Ekonomika

Ukrajina v 1. štvrťroku 2021 znižuje dovoz zemného plynu o 83%

Podľa tlačovej služby Prevádzkovateľov systému prepravy plynu na Ukrajine dosiahli v prvom štvrťroku 2021 dodávky zemného plynu z krajín EÚ na Ukrajinu 476 miliónov metrov kubických, čo bolo o 83% menej ako v rovnakom období v roku 2020 ( GDSO). .

Podľa správy Ukrajina doviezla 0,2 milióna kubických metrov plynu z Poľska, 65 miliónov kubických metrov zo Slovenska a 410,4 milióna kubických metrov z Maďarska. Virtuálne reverzné prúdy tvoria 86% objemu plynu.

Zároveň vývoz zemného plynu z Ukrajiny do európskych krajín v januári až marci 2021 predstavoval 18,3 milióna metrov kubických, čo je takmer štyrikrát viac ako v prvom štvrťroku 2020 (4,8 milióna metrov kubických).

Reexport zemného plynu v januári až marci tohto roka bol 618,9 milióna metrov kubických (takmer 240-krát viac ako v rovnakom období v roku 2020). Konkrétne sa vyviezlo 141,3 milióna kubických metrov plynu do Poľska, 107 miliónov kubických metrov na Slovensko, 340,6 milióna kubických metrov do Maďarska a 30 miliónov kubických metrov do Moldavska.

„V súčasnosti ukrajinské podzemné zásobníky plynu skladujú množstvo modrého paliva a ukrajinskí dodávatelia používajú vlastné uhľovodíky z podzemných zásobníkov a nakupujú plyn od európskych obchodníkov z režimu„ colného skladu “, najmä počas sledovaného obdobia., Moldavsko vyviezla viac ako polovicu svojho vlastného objemu plynu do ukrajinských podzemných zásobníkov, “uviedol Jevgenij Dodorov, obchodný riaditeľ GDSO.

Dynamika prvého štvrťroka tohto roka podľa neho ukazuje, že ukrajinská plynárenská infraštruktúra je už pevne integrovaná do európskych energetických trhov a je súčasťou energetickej bezpečnosti európskych krajín.

Podľa GTSOU bola preprava zemného plynu cez Ukrajinu v prvom štvrťroku 2021 10,4 miliárd metrov kubických.

Ann

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close