Francúzsko, Belgicko a Portugalsko si zachovávajú neskorý strach z dosiahnutia Euro 2024

Cristiano Ronaldo © Getty Images

Francúzsko, Belgicko a Portugalsko bojovali o postup na Euro 2024, no v piatok večer udržali jednogólové víťazstvo a stali sa prvými tímami, ktoré sa kvalifikovali na budúcoročný turnaj.

Belgicko sa vo Viedni ujalo trojgólového vedenia a s 10 mužmi zvíťazilo 3:2, čím si zabezpečilo prvé dve miesta v skupine F a vstupenku do finále v Nemecku.

Dva góly Kyliana Mbappeho priviedli Francúzsko k porážke 2:1 proti Holanďanom v Amsterdame.

Druhým gólom dvakrát bol Cristiano Ronaldo, ale aj Portugalsko sa prepadlo z dvojgólového náskoku, kým ho v Porte v skupine J zdolalo Slovensko 3:2.

V Amsterdame sa Mbappe po siedmich minútach pretočil z voleja, potom pridal ďalších osem minút do druhého polčasu prepychovou curlerkou.

Bol to jeho 42. reprezentačný gól, čím predbehol francúzsku legendu Michela Platiniho na štvrtý.

Kwilindski Hartmann odpovedal na svoj holandský debut, ale Mbappe takmer spečatil svoj hetrik, keď jeho neskorý nájazd zasiahol brvno.

„Nesmieme sa nechať uniesť, ale vážiť si veci a nebrať veci ako samozrejmosť,“ povedal tréner Francúzska Didier Deschamps.

„Som veľmi hrdý na to, čo tím dosiahol v duchu a na ihrisku, aby sa kvalifikoval so šiestimi víťazstvami z dvoch zápasov, 13 strelenými gólmi a iba jedným inkasovaným.“

„Dosiahli sme výsledok, ktorý sme chceli, a dosiahli sme náš cieľ.“

Grécko porazilo v Dubline Írsko 2:0, aby sa dostalo z Holanďanov.

Za majstrov Európy z roku 2004 skórovali v prvom polčase Giorgos Giakoumakis a Giorgos Masouras, ktorí sa posunuli o tri body pred Holanďana.

Obe krajiny sa stretnú v pondelok v Aténach.

Ronaldov dvojník

Neporazené Belgicko utieklo z Rakúska z boja vo Viedni.

Todi Lukaku svojimi prvými dvoma reprezentačnými gólmi a kapitán Romelu Lukaku, jeho deviaty v kampani, viedli Belgicko po 58 minútach na 3:0.

READ  Benoit Pierre, Gilles Simon Covid-19 Bubble Life, duševné zdravie

Conrad Laimer odpovedal dlhým behom. Belgicko sa zredukovalo na 10 mužov, keď Amato Onana dostal druhú žltú kartu a Arthur Thiet bol riešený vo vlastnej šestnástke, do konca zostávalo šesť minút.

Marcel Sabitzer penaltu premenil a pre Belgicko to boli znepokojujúce posledné minúty.

Ale chceli si zabezpečiť tretiu cestu k euru za sebou. Posledná prehra Red Devils v kvalifikácii na Euro prišla v júni 2015, keď prehrali vo Walese 1:0.

Rakúsko má sedembodový náskok pred Švédskom so zápasom.

Cristiano Ronaldo sa posunul na 125 reprezentačných gólov, keď Portugalsko dosiahlo sedem víťazstiev zo siedmich zápasov v skupine J.

Majú 21 bodov, čo zabezpečuje umiestnenie na prvých dvoch miestach.

Prvý gól Portugalska strelil Goncalo Ramos. Penaltu následne premenil Ronaldo.

Odrazený zásah Davida Hankowa dal Slovensku nádej – prvý gól Portugalska v kvalifikácii –, ale Ronaldo čoskoro klepol na center Bruna Fernandesa. Úder Stanislava Lobotku z diaľky viedol k napínavému finále, ale Portugalsko sa udržalo.

„Cristiano Ronaldo je rád, že môže odohrať veľa minút a strieľať za svoj klub veľa gólov,“ povedal tréner Portugalska Roberto Martinez.

„Má veľa skúseností v národnom tíme a je referenčným bodom pre mladých hráčov.“

Slovensko bolo v skupine druhé, no nasledovníci boli blízko.

Island remizoval s tretím Luxemburskom 1:1. Slovensko, ktoré v pondelok navštívi vojvodstvo, zaostáva o dva body.

Bosna a Hercegovina je o ďalšie dva body pozadu po góloch Amara Rahmanoviča a Miroslava Stevanoviča z prvého polčasu, ktoré prehrali Lichtenštajnsko 2:0.