Veda

Čo vieme o záhadnej chorobe chorých psov a ako udržať svojich domácich miláčikov v bezpečí

Existuje nové varovanie pred záhadnou chorobou postihujúcou psov, pričom prípady sú hlásené po celej krajine.

Tu je to, čo vieme o neznámom respiračnom ochorení postihujúcom stovky psov v celej krajine a čo odporúčajú veterinári.

„Na pohotovosť prichádzalo oveľa viac kašľajúcich psov ako v predchádzajúcich rokoch,“ povedala Amanda Cavanaghová, vedúca sekcie pohotovostných služieb pre malé zvieratá vo veterinárnej fakultnej nemocnici Colorado State University.

Hoci výskum stále prebieha, veterinári tvrdia, že choroba je vysoko nákazlivá a v niektorých prípadoch smrteľná. Väčšina hlásených symptómov je podobná ako pri bežnom psinskom kašli, vrátane kašľa, kýchania, výtoku z nosa a/alebo očí a letargie.

„Namiesto suchého kašľa, pri ktorom sa pes cítil dobre, to bol teraz vlhký kašeľ, pri ktorom bolo psovi zle,“ povedal Cavanagh.

Štátne ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré sa prvýkrát objavilo v Oregone v auguste, dostalo od veterinárnych lekárov viac ako sto písomných správ o tejto chorobe. Prípady sa nakoniec rozšírili aj na západ, čo viedlo San Diego Humane Society k dočasnému zastaveniu príjmu psov odovzdaných majiteľom až do nasledujúceho mesiaca, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu.

„Nikdy v živote nebol chorý,“ povedala Wendy Brownová, majiteľka psa z Idaho.

Brown povedala, že jej tri zlaté retrievery, Bridges, Dooley a Lulu, začali vykazovať príznaky začiatkom tohto mesiaca.

„Dooley sa začal správať akosi nervózne a tiež sa cítil dosť letargicky. Krátko nato začal mať Bridges príznaky. Ale on a jeho hlasy boli hlasnejšie, búrlivejšie. Pomyslel som si, že to bol jeho žalúdok, pretože zvracal.“ zvuk,“ opísal Brown.

Brown si najprv myslela, že je to len obyčajný kašeľ z psej psie, no keď príznaky nezmizli, uvedomila si, že ide o niečo vážnejšie.

READ  Prežiť mesačný svit môže byť pre astronautov výzvou

„Veterinár mu nasadil desaťdňový cyklus doxycyklínu. Dnes to bol desiaty deň a nie je na tom oveľa lepšie. Takže nás to veľmi znepokojuje,“ povedal Brown.

Zatiaľ čo jej psy pomaly začínajú vykazovať známky zotavovania, Brown povedala, že stále nevie, čo spôsobilo tieto choroby.

„Zvyčajne chodia plávať raz týždenne – možno. Všetci traja psi sa zúčastnili na všetkých týchto aktivitách. Všetci sme išli do psieho parku. Neviem, ktorý z nich dokážete zistiť.“ o uzavretí zmluvy,“ povedal Brown.

Odborníci tvrdia, že pretrvávajúce príznaky kašľa u psov sú dobrým dôvodom na ich kontrolu.

„Nechajte veterinárneho lekára, aby vykonal dôkladné vyšetrenie,“ odporúča Cavanagh. „Môžeme urobiť ultrazvuk pľúc, aby sme zistili, či existujú nejaké problémy, ktoré súvisia so zápalom pľúc alebo infekčným zápalom pľúc, ktorý sa zrejme šíri okolo. Ak sa k veterinárovi dostanete včas, pomôže vám to nadviazať vzťah s veterinárom a nechať ho pomôcť.“ „Môže byť veľmi dôležité postarať sa o svojho psa a potom sledovať, ako choroba postupuje.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close