Veda

Artemis 1: Kozmická loď NASA Orion si robí selfie na svojej ceste za odvrátenú stranu MesiacaCNN
,

NASA zverejnila selfie Kapsula Orion a detailné fotografie krátermi poznačenej krajiny Mesiaca, keď kozmická loď pokračuje v misii Artemis 1, dva a pol dňovej ceste, ktorá ju zavedie viac ako 40 000 míľ od odvrátenej strany Mesiaca.

Najnovšia selfie Orionu – urobená v stredu, ôsmy deň misie, kamerou na jednom zo solárnych polí kapsuly – uhol kozmickej lode s mesiacom viditeľným v pozadí. Detailné fotografie boli urobené v pondelok, keď to Orion urobil najbližšie priblíženie k MesiacuPrechádza asi 80 míľ (129 kilometrov) nad mesačným povrchom.

Ak Orion dokončí svoju cestu za Mesiac a späť na Zem, bude to najvzdialenejšia kozmická loď, aká kedy bola určená na prepravu ľudí. Zatiaľ kapsula len zaberá neživé, vedecké užitočné zaťaženie.

Orion je súčasťou programu Artemis agentúry NASA, ktorého cieľom je nakoniec zriadiť lunárnu základňu, ktorá by mohla natrvalo hostiť astronautov v nádeji, že po prvý raz v histórii vydláždi cestu na Mars.

Misia Artemis I Spustené 16. novembraKeď sužovaný a dlho odkladaný Space Launch System alebo SLS, raketa NASA dopravila kapsulu Orion do vesmíru, čím sa raketa stala najvýkonnejšou operačnou nosnou raketou vôbec.

Podľa NASA bola vo štvrtok popoludní kapsula vzdialená 222 993 míľ (358 972 kilometrov) od Zeme a 89 831 kilometrov od Mesiaca a pohybovala sa rýchlosťou viac ako 2 600 míľ za hodinu.

Orion je teraz asi deň od vstupu na „vzdialenú retrográdnu obežnú dráhu“ okolo nášho najbližšieho suseda – vzdialeného, ​​pretože bude v oveľa vyššej výške nad mesačným povrchom a retrográdny, pretože bude obiehať Mesiac v opačnom smere. Mesiac obieha okolo Zeme.

Cestu čaká „záťažový test“ kapsuly Orion, ako to minulý týždeň uviedol manažér misie Artemis z NASA Michael Sarafin.

Podľa Blog Artemis od NASATelevízne spravodajstvo agentúry o popálení na vzdialenej retrográdnej dráhe je naplánované na piatok o 16:30 východného času a popálenie je naplánované na 16:52 východného času.

Po oblete okolo Mesiaca sa očakáva, že sa kapsula Orion otočí smerom k Zemi a 11. decembra jemne pristane v Tichom oceáne.

READ  Raketa SLS sa práve zvýšila - BGR

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close