Veda

Vedci tvrdia, že asteroid, ktorý zničil dinosaury, zastavil životne dôležitý proces života na Zemi

Mark A Garlick

Umelecký dojem zo spadu z asteroidu, ktorý vytvoril kráter Chicxulub pri pobreží dnešného Mexika. V priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov po zásahu by prach zablokoval Slnko a zastavil by fotosyntézu.

Prihláste sa na odber vedeckého bulletinu CNN Wonder Theory. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a ďalších,cnn
,

Vek dinosaurov sa skončil pred 66 miliónmi rokov, keď asteroid veľkosti mesta zasiahol plytké more pri pobreží dnešného Mexika.

Ale ako presne došlo k masovému vyhynutiu 75% druhov na Zemi v rokoch nasledujúcich po kataklizmatickom dopade, nie je jasné.

Predchádzajúci výskum ukázal, že síra uvoľnená počas dopadu, ktorý zanechal 112 míľ široký (180 kilometrov široký) kráter Chicxulub, a sadze z požiarov vyvolali globálnu zimu a teploty klesli.

Avšak a Nová štúdia zverejnená v pondelok Časopis Nature Geoscience naznačuje, že veľkú úlohu pravdepodobne zohral jemný prach vyrobený z rozomletej horniny, ktorý sa v dôsledku dopadu vrhol do zemskej atmosféry. Tento prach blokoval Slnko do takej miery, že rastliny neboli schopné fotosyntézy, čo je biologický proces nevyhnutný pre život, asi dva roky potom.

„Zastavenie fotosyntézy asi dva roky po dopade predstavovalo vážne výzvy (pre život),“ povedal vedúci autor štúdie a planetárny vedec Kem Berk Sennel, postdoktorandský výskumník na Kráľovskom observatóriu v Belgicku. „Toto zrútilo potravinovú sieť, čo spôsobilo reťazovú reakciu vyhynutia.“

pim sudy

Ružovohnedá vrstva v sedimente z lokality v Severnej Dakote, ktorá obsahovala materiál pochádzajúci z krátera Chicxulub, bola použitá ako súčasť štúdie modelovania klímy.

Aby vedci dosiahli svoje zistenia, vyvinuli nový počítačový model na simuláciu globálnej klímy po údere asteroidu. Model bol založený na zverejnených informáciách o klíme Zeme v tom čase, ako aj na nových údajoch získaných zo vzoriek sedimentov. Nálezisko fosílií Tanis v Severnej Dakote Ide o obdobie 20 rokov po štrajku.

READ  Štúdia zistila, že miera cukrovky môže medzi mladými ľuďmi v USA stúpať

Nálezisko fosílií Tanis poskytuje jedinečný záznam pravdepodobne najdôležitejšej udalosti v histórii života na našej planéte. Fosílne ryby nájdené na mieste odhaľujú, kam dopadol asteroid Pri mexickom polostrove Yucatán na jar, iné fosílie Tam sa zistilo, ako sa odvíjal osudný deň V bezprecedentných detailoch.

Vzorky miesta analyzované pre novú štúdiu obsahovali silikátové prachové častice, ktoré boli pred návratom na Zem vyvrhnuté do atmosféry v oblakoch ejektov.

Tím zistil, že tento jemný prach môže zostať v atmosfére až 15 rokov po dopade asteroidu. Vedci naznačili, že globálna klíma by sa mohla ochladiť až o 15 stupňov Celzia.

Ich výskum znamenal prvýkrát, čo boli tieto prachové častice podrobne študované.

„Dlho sa verilo, že hlavným mechanizmom zabíjania po dopade Chicxulubu bola extrémna zima, ale určite je jedným z mechanizmov zastavenie fotosyntézy po dopade,“ povedal Sennel.

„V priebehu niekoľkých týždňov, mesiacov (od dopadu) došlo k globálnemu zastaveniu fotosyntézy na planéte, ktorá pokračovala asi dva roky, počas ktorých fotosyntéza úplne prestala,“ povedal Senel. „Po týchto dvoch rokoch sa to začne opäť zlepšovať. …Do troch až štyroch rokov je úplne vyliečená.

pim sudy

Na meranie vlastností prachu obsiahnutého vo vzorkách sedimentov bol použitý laserový difrakčný analyzátor veľkosti zŕn HALOS.

Senel povedal, že modely ukázali, že zastavenie fotosyntézy – proces, pri ktorom rastliny využívajú slnečné svetlo, vodu a oxid uhličitý na výrobu energie a kyslíka – priamo súvisí s jemným prachom emitovaným do atmosféry, ktorý blokuje slnko.

Paleontológ Alfio Alessandro Chiarenza uviedol, že štúdia pomohla vyriešiť niektoré záhady okolo udalosti hromadného vymierania.

„Hlavným záverom tohto článku je, že poskytuje presnejšie obmedzenia zloženia, vlastností a trvania zložky jemného prachu emitovaného z miesta dopadu, čo prispelo ku globálnej tme počas zimy dopadu,“ povedal postdoktorand Chiarenza. Výskumný pracovník na univerzite vo Vigu v Španielsku. Nebol zapojený do štúdie.

READ  Hubbleov vesmírny ďalekohľad je späť v podnikaní - vydáva úžasné nové snímky

„Tieto nové informácie nám umožňujú dôkladnejšie preskúmať procesy a trvanie, objasňujúc mechanizmy za prerušením slnečného žiarenia, ktoré viedlo k zastaveniu fotosyntézy a stalo sa obývateľným pre nelietavé dinosaury.“ Teploty za týchto podmienok výrazne klesajú, “ Chiarenza pridané.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close