šport

Bývalí šéfovia vojenského spravodajstva na Slovensku čelia obvineniu z veľkých krádeží

Policajná operácia „Virus“ je o predražených nákupoch bezpečnosti.

Národná kriminálna agentúra v utorok zatkla niekoľko osôb podozrivých z nekalého konania pri verejnom obstarávaní vo Vojenskom spravodajstve.

Trestné činy sa týkajú nákupov vysokonákladových bezpečnostných technológií, ku ktorým došlo v rokoch 2013 až 2020. Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana škoda presiahla 74 miliónov eur.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Počas „vírusovej“ policajnej operácie polícia zaevidovala prípad proti 16 ľuďom a dvom spoločnostiam. Bolo proti nim podaných veľké množstvo prípadov.

Aktuality.skSprávu zverejnil spravodajský web.

Tvrdia to bývalí šéfovia vojenských spravodajských služieb

Na čele sú bývalý náčelník Vojenského spravodajstva John Palcier, podnikateľ Michael Cusic, bývalý riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva Júbomir Skuhra, bývalý dôstojník Vojenského obranného spravodajstva Daniel Jakuliak a bývalý šéf Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin Kohet.

Gučík je priateľom štátneho zástupcu Maroša Žilinku. S Gučíkom však podľa vyjadrenia Žilinku posledné tri roky nebol v kontakte. Čušič pozná aj viacerých významných politikov vrátane šéfa Slovenskej národnej strany Andreja Danka a šéfa Šmaru Roberta Figa.

Balchier je známy svojimi rozsiahlymi majetkovými pomermi vrátane pozemkov v Nízkych Tatrách a 15 apartmánov. Pulsier sa stal šéfom vojenskej rozviedky v roku 2016. V roku 2013 došlo k zlúčeniu Vojenskej spravodajskej služby (VSS) a Vojenského obranného spravodajstva (VOS).

Polícia ich obvinila z prečinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Ako projekt fungoval

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ondrej Repa vysvetlil, že trestnú činnosť páchali špekulatívne vytvorené slovenské firmy, ktoré mali pre vojenské spravodajstvo nakupovať v zahraničí bližšie nešpecifikované technológie. Informácie o obstarávaní sú utajené. Tieto slovenské firmy dostali takmer dvojnásobok miezd, ktoré vyplácali zahraničným dodávateľom. Predpokladá sa, že tieto prostriedky boli postupne prevedené z týchto slovenských spoločností na viaceré fyzické osoby, napríklad Cusic alebo Kohat.

READ  Neporazené Fínsko vyradilo Slovensko a skončilo na prvom mieste s Kanadou

Polícia počas akcie vykonala raziu v šiestich domoch. Zaistili hotovosť 320 000 eur, niekoľko bytov, zlato a limitovanú edíciu škótskej whisky v hodnote 26 000 eur. Na bankových účtoch zaistili aj viac ako 11 miliónov eur.

Spis sa skladá z ôsmich zväzkov a 2 700 strán. Prílohy majú 11 blokov, dodala polícia.

Polícia začala prípad vyšetrovať vlani v auguste.

Figo sa pýta na políciu

Líder Smeru Robert Figo v utorok policajnú akciu spochybnil s tým, že išlo o útok na opozíciu tesne pred voľbami.

„Máme ďalšiu politickú stranu – Národný kriminálny ústav a Úrad špeciálnej prokuratúry,“ povedal Fico pre verejnoprávnu RTVS. Trikrát bol premiérom.

Samar bola pri moci v rokoch 2013-2020, keď došlo k údajnému zneužívaniu.

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že obvinenia sa týkajú trestných činov v minulosti a bývalých príslušníkov Vojenského spravodajstva.

„Nemám dôvod si myslieť, že je ohrozená bezpečnosť alebo povesť Slovenska,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close