Veda

Hľa! Ďalší superkontinent na svete, Amasia

Možná konfigurácia Amasia 280 miliónov rokov v budúcnosti. kredit: Curtin University

Nový výskum zistil, že ďalší superkontinent sveta, Amasia, s najväčšou pravdepodobnosťou vznikne, keď sa Tichý oceán uzavrie o 200 až 300 miliónov rokov.

Výskumný tím pod vedením Curtinovej univerzity použil superpočítač na simuláciu foriem superkontinentu. Zistili, že keďže sa Zem po miliardy rokov ochladzuje, hrúbka a sila platní pod oceánmi sa časom zmenšuje, čo sťažuje ďalšiemu kontinentu ukrývať „mladé“ oceány, napríklad Atlantický. oceán. Štúdia bola nedávno publikovaná v r National Science Review,

Podľa vedúceho autora Dr. Chuana Huanga z Curtin’s Earth Dynamics Research Group a School of Earth and Planetary Sciences sú nové zistenia dôležité a poskytujú pohľad na to, čo sa stane so Zemou v nasledujúcich 200 miliónoch rokov.

„Za posledné dve miliardy rokov sa kontinenty Zeme spojili a každých 600 miliónov rokov vytvorili superkontinent, ktorý je známy ako cyklus superkontinentov. To znamená, že súčasné kontinenty ustúpia v časovom horizonte dvesto miliónov rokov. spolu,“ povedal doktor Huang.

„Výsledný nový superkontinent už dostal názov Amasia, pretože niektorí veria, že Tichý oceán bude uzavretý, keď sa Amerika zrazí s Áziou (na rozdiel od Atlantického a Indického oceánu). Úloha Austrálie v tejto dôležitej udalosti na Zemi Očakáva sa tiež, že bude hrať úlohu , najprv sa zrazil s Áziou a potom po uzavretí Tichého oceánu spojil Ameriku a Áziu.

„Simuláciou toho, ako sa očakáva vývoj zemských tektonických platní pomocou superpočítača, sa nám podarilo ukázať, že za menej ako 300 miliónov rokov to bude pravdepodobne Tichý oceán, ktorý bol príčinou vzniku Amasie. predchádzajúce vedecké teórie“.

Tichý oceán je to, čo zostalo zo superoceánu Panthalassa, ktorý sa začal formovať pred 700 miliónmi rokov, keď sa posledný superkontinent začal rozpadať. Je to najstarší oceán, ktorý na Zemi máme, a od čias dinosaurov sa zmenšuje zo svojej maximálnej veľkosti. V súčasnosti sa zmenšuje o niekoľko centimetrov ročne. So súčasným rozmerom asi 10 000 kilometrov sa odhaduje, že uzavretie Tichého oceánu trvá dve až tristo miliónov rokov.

Podľa spoluautora Johna Curtina váženého profesora Zheng-Jiang Li z Curtinovej Školy Zeme a planetárnych vied by dominancia celého sveta nad jedinou kontinentálnou hmotou dramaticky zmenila ekosystém a životné prostredie Zeme.

„Zem, ako ju poznáme, bude celkom iná, keď sa vytvorí Amasia. Očakáva sa, že hladina morí bude nízka a rozsiahle vnútro superkontinentu s vysokým denným teplotným rozsahom bude veľmi suché,“ povedal profesor Lee.

„V súčasnosti má Zem sedem kontinentov s veľmi odlišnými ekosystémami a ľudskými kultúrami, takže by bolo lákavé zamyslieť sa nad tým, ako by mohol vyzerať svet v časovom horizonte 200 až 300 miliónov rokov.“

Kontext: „Zostaví sa ďalší kontinent Zeme s uzavretím Tichého oceánu?“ Autori Chuan Huang, Zheng-Jiang Li a Nan Zhang, 28. septembra 2022, National Science Review,
DOI: 10.1093/NSR/NWAC205

Na výskume sa podieľali výskumníci z Curtin School of Earth and Planetary Sciences a Pekingskej univerzity v Číne.

READ  Prečo psy hryzú kosti?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close