Ekonomika

Szijjardo: Maďarsko a Slovensko sa pripravujú na „najväčšiu kapitolu“ spolupráce

Maďarsko a Slovensko sú „pripravené napísať najlepšiu kapitolu svojej spolupráce“, povedal v utorok minister zahraničných vecí Peter Szyjardo po stretnutí s predsedom vlády SR Robertom Ficom v Bratislave.

Nedávne voľby na Slovensku „viedli k zostaveniu vlasteneckej vlády, ktorá realizuje národné záujmy a vedie suverénnu politiku,“ povedal Szyjardo.

„Myslím si, že stojíme na okraji mimoriadne krásneho obdobia a obrovských príležitostí, pokiaľ ide o budúcnosť maďarsko-slovenských vzťahov,“ povedal, keďže takáto medzivládna spolupráca je jednoduchá.

Szyjjardo uviedol, že obe vlády použili podobný prístup k najdôležitejším otázkam súvisiacim s budúcnosťou Európy, že obe chcú mier na Ukrajine, predaj zbraní nepovažujú za riešenie a chcú zastaviť vlnu nelegálneho prisťahovalectva.

Minister uviedol, že hlavným zameraním bilaterálnych rozhovorov v nasledujúcom období je zvýšenie spolupráce a koordinácia národných opatrení proti imigrácii s tým, že obe krajiny vnímajú migračný balík EÚ negatívne.

„Okrem toho obe vlády považujú za dôležité chrániť a rešpektovať svoje národné kultúrne dedičstvo a základné hodnoty a boli by sme radi, keby sa diskusie o budúcnosti Európskej únie zakladali na zdravom rozume,“ povedal.

Zo skúseností Maďarska a Slovenska Szijjardo povedal, že ich bilaterálne vzťahy boli plodnejšie a úspešnejšie, keď bol Figo premiérom Slovenska.

Poznamenal, že dohoda podpísaná pred deviatimi rokmi vyústila do „úspešných príbehov“, ako sú mosty cez rieku Iboli, most cez Dunaj a zlepšenie cezhraničnej infraštruktúry.

„Obe krajiny ťažia z tejto dobrej spolupráce a sme pripravení postaviť spoluprácu nadchádzajúceho obdobia na spoločnom základe s cieľom koordinovať rozvoj nášho prihraničného územia a využiť všetky naše príležitosti. Hospodárska spolupráca,“ povedal Szijjardo. Uvítal, že obe krajiny koncom tohto a začiatkom budúceho roka slávnostne otvoria ďalší most cez Iboli.

Medzitým Szijjardo povedal, že ďalším kľúčovým spojením je, že Budapešť aj Bratislava pristupujú k otázke zásobovania energiou z „zdravého rozumu“ a nie z ideologickej perspektívy.

READ  Priemyselná produkcia eurozóny v septembri vzrástla

„Obe krajiny využívajú jadrovú energiu a my odmietame ustúpiť,“ povedal Szczyjardo. „Nebudeme akceptovať dvojité štandardy ani negatívnu diskrimináciu jadrovej energie, pretože tvorí životne dôležitý základ dodávok energie a energetickej bezpečnosti oboch krajín.“

„Sme pripravení napísať veľkú kapitolu spolupráce Maďarska a Slovenska v najbližších rokoch,“ povedal. „Našťastie je to teraz potreba a túžba na oboch stranách Dunaja.“

V odpovedi na otázku Szijjardo povedal, že maďarská vláda rozvíja vzťahy s takmer všetkými svojimi susedmi, vediac, že ​​sa nezhodujú vo všetkých otázkach, čo platí aj o Slovensku.

Minister tiež uviedol, že prípravy na blížiacu sa Ficovu návštevu Budapešti začnú už čoskoro.

Szijjardo sa počas dňa stretol so svojím slovenským náprotivkom Jurajom Planárom, ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou a ministrom regionálneho rozvoja Richardom Rácim.

Maďarská etnická koalícia napriek „protivetru“ v slovenských voľbách dopadla dobre.

Slovenská etnická maďarská koaličná strana uspela vo voľbách v krajine napriek „neuveriteľným protivetrom“ a dosiahla najlepšie výsledky za posledné desaťročie a pol, povedal Szijjártó. Ministerstvo citovalo Szijjártó, ktorý na spoločnej tlačovej konferencii s koaličným lídrom Christianom Forom povedal, že výsledky jasne ukázali, ktorá politická sila v skutočnosti zastupuje Maďarov na Slovensku.

„Porovnanie 4,4 percenta s 0,3 percenta, ktoré dostali ostatné dve strany, jasne odpovedá na otázku, ktorú si niektorí nechali umelo otvorenú,“ povedal.

„Budeme dúfať v spoločnú prácu s Alianciou pri rozvíjaní maďarsko-slovenskej spolupráce a budeme s Alianciou spolupracovať pri príprave návrhov na zlepšenie situácie Maďarov na Slovensku,“ dodal.

Vláda považuje etnických Maďarov za spojenie a zdroj z hľadiska bilaterálnych vzťahov medzi oboma krajinami, povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close