Ekonomika

Inflácia klesla v decembri na 8,2 % v dôsledku zvýšenia ECB

Ročná inflácia v Írsku sa podľa najnovšieho harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien medzimesačne znížila na 8,2 % z 9 % v decembri, zatiaľ čo priemer eurozóny medzimesačne klesol na 9,2 % z 10,1 %. Eurostat.

Mesačná inflácia v Írsku bola -0,3 %. Podobne aj mesačná inflácia bola záporná v 12 z 19 krajín eurozóny.

Len Španielsko, Litva, Slovinsko, Slovensko (všetky +0,1 %), Taliansko (+0,2 %) a Holandsko (+0,7 %) zaznamenali medzimesačný nárast. Spotrebiteľské ceny na Malte sa medzimesačne nezmenili.

Zmiernenie zvyšovania cien zaznamenané minulý mesiac bolo spôsobené 6,5-percentným poklesom nákladov na energie, ktorý poháňal infláciu od začiatku vojny na Ukrajine vlani vo februári, pričom ceny energií medziročne vzrástli o 34,3 %.

„Pri pohľade na zložky bleskového HICP v Írsku za december 2022 sa odhaduje, že ceny energií klesli za mesiac o 6,5 %, no od decembra 2021 sa zvýšili o 34,3 %,“ uviedol. Anthony DawsonŠtatistik na oddelení cien Centrálny štatistický úrad (CSO).

„Pre eurozónu ako celok klesli ceny energií za mesiac o 6,5 %, ale medziročne vzrástli o 25,7 %.

Ceny energií minulý mesiac klesli o 6,5 %, čím podkopali infláciu. (Obrázok: Getty Images)

V celej eurozóne bola ročná inflácia 13,8 % v cenách potravín, alkoholu a tabaku, čo je nárast z 13,6 % v novembri, 6,4 % priemyselných tovarov bez energií, 4,4 % zo 6,1 % a 4,2 % v službách. minulý mesiac

Inflácia v Írsku bola minulý mesiac vyššia ako v šiestich krajinách eurozóny a nižšia ako v zostávajúcich 12 krajinách. Lotyšsko malo najvyššiu ročnú mieru inflácie 20,7 %, zatiaľ čo Španielsko malo najnižšiu 5,6 %.

Na úrovni eurozóny bola ročná inflácia 7,2 % bez energií a 5,2 % bez energií, potravín, alkoholu a tabaku.

Inflácia sa po niekoľkých zvýšeniach úrokových sadzieb na celom kontinente spomalila Európska centrálna bankaKeďže sa ECB snaží vrátiť infláciu späť k svojmu 2-percentnému cieľu, je pravdepodobné, že v nadchádzajúcich mesiacoch bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb, aby ešte viac utlmila zvyšovanie dopytu.

READ  Rakúsko predlžuje kontroly na hraniciach so Slovenskom do 28. októbra

(Obrázok: Getty Images)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close