Hlavné správy

Česká republika, Slovensko uskutočnia summit V4 s Nemeckom a Rakúskom o hraničných kontrolách – EURACTIV.com

Česká ministerka vnútra Vaide Ragusan (STAN) a novovymenovaný slovenský zástupca Matúš Šutaj Eštok (HLAS) sa v Prahe zhodli na tom, že Nemecko a Rakúsko by mali byť pozvané na summit Vyšehradskej štvorky koncom novembra, aby diskutovali o kontrolách na vnútorných hraniciach a neregulárnej migrácii. štvrtok.

Česká republika a Slovensko zaviedli náhodné kontroly na svojich južných a východných hraniciach, aby zastavili tok nelegálnych prisťahovalcov, ktorých počet by mal stúpnuť zo 6000 v roku 2022 na 46.000 v tomto roku, uviedol Šutaj Eštok.

Rakušan zase ocenil spoluprácu medzi českými a slovenskými policajnými zložkami, zdôraznil však potrebu širšieho európskeho riešenia.

Za týmto účelom navrhol, aby Nemecko a Rakúsko prediskutovali širšiu platformu pre budúci summit Vyšehradskej skupiny – ideu, ktorú Slovensko podporuje.

V súvislosti s riešením migračnej situácie na úrovni EÚ sa obaja ministri zhodli na potrebe spoločného riešenia neregulárnej migrácie do EÚ a zastávali to, čo nazvali reformou.

Jedným z najdôležitejších krokov je takzvané povinné hraničné konanie, ktoré povedie k lepšej ochrane hraníc EÚ pred nelegálnou migráciou a urýchli ich návrat – zahrnuté v návrhu novej dohody o migrácii a azyle. .

Ministri diskutovali aj o policajnej spolupráci medzi oboma krajinami, ktorá by podľa Ragusana mala pokračovať.

„Potrebujeme dopracovať novú dohodu o policajnej spolupráci, ktorá poskytne nový štandard, nový rámec pre tradične dobrú spoluprácu,“ povedal.

(Ondřej Plevák | Euractiv.cz)

Prečítajte si viac s EURACTIV

READ  Slovensko zatklo za posledných 10 dní viac ako 800 nelegálnych prisťahovalcov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close