Hlavné správy

Velvet Divorce má zaujímavé lekcie pre Škótov hľadajúcich slobodu

V otázke porovnania „zamatového rozvodu“ Česka a Slovenska so škótskou samostatnosťou uvádzame niekoľko zaujímavostí, ktoré nás na tejto ceste napadli.

Čítajte viac: Voľby na Slovensku ukázali, prečo si „nacionalizmus“ často robí zlé meno

1. Počet obyvateľov Českej republiky je približne 10 miliónov. Slovensko má asi 5 miliónov obyvateľov (asi ako Škótsko).

2. Pred rozchodom má prvý tendenciu dominovať nad druhým (zdá sa, že je známy).

3. História a politická a sociálna kultúra týchto dvoch sú rozdielne (znejú povedome).

4. O rozdelení rozhodli politici sami – žiadne referendum.

5. Československo sa v tom čase „rozbíjalo“ (znie povedome).

Čítajte viac: Škótsko musí hovoriť samo za seba na medzinárodnej scéne

6. Český sprievodca mi povedal, že celkovo sa ľudia v oboch krajinách majú lepšie ako kedysi (a stáva sa to aj tu).

7. Český turistický sprievodca si bol istý, že 99 % ľudí z oboch krajín by hlasovalo za znovuzjednotenie, ak by ho o to požiadali. Nedávne prieskumy však ukazujú, že 47 % Čechov a 62 % Slovákov si teraz myslí, že rozchod je správnym rozhodnutím (aj keď prieskumy nie sú také presné ako prieskumy, sú lepšie ako názory!).

Ako hovorí David Pratt, realita je oveľa zložitejšia a nedá sa porovnávať s okolnosťami v dnešnom Škótsku. Dôležité spoločné faktory však možno nájsť v bodoch 2, 3, 5 vyššie a hlavný rozdiel je v tom, že Škótsko má zdroje, o ktoré Anglicko nechce prísť.

Dennis White
Čierne drevo

Inšpirovaný článkom Davida Pratta v novinách z minulého štvrtka, Angus Shaw z Cuparu (Listy, 15. septembra) navrhol, aby sa nezávislé Škótsko spojilo s USA (a NATO).

Všeobecne autoritatívny a informovaný (a netypicky provokatívny) Davidov kúsok odsúdil tendenciu mnohých Škótov prejavovať prílišný (až agresívny) záujem o „miestne“ britské problémy. . Upozornil na mnohé krízy vo svetových záležitostiach, s ktorými bolo Škótsko „neodmysliteľne späté“ a poukázal na to, že naša budúcnosť nie je oddelená od budúcnosti sveta. Museli sme si zapamätať skutočné posolstvo nášho barda ako výzvu na uplatnenie nášho osobitného zmyslu pre ľudskosť, ktorý zdieľame ako bratia.

READ  Slovenská jednotka Euro 2020: Plná 26-členná jednotka pred turnajom 2021

Vrúcna odpoveď Angusa Shawa zašla ešte ďalej a navrhol, aby sme sa spojili s USA, ktoré podľa neho „hrajú čoraz dôležitejšiu úlohu pri udržiavaní svetovej stability“.

Prečítajte si viac: Alternatívnu koalíciu Brexit nerozbil, hovorí francúzsky veľvyslanec

Členstvo v Európskej únii tiež nebude jednoduché, pokračoval. Možno budeme musieť „priniesť na stôl niečo pozitívne“.

V jeho kontexte sa zdá, že Angus má na mysli jadrový arzenál na Clyde, ale pre viac ako 30 členov sa nezdá rozumné vítať ho ako štát vyzbrojený vysoko deštruktívnou zbraňou, ale bez akejkoľvek kontroly nad takouto ničivou schopnosťou. , že kontrolu majú USA a Spojené kráľovstvo, ktoré nie sú členmi EÚ.

Pokiaľ ide o úlohu Ameriky vo svetovej stabilite, dokonca aj nezainteresovaní Škóti sa musia pýtať, či toto robí Amerika, od Kórey cez Vietnam, Irán, Irak, Afganistan a Líbyu. Dokonca aj zahraniční korešpondenti BBC (zriedkavo a veľmi stručne) uvádzajú intervenciu cudzích štátov ako príčinu určitých katastrof v zahraničí.

Prečítajte si tiež: Škótska univerzita vyvinula „základnú“ alternatívu palmového oleja

David Pratt je presvedčivý v presadzovaní Bardovho volania po spoločnej ľudskosti, ale to sa nepremieta do spájania sa s vojenskými tábormi na posilnenie moci Západu. Bratstvo nie je len „miestny“ Západ. Ak sa máme vyhnúť tomu, aby sa polarizácia Západu a Východu zmenila na celosvetovo katastrofický konečný konflikt, musíme mať širší pohľad a zahrnúť našich bratov, Číňanov a Rusov, a vlastne celé ľudstvo, do obozretného plánovania spolužitia.

To je to, čo rabín volá, a aj keď sa to zdá nemožné realizovať, nezostáva nič iné, ako to skúsiť.

Nedávne varovanie Georgea Kerevana stojí za zmienku: k dnešnému dňu sme sotva dospeli k vyhynutiu Homo sapiens.

READ  Nový Shluchim pre Bratislavu, Slovensko

John Melrose
Peebles

Blázni sa ponáhľajú tam, kam sa anjeli boja vkročiť. Hlúpi politici sa bez rozmýšľania ponáhľajú schvaľovať klimatickú legislatívu. Strata 9 miliárd libier do roku 2030 v zhone na predstavenie elektromobilov Avšak vodiči, ktorí si nemôžu dovoliť EV, platia dane z paliva a emisie. Daň z pohonných hmôt a dane z emisií generujú každý rok do štátnej pokladnice 35 miliárd libier, takže vodiči, ktorí si nemôžu dovoliť EV, dotujú bohatšieho vlastníka EV. Očakáva sa, že motoristi si kúpia benzínové alebo naftové vozidlá pred termínom do roku 2030, čím predbehnú vládu Spojeného kráľovstva, a prajeme im veľa šťastia, pretože viac ako 70 krajín zodpovedných za 80 % globálnych emisií nedodržiava svoje klimatické sľuby.

Clark Cross
Linlithgow

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close