Veda

Vnútorné jadro Zeme bolo zastavené, potom sa jeho rotácia obrátila. Toto je správne.

čo sa deje? Jedna myšlienka je o dvoch titánskych silách bojujúcich o kontrolu nad srdcom sveta. Magnetické pole Zeme, generované víriacimi železnými prúdmi v tekutom vonkajšom jadre, ťahá vnútorné jadro a spôsobuje jeho roztočenie. Tomuto impulzu bráni plášť, vrstva plášťa nad vonkajším jadrom a pod zemskou kôrou, ktorej obrovské gravitačné pole zachytáva vnútorné jadro a spomaľuje jeho otáčanie.

Dr. Song a Yi Yang, ďalší seizmológ z Pekingskej univerzity a spoluautor štúdie, na základe štúdia seizmických vĺn s ponorením do jadra zaznamenaných od 60. rokov 20. storočia až po súčasnosť veria, že toto silné preťahovanie lanom spôsobilo, že sa vnútorné jadro zosunulo späť. Otočí sa a tak ďalej v cykle asi 70 rokov.

Začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia sa vnútorné jadro v porovnaní s niekým stojacim na zemskom povrchu neotáčalo. Odvtedy sa vnútorné jadro postupne zrýchľovalo smerom na východ, až nakoniec predbehlo rotáciu zemského povrchu. Potom sa rotácia vnútorného jadra znižovala, až kým sa jeho rotácia v určitom bode medzi rokmi 2009 a 2011 nezastavila.

Vnútorné jadro sa teraz pomaly začína otáčať na západ vzhľadom k povrchu Zeme. Je pravdepodobné, že sa ešte raz rýchlo spomalí, pričom v štyridsiatych rokoch 20. storočia dosiahne ďalšiu zdanlivú stagnáciu a dokončí svoj posledný cyklus odvíjania od východu do západu.

Tento 70-ročný rytmus, ak existuje, by mohol mať hmatateľný vplyv na niektoré časti Zeme hlboké črevo, Môže však byť schopný vybudiť relatívne malé poruchy blízko povrchu – možno kvôli jemným zmenám v magnetickom poli planéty alebo dokonca veľmi miernym skrátením dĺžky dňa, o ktorej je známe, že sa zvyšuje a znižuje o zlomok milisekúnd každých šesť rokov.

Je to jeden z niekoľkých konkurenčných modelov na vysvetlenie nepravidelných pohybov vĺn dosahujúcich jadro. Je tiež možné, že najvnútornejšia vrstva zeme je Roaming, Naproti tomu železné jadro Zeme môže mať metamorfovaný povrch, ktorý môže otáčať akékoľvek seizmické vlny, ktoré ho prerazia. „Bez ohľadu na to, ktorý model uprednostňujete, existujú niektoré údaje, ktoré s ním nesúhlasia,“ hovorí Dr. Povedal Vidale.

READ  300 sa zúčastnilo svadby vedúcej k vypuknutiu vírusu

Pre svoju neprístupnosť môže byť táto priepastná ríša navždy vzdialená od výkladu. „Určite je možné, že na to nikdy neprídeme,“ povedal doktor Vidale. Ale dodal: „Som optimista. Jedného dňa tie kúsky zapadnú na svoje miesto.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close