Ekonomika

EÚ predĺžila pozastavenie ciel na dovoz z Ukrajiny

Brusel 25. mája (TASR) – Európska únia sa vo štvrtok dohodla na pozastavení obmedzení na dovoz z Ukrajiny na ďalší rok po tom, čo niektoré krajiny EÚ zrušili zákaz dovozu obilia.

Rada Európskej únie, skupina vlád EÚ, vo svojom tweete uviedla, že ministri EÚ zodpovední za obchod s predĺžením súhlasili na štvrtkovom stretnutí. EÚ v júni 2022 zrušila clá a ďalšie obmedzenia na prvých 12 mesiacov.

Pozastavenie všetkých ciel viedlo k sťažnostiam poľnohospodárskych skupín, pričom Poľsko a Maďarsko v apríli zakázali dovoz niektorých ukrajinských obilnín. Krajiny sa stali tranzitnými cestami pre ukrajinské obilie, ktoré nebolo možné vyvážať cez čiernomorské prístavy.

Pred ruskou inváziou vo februári minulého roka Ukrajina profituje z odstránenia väčšiny ciel EÚ v rámci Dohody o voľnom obchode medzi EÚ a Ukrajinou, ktorá platí od roku 2016, niekedy s prechodnými obdobiami.

Do roku 2022 však EÚ zachováva minimálne ceny ovocia a zeleniny a clá a kvóty pre ďalšie kľúčové poľnohospodárske produkty, ako sú mäso, mlieko, cukor a niektoré obilniny.

Päť susedných krajín – Maďarsko, Poľsko, Bulharsko, Rumunsko a Slovensko – zablokuje domáci predaj niektorých obilnín z Ukrajiny, pričom umožní ich export inam.

Európsky parlament už podporil plán pozastavenia ciel. (Správa Philipa Blenkinsopa; strih Sharon Singleton)

READ  202 600 cudzincov s legálnym pobytom v Maďarsku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close