozaj stred. Tento rok sme sa zúčastnili aj troch. Všetky tri filmy boli pôvodne divadelnými hrami. Vo všetkých hovoríme o rovnakých témach o mocenských štruktúrach a dynamike vo vzťahoch, o tom, ako sa za posledných pár rokov zmenili mužské role. Uvedenie všetkých troch častí súčasne do kina a ich časti na javisku – v podstate zmiešanie filmu a nášho predstavenia.

READ  Bude teraz cestovanie s indickým pasom jednoduchšie?

do Toto nie je čas môjho života, strieľate vo vlastnom byte; Ako ste tu vyberali lokalitu a čo bolo dôležité na jej vzhľade?
Bola to praktická voľba. do Toto nie je čas môjho života, nezostávalo nám nič iné, len využívať vlastný byt. Moja bývalá manželka mala obavy, no keďže natáčanie bolo naplánované len na dva týždne, rozhodli sme sa to skúsiť. do Kalmanov deň, hrozilo, že sa ocitneme v rovnakej situácii, v akej sme už opravili natáčacie dni, no týždeň predtým sme stále nemali komplet. Potom nám náhodou jeden môj priateľ ponúkol svoj byt. Nič sme nezmenili. Je to správne, pretože v skutočnosti nejde o typický maďarský byt; Je to v štýle, ktorý zodpovedá pocitu z filmu, o ktorý som sa snažil. Príbeh je akýsi obyčajný, rozprávaný veľmi prirodzeným spôsobom, no byt svojím zvláštnym čarom umocňuje občas zvláštnu a metaforickú atmosféru dialógov a situácií.

Môžete opísať, ako vyzerá váš typický pracovný rozvrh?
Keď začnem pracovať na novom projekte, prvé, čo viem, sú herci. V tomto čase som vedel, že v popredí budeme my štyria – stretávali sme sa a diskutovali o dôležitých veciach okolo nás. Potom si dáme mená; Snažíme sa zistiť, aké povolania súvisia s menami, pôvodom a školami. To všetko bez konkrétneho príbehu či kontextu – iba intuícia. Potom so všetkými týmito informáciami vytvárame páry, súrodencov, manželky, manželov, priateľov. Potom príde príbeh a ja sa snažím písať dialógy a situácie.

do Toto nie je čas môjho života, so svojimi študentmi ste pracovali na forme a kamere. Ako to bolo vo vnútri? Kalmanov deň?
Veľa bolo z praktických dôvodov. Točili sme len 12 dní. V tomto krátkom časovom rámci sme museli byť veľmi rýchli. Kameraman teda nemohol natočiť veľa rôznych záberov z rôznych uhlov, ktoré si vyžadovali zmenu osvetlenia. Preto sme sa rozhodli použiť dlhé strely. Ale nechcem, aby bol fotoaparát príliš fixovaný; Chcel som to trochu posunúť, trochu zmeniť, aby som zvýraznil niektoré veci. Dlhé zábery sa k príbehu hodia, pretože je rozprávaný v stlačenom časovom rámci, takže scény simulujú nepretržitý čas bez akýchkoľvek strihov.

READ  Americký hokej vyhnaný Slovenskom

Film je medzinárodnou koprodukciou. Môžete nám povedať viac o tom, ako k tomu došlo?
Za posledných desať rokov som nepoužil žiadne štátne peniaze. Jim StarkMôj americký producent ma zoznámil so švajčiarskym producentom Don Wexler. Dal nám polovicu z celkového rozpočtu, druhá polovica pochádzala zo Slovenska, kde sme robili postprodukciu, a nakoniec nejaké peniaze navyše z Maďarska, oslobodené od daní, ale väčšinou zo súkromných zdrojov.

(Článok pokračuje nižšie – Obchodné informácie)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close