Veda

Geológovia našli „stratený kontinent“ Argoland

Predtým, než si zablahoželáte k nájdeniu stratených kľúčov, vedzte, že vedci našli celý stratený kontinent a pridali sa tak k dlhotrvajúcej geologickej hádanke. Pred miliónmi rokov spôsobilo posúvanie tektonických dosiek, že sa pás Západnej Austrálie rozpadol na malý kontinent známy ako Argoland. IFL Science Správa. Po siedmich rokoch sledovania toho, čo sa stalo s 3 107 míľ dlhým úsekom zeme, geológovia z Utrechtskej univerzity tvrdia, že sa rozbil na kusy, ktoré sú teraz pochované pod pevninou a morom. „Situácia v juhovýchodnej Ázii je veľmi odlišná od miest ako Afrika a Južná Amerika, kde sa jeden kontinent úhľadne rozlomil na dve časti,“ hovorí autor Eldert Advocate. „Argoland sa rozbil na mnoho rôznych kúskov.“

Táto štúdia bola publikovaná v časopise výskum gondwany Pozorovaná Argo Abyssal Plain pri severozápadnom pobreží Austrálie. Štruktúra tejto hlbokomorskej panvy naznačovala, že Argoland sa pohyboval nahor smerom k juhovýchodnej Ázii. Ale namiesto jednej veľkej pevniny sa krajina rozdelila na to, čo vedci nazývajú „argopelágo“. „Zaoberali sme sa doslova ostrovmi informácií, a preto nám výskum trval tak dlho. Riešením hádanky sme strávili sedem rokov,“ hovorí Advocate. Podľa správy z Utrechtskej univerzity Phys.orgČasti Argolandu ležia pod hladinou mora, zatiaľ čo iné časti ležia pod lesmi Indonézie a Mjanmarska. To sa podobá ponoreným kontinentom, ako je Zealandia, ktorá leží východne od Austrálie, a Veľká Adria v južnej Európe, ktorá je teraz takmer úplne ponorená v zemskom plášti.

„Ak by sa kontinenty mohli ponoriť do zemského plášťa a úplne zmiznúť bez zanechania akýchkoľvek geologických stôp na zemskom povrchu, nemali by sme veľkú predstavu o tom, aká je Zem v jej geologickej histórii,“ hovorí Douwe, geológ z Utrechtu. Univerzita.Ako to mohlo vyzerať v minulosti.“ Van Hinsbergen. „Bolo by takmer nemožné spoľahlivo zrekonštruovať bývalé kontinenty a geografiu Zeme v skorších dobách.“ Štúdium histórie našich meniacich sa kontinentov v priebehu času poskytuje informácie o tom, ako sa tvoria hory, ako sa pohybujú tektonické platne a ako sa mení biodiverzita a podnebie. (Prečítajte si viac príbehov z geológie).

READ  Antarktický ľad ukazuje stopy marťanských minerálov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close