Formula 1: Veľkú cenu Bahrajnu vyhral Lewis Hamilton

včera 18:15
|

Brit Lewis Hamilton triumfoval v Mercedese na nedeľňajšej Veľkej cene Bahrajnu, 15. pretekoch Svetovej série F1.

AKTUALIZOVANÉ 19:10 O HLASOVANÍ A VÝSLEDKOCH

Po ňom nasledoval Red Bully Holanďana Maxa Verstappena a Brita Alexa Albona. Preteky poznačila nehoda Francúza Romaina Grosjeana z Haasu, ktorý v prvom kole narazil do zvodidla. Z horiaceho monopostu sa mu podarilo včas vyskočiť a unikol pred ľahkými popáleninami.

Nehoda Romaina Grosjeana.

Prečítajte si tiež

FOTO + VIDEO: Desivá nehoda na Veľkej cene Bahrajnu! Romain Grosjean mal šťastie …

Pre istého majstra sveta to bolo 11. víťazstvo v sezóne, piate v rade a celkovo 95. v kariére, čím si vylepšil vlastný rekord. Do konca roka ešte zostávajú dve udalosti. Najbližšia je na programe v nedeľu 6. decembra, opäť v Bahrajne, sezóna vyvrcholí 13. decembra v Abú Zabí.

Hamilton si po štarte postrážil 98. pole position, jeho tímový kolega Bottas stratil niekoľko pozícií. Po Grosjeanovej nehode boli preteky prerušené na 1,5 hodiny. Po vyčistení miesta nehody boli zničené zvodidlá nahradené betónovými blokmi. Krátko po reštarte sa Kvjata zrazil so Strollom, po ktorom sa Strollov monopost prevrátil. Pre Kanaďana sa preteky skončili, ale vyviazol z nepríjemnej chvíle bez zranenia. Na trati bolo niekoľko kôl bezpečnostné vozidlo a po jeho odchode sa na čele usadilo trio Hamilton – Verstappen – Perez.

Hamilton skončil v 36. kole a vďaka dostatočnému náskoku sa vrátil na prvé miesto. Ďalšie kolá priniesli pokojný priebeh a poradie boxov sa príliš nezmenilo. Druhý Verstappen podľahol v 47. kole, nestratil svoju pozíciu vďaka výraznému náskoku a chcel vyskúšať bod navyše za najrýchlejšie kolo. Perez mieril na cenné tretie miesto, ale tri kolá pred koncom ho zradil monopost, z ktorého šľahali plamene na krátky čas a preteky sa pre neho skončili. Jazdci dorazili do cieľa v sprievode bezpečnostného vozidla.

Lewis Hamilton po víťazstve na Veľkej cene Bahrajnu.

Zdroj: Reuters

Hlasy (zdroj: Sport2 TV):

Lewis Hamilton, 1. miesto: „Bolo to mimoriadne ťažké. Dnes boli jazdci Red Bullu veľmi rýchli, tlačili ma. Zakaždým, keď som nasadil monopost, som si vedomý, že riskujem. Zábery horiaceho monopostu Romaina Grosjeana ma veľmi vystrašili a Som rád, že Romain bude v poriadku. “

Max Verstappen, 2. miesto: „Druhé miesto nie je zlé, beriem to. Snažil som sa zaútočiť, ale Mercedes vždy dokázal zareagovať. Spomalila ma aj pomalá zastávka v boxoch. Uvidíme, čo prinesú ďalšie preteky a či sa zmestená trať zmestí ja. Možno dostaneme viac času v zákrutách, ale to sa uvidí až v pretekoch. “

Alex Albon, 3. miesto: „Moje tretie miesto bolo otázkou šťastia. Mechanici odviedli skvelú prácu, po mojej nehode fantasticky pripravili monopost na tieto preteky.“

Veľká cena Bahrajnu F1 (57 kôl, 1 kolo: 5 412 km, spolu: 308,2 km)

1. Lewis Hamilton (V. Brit./Mercedes) 1,34: 01 829 h