Vlastným gólom Martina Dúbravku získava Španielsko obrovskú výhru nad Slovenskom

Nepremenlivý prejav slovenského brankára Martina Dúbravku v prvom polčase – ktorý zahŕňal škrípavý záver do vlastnej brány – priviedol Španielsko k víťazstvu 5:0 a bezpečne vstúpilo do osemfinále Euro 2020.

Muž z Newcastlu odrazil svoje najlepšie úsilie v úvodnej polhodine penaltou, ktorú zachránil dvojnásobný šampión Alvaro Morata.

Absolútne sa však pokazil pri manipulácii so strelou Pabla Sarabia, ktorá sa odrazila od brvna – nepochopiteľne si ju vrazil do vlastnej siete – opustil žrď, aby umožnil Aymericovi Laportemu streliť svoj prvý reprezentačný gól tesne pred prestávkou.

To uľahčilo Španielsku život oveľa ľahšie, ako očakávali, a Sarabia a Ferran Torres boli tiež v cieli a ďalším vlastným gólom Juraja Kuku skončili v skupine E na druhom mieste a pripravili si stretnutie s Chorvátskom v prvom vyraďovacom kole.

Slovensko potrebovalo na postup remízu, ale teraz z turnaja po slabom prejave odíde.

Podpaľované Španielsko naďalej preukazovalo lojalitu trénerovi Luisovi Enriquemu Moratovi, ktorý bol testovaný hneď na začiatku, keď nepresvedčivú penaltu útočníka Atletica Madrid zlikvidoval Dúbravka v ľahkej výške.

Priamy kop bol nariadený po tom, čo rozhodca Björn Kuipers dostal od VAR pokyn, aby sa na monitore ihriska pozrel na Jakuba Hromadu, ktorý sa napálil do zadnej časti brány.

Táto miss bola pre Španielsko piata v rade – a druhá v súťaži – pričom nevybraný Sergio Ramos bol posledným hráčom, ktorý skóroval z miesta v septembri 2020.

Sarabia, Petri a Morata predviedli nerozhodné úsilie, kým im Dúbravka nadelila úvodnú akciu s ich sviežou sebadôverou.

Neuvážená prihrávka Ľubomíra Chatku na hranici vlastnej šestnástky smerovala priamo do Sarabia, no keďže jeho strela zadunela o brvno, slovenský brankár si zle odhadol úder, keď sa snažil loptu odvrátiť a zraziť si ju do vlastnej siete.

READ  Futbal: Futbal - Španielsko v ohrození, ale pripravené na oživenie proti Slovensku

Dúbravkov večer sa neskončil dobre, napoly prenasledoval roh, snažil sa vystriehnuť Petriho prihrávku, no bol pritiahnutý, no Gerard Moreno dokázal prejsť cez Laporteho a hlavou premenil.

Ich tretí a štvrtý cieľ sú trochu spoločné; Sarabia sa po prvý raz presadila po centri Jordiho Albu a potom Torres po prvom dotyku po vystriedaní Moratu v 67. minúte premenil poskytovateľa na backheel.

Guca si na Euro 2020 strelil osem vlastných gólov, o jeden viac ako predchádzajúcich päť, keďže Španielsko zaznamenalo päť v zápase majstrovstiev Európy prvýkrát.