Hlavné správy

Voľby v USA: Trump a Biden usporiadali predvolebné zhromaždenia na Stredozápade

Trump navštívil Wisconsin a Michigan, zatiaľ čo Biden navštívil Iowu, Wisconsin a Minnesotu.

31. októbra 2020 o 6:41 TASR

SVÄTÝ PAUL. Americký republikánsky prezident Donald Trump a jeho demokratický rival v nadchádzajúcich voľbách novej hlavy štátu Joe Biden v piatok sa zúčastnili zhromaždení na stredozápade USA.

Trump podľa tlačovej agentúry Reuters navštívil Wisconsin a Michigan, zatiaľ čo Biden navštívil Iowu, Wisconsin a Minnesotu.

Trumpa vo Wisconsine, kde sa minulý týždeň počet nových prípadov zdvojnásobil môj koronavírus, vyzval miestneho demokratického guvernéra, aby zrušil antipandemické opatrenia. „Musíte otvoriť svoj štát a musíte to urobiť rýchlo,“ uviedol prezident počas rokovania.

Trump predtým v Michigane slovne zaútočil na systém zdravotnej starostlivosti v USA a bez dôkazov uviedol, že lekári profitujú z úmrtí na koronavírusy.

Anketa:

Trump vs. Biden. Kto vyhrá voľby?

Hlasovalo: 2384

Hlasovanie otvorené:
od: 30.09.2020 06:48

Ochorenie COVID-19.

Biden v Minnesote obvinil Trumpa, že sa „vzdal“ v boji proti epidémii. Odkázal mu, aby neútočil na zdravotníckych pracovníkov liečiacich obete pandémie. „Na rozdiel od Donalda Trumpa, tomuto vírusu nepodľahneme,“ uviedol Biden.

Posledný deň volebnej kampane dominuje pandémia koronavírusu, ktorá v USA zabila viac ako 229 000 ľudí a zničila milióny pracovných miest. Rekordný nárast v prípadoch infekcie stavia miestne nemocnice na hranici kapacity.

Trump, ktorý sa pred niekoľkými týždňami zotavil z COVID-19, už niekoľko mesiacov bagatelizuje zdravotnú krízu a napriek množiacim sa prípadom v posledných týždňoch vyhlásil, že krajina sa „zotavila z najhoršieho“. Biden naopak varuje pred „temnou zimou“ a sľubuje obnovenie snáh o zastavenie vírusu.

Podľa posledného prieskumu verejnej mienky, ktorý pre agentúru Reuters uskutočnil Ipsos, by Bidena volilo 52 percent respondentov, zatiaľ čo Trump by získal 42 percent hlasov – čiastočne pre všeobecný nesúhlas s jeho postojom k riešeniu pandémie. Prieskum tiež ukazuje užší boj v najkonkurencieschopnejších štátoch, ktoré prakticky rozhodnú o celkovom víťazovi volieb.

READ  Peter Sagan v roku 2021 na dvoch Grand Tour, klasických a olympijských

V porovnaní s Trumpom si Biden doteraz udržoval pomalšie tempo predvolebnej kampane a väčšinu volebného cyklu strávil v domovskom štáte Delaware s odvolaním sa na pandemické obmedzenia.

Pri predčasnom hlasovaní už hlasovalo viac ako 85 miliónov voličov, z toho 55 miliónov korešpondenciou. Podľa BBC sú USA na ceste k najvyššej účasti za posledných viac ako sto rokov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close