Veda

Nečakaná populácia ľadových medveďov môže poskytnúť určitú nádej pre druhy

V juhovýchodnom kúte Grónska vedci objavili nečakanú populáciu ľadových medveďov. Táto populácia si vytvorila odlišné návyky na prežitie vo svojom heterogénnom prostredí – pokiaľ ide o ľadové medvede – a medvedí genóm sa výrazne líši od genómu mnohých ich príbuzných. Okrem noviniek, ktoré tieto zvieratá predstavujú, by tiež mohli pomôcť informovať vedcov o tom, ako by sa tradičnejším medveďom darilo v teplejšej Arktíde. nový výskum,

Túto skupinu medveďov odlišuje niekoľko vecí. Väčšinu roka prežijú lovom ľadu, ktorý spadne do oceánu po rozpade grónskeho ľadovca; Ľad pláva vo fjordoch, ktoré tieto medvede nazývajú domovom. To je na rozdiel od väčšiny ostatných populácií ľadových medveďov, ktoré na lov vyžadujú morský ľad. Podľa Svetového fondu na ochranu prírody medzi 22 000 a 31 000 Ľadové medvede zostali na svete.

Výskumný tím použil sedemročné údaje zozbierané v regióne spolu s 30-ročnými historickými údajmi. Na získanie nových údajov použil tím miestnych lovcov vzorky tkaniva odobraté zo zabitia pytliakov na sekvenovanie genómu medveďa. Použili tiež prácu v teréne, satelitné údaje – čo im umožnilo študovať geografické podmienky a podmienky morského ľadu v regióne – a sledovali obojky, aby získali predstavu o pohyboch medveďa.

„Je tu obrovská zbierka údajov,“ povedala pre Ars Twila Moonová, spoluautorka článku a zástupkyňa vedúceho vedca v National Snow and Ice Data Center. „Vyžadovalo si to veľa času na ihrisku. Je to veľmi ťažká oblasť vyžadujúca náročné, časovo náročné a náročné podmienky na prácu v teréne.“

Odcudzenie

Juhovýchod Grónska je nedostatočne študovaný. Môže za to drsný, hornatý terén a nepriaznivé počasie, vrátane hustého sneženia. Tieto ťažkosti tiež vysvetľujú, prečo sú medvede izolované. Región je obklopený horami, Grónskym ľadovým štítom a Dánskym prielivom.

Väčšina ľadových medveďov využíva na lov morský ľad, no pre medvede z juhovýchodného Grónska je to obmedzená voľba. Región vidí morský ľad iba od februára do mája. Údaje o pohybe však naznačujú, že medvede prejavujú trochu iné správanie ako ich príbuzní. Pravdepodobne kráčajú po zaľadnenom snehu, ktorý tečie do fjordov a cestujú do hôr, aby sa dostali do iných fjordov pri hľadaní potravy, často tuleňov.

„Zistili sme, že morský ľad zriedka existoval dlhšie ako štyri mesiace v roku – v niektorých fjordoch niekoľko rokov, dokonca menej,“ povedal Moon.

Podľa zozbieraných a sekvenovaných vzoriek sú medvede geneticky výrazne odlišné od ostatných rovnakého druhu. Existuje 19 ďalších pozorovaných populácií ľadových medveďov a ich genómy sú si navzájom relatívne podobné; Táto izolovaná subpopulácia vyniká. Podľa výskumu sú geneticky najviac izolovanou populáciou ľadových medveďov na Zemi a v tejto oblasti Grónska mohli byť už stovky rokov.

mať problém

Keďže klimatické zmeny naďalej znižujú hladinu morského ľadu, medvede v iných regiónoch sa môžu prispôsobiť životu ako populácie na juhovýchode Grónska. Moon však navrhol, aby sme sa z toho výhľadu príliš nevzrušovali. „Možno existuje tendencia mať pocit, že je to darovanie“ [feeling of] „Ľadové medvede prežili,“ povedala. „Bohužiaľ, je ich veľa [few] Miesta, ktoré poskytujú veľa ľadovcového ľadu, ako je toto… pre mnoho arktických ľadových medveďov takýto ľad nie je dostupný.“

To znamená, že mnohé populácie ľadových medveďov nebudú mať príležitosť prispôsobiť sa životu na ľadovcovom ľade, ako majú populácie v juhovýchodnom Grónsku. Počty týchto grónskych medveďov sú tiež dosť malé – iba niekoľko stoviek jedincov – možno kvôli ťažkostiam, ktorým medvede čelia, keď sa snažia nájsť svojich párov. Oblasti ako juhovýchod Grónska preto nemusia byť schopné udržať veľké skupiny medveďov. Ďalší problém: Grónsky ľadovec, ktorý poskytuje ľadovcový ľad používaný na lov medveďov, je rozmraziť tiež, To platí pre ostatné ľadovce okolo Arktídy, povedal Moon.

Medvede z juhovýchodného Grónska si však vo svojom tvrdom prostredí udržujú oporu. Keďže ľadová pokrývka Grónska stráca ľad, neustupuje okolo pobrežia o rovnaké množstvo. V juhovýchodnom Grónsku je v zime veľa snehu, čo pomáha napájať ľadovce. Výskumníci tiež poznamenávajú, že región môže pôsobiť ako klíma v menšom meradle. Utečenci, miesto, kde druhy môžu nejaký čas prežiť, keď je morského ľadu málo. Dokument tiež poznamenáva, že niektoré podobné biotopy existujú v iných častiach Arktídy, ako sú Svalbard – nórske územie – a v iných častiach Grónska.

„Neočakávame, že pobrežný ľad ustúpi zo svojej súčasnej polohy tak rýchlo ako oblasti ľadovej pokrývky, napríklad na západnom alebo juhozápadnom pobreží,“ povedal Moon. „Je to mikroprostredie.“

Veda, 2022. DOI: 10.1126/science.abk2793 ,O DOI,

READ  Využite mandát na očkovanie proti Covidu – potom sa snažte „vrátiť“ svoje injekcie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close