Ekonomika

Úrokové sadzby nových hypoték sú šieste najvyššie v eurozóne

Priemerná írska úroková sadzba na nové hypotéky je teraz šiesta najvyššia v eurozóne, keďže podľa nových údajov Írskej centrálnej banky sa do finančného systému pomaly prenášajú úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB).

ECB zvyšuje úrokové sadzby od júla minulého roka – s prestávkou len minulý mesiac – a írske banky všetky zvýšenia preniesli na klientov len pomaly.

V septembri bola priemerná úroková sadzba hypoték 4,3 %, čo je nárast o 0,2 % v porovnaní s augustom, 11. najvyššia v celej eurozóne.

Priemer eurozóny sú 4 %.

Medzi krajiny s vyššími mierami ako Írsko patrí Lotyšsko s 6,2 %, Estónsko s 5,82 %, Litva s 5,8 %, Fínsko s 4,72 % a Slovensko s 4,2 %.

Malta, Francúzsko a Španielsko teraz ponúkajú nízke sadzby na nové hypotéky 1,89 %, 3,73 % a 3,78 %.

Celkový objem čistých nových hypotekárnych obchodov bol v septembri 716 miliónov eur, čo je o 28 % menej ako v predchádzajúcom mesiaci ao 35 % menej ako v rovnakom mesiaci minulého roka.

Prerokované hypotéky dosiahli v septembri celkovo 301 miliónov eur, čo je najnižšia úroveň zaznamenaná kedykoľvek za posledných 12 mesiacov v porovnaní so 185 miliónmi eur zaznamenanými v auguste.

V septembri sa zvýšili aj úrokové sadzby, ktoré ponúkajú banky na Sporiacich účtoch na dobu určitú. Priemerná úroková sadzba z nových domácich vkladov s dohodnutou splatnosťou vzrástla z 0,45 % na 2,54 %.

Ekvivalentná sadzba v eurozóne je 3,08 %.

Objem nových obchodov v tomto segmente bol na úrovni 933 miliónov eur, čo je najviac v ktoromkoľvek mesiaci od januára 2021, ale hlboko pod historickými úrovňami pred rokom 2021.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close