Technológie

Google začne od vás pýtať peniaze, počnúc fotografiami

Komentovaný prehľad technologických správ.

Vypočujte si podcast Kliknite

Témy podcastov:

  • Google ruší bezplatné ukladanie fotografií
  • Apple ukázal Mac s vlastným čipom
  • Spotify utráca štvrť miliardy za podcastový obchod (opäť)

Google žiada peniaze

Ak používate Fotky Google na jednoduché zálohovanie a zdieľanie fotografií z mobily, je to asi aj preto, že je zadarmo. Google už asi päť rokov umožňuje ľubovoľnému používateľovi bezplatne ukladať ľubovoľný počet fotografií.

Dobré mobilné aplikácie ľahko zálohujú fotografie a je ľahké ich posielať rodinám alebo priateľom pomocou prehľadného webového rozhrania. Fotografie sú jednou z najobľúbenejších aplikácií Google.

Spoločnosť teraz oznámila, že si za ne bude účtovať poplatky. Od júna budúceho roka sa budú novo nahrané fotografie počítať do limitu 15 GB gigabajtu online úložiska, ktorý je k dispozícii zadarmo pre každý účet. Len málo bežných používateľov dosiahne limit krátko po spustení služby. Za dva alebo tri roky používania bude úložisko, ktoré ukladá údaje aj do online súboru Gmail alebo Dokumenty Google, plné.

Google ponúka celkom lacno Zvýšte kapacitu pomocou služby s názvom Google One. Za dva doláre mesačne je možné kapacitu online úložiska zvýšiť na 100 gigabajtov, čo by malo stačiť na to, aby si väčšina ľudí udržala roky dopredu.

Ak potrebujete ešte viac miesta, môžete za dva terabajty priestoru zaplatiť až desať eur mesačne.

Poplatky za služby sú dve najzaujímavejšie veci. Bude to prvýkrát, čo Google veľmi aktívne tlačí svojich zákazníkov na platenie peňazí.

Google už ponúka predplatné, napríklad YouTube Premium alebo prémiovú verziu aplikácie Google Workspace.

READ  Severné Írsko vs Slovensko: Craig Godcard dúfa, že história sa bude opakovať v play-off

Platené fotografie budú teda prvýkrát, čo Google začne aktívne tlačiť používateľov na prihlásenie na odber. Bude zaujímavé sledovať, čo sa stane s Google One.

Ak musíme hádať, spoločnosť sa pokúsi vybudovať pod touto značkou skutočný produkt na predplatné a nakoniec do služby Google One pridá ďalšie a ďalšie produkty.

Druhá dimenzia posúva diskusiu o trhovej sile spoločnosti Google. Najcynickejšou interpretáciou poplatku za službu je to, že išlo o úplne klasický anti-trhový krok.

Veľká a bohatá spoločnosť zníži ceny služieb na niekoľko rokov hlboko pod skutočné náklady (v našom prípade na nulu), čo vytlačí malých konkurentov z trhu.

Keď si získa zákazníkov, ceny začnú stúpať, pretože zákazníci už majú so spoločnosťou vzťah, prechod na konkurenciu je bolestivý. To všetko za predpokladu, že určitá konkurencia prežila roky umelo znižovaných cien.

Samozrejme, ťažko povedať, či sa niečo také skutočne stalo, pretože rovnako dobré vysvetlenie je, že v spoločnosti Google niekto iba hrubo podcenil, koľko ľudí by využilo bezplatné neobmedzené úložisko. Náklady sa vymkli spod kontroly a teraz vidíme úprimné úsilie, aby sme službu dostali zo zeme. (BBC)

Apple chipsy

Apple mal tento rok ďalšiu špeciálnu udalosť, kde predstavil dlho očakávaný procesor pre architektúru Arm for Mac. Doteraz spoločnosť využívala čipy Arm v iPhone a iPady a zvyšok trhu ich používa v mobilných zariadeniach.

Pri porovnaní výkonu procesora A14 z nových telefónov iPhone s tým najlepším, čo Intel a AMD ponúkajú, Čip spoločnosti Apple je veľmi výkonný.

Očakáva sa, že nový procesor M1 od spoločnosti Apple bude 2-krát výkonnejší a 4-krát účinnejší (pri rovnakom výkone spotrebuje menej energie) ako najnovšie procesory PC. Toto tvrdenie budú aj naďalej testovať recenzenti a odborníci, ale ak sa ukáže, že je to pravda, ide v istom zmysle o revolúciu.

READ  Došla im trpezlivosť? Huawei pripravuje mobilný telefón s novým systémom

V prvej vlne transformácie na vlastné počítačové čipy predstavila spoločnosť novú MacBook Air, MacBook Pro a Mac mini.

Vypočujte si tiež click special, v ktorom sme sa zamerali iba na novinky od Apple.

(FWIW od Davida Tvrdona, SME Tech)

Obchod Spotify

Spotify oznámilo, že sa chystá kúpiť podcastovú spoločnosť Megaphone za zhruba štvrť miliardy dolárov. Megafón dnes hostí niektoré z najpopulárnejších podcastov na svete. Predáva im tiež reklamu.

Ak počúvate anglické podcasty, je pravdepodobné, že aspoň niektoré z nich doručuje do vašej aplikácie servery spoločnosti Megaphone a takmer určite ste už počuli reklamu na pódiu od jej predajcov (alebo automatizovaných systémov).

Nákupom získa Spotify dve veci, ktoré potrebuje. Na jednej strane získava analytické údaje o tom, ako ľudia mimo ekosystém Spotify počúvajú podcasty.

Zároveň kupuje spoločnosť schopnú na jednej strane inzerovať podcasty a na druhej strane poskytovať vlastnú reklamu mimo Spotify.

(TechCrunch)

Správcovia

Disney oznámil štvrťročné výsledky. Asi najdôležitejšou (dokonca najlepšou správou) bolo dosiahnutie 73,7 milióna predplatiteľov streamovacej služby Disney + (pre porovnanie, Netflix má 193 miliónov), ktorá bola uvedená na trh presne pred rokom. Disney mala stratu 629 miliónov dolárov z výnosov 14,7 miliárd dolárov. (CNBC)

TikTok nebol v Spojených štátoch zakázaný. Napriek ultimátu Trumpovej administratívy a termínu 12. novembra na žiadosť o prechod z Číny na Američana sa 13. novembra nič nestalo (Wall Street Journal)

YouTube Rewind 2020 nebude. Spoločnosť oznámila, že po prvý raz od roku 2010, keď pravidelne vydávala sériu Rewind, v ktorej zopakovala minuloročné najúspešnejšie videá a trendy, Rewind na tento rok nepripravila. (The Verge)

Nintendo Switch je stále najpredávanejšou hernou konzolou . Switch sa za posledné dva roky predalo viac ako PlayStation 4 alebo Xbox One. To sa môže s príchodom nových konzol zmeniť. Nintendo doteraz predala viac ako 63 miliónov konzol Switch. (CNN)

READ  Facebook pridáva upozornenia na články z koronavírusu a odstraňuje nezmysly

Bolo vydané nové vydanie herného spravodajcu Game Update. Hlavné správy: Príbeh série Mass Effect; Ako sa vyrovnať s traumou života vytvorením hry; Prečo na PlayStation 5 nebude ďalší Fallout (Aktualizácia hry)

Všetky podcasty denníka SME

Môžete si stiahnuť všetky podcasty denníka SME počúvajte na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia @ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close