Svet

Izrael zintenzívnil útoky v Gaze, zasiahne školy, nemocnice a mešity | Správy o konflikte medzi Izraelom a Palestínou

Škola OSN, ktorá poskytuje útočisko pre mnoho vysídlených žien a detí, bola údajne bombardovaná, keď eskalovala ofenzíva izraelskej armády.

Deň po tom, čo Izrael zaútočil na sanitku, ktorá viezla vážne zranených pacientov z nemocnice al-Shifa na hraničný priechod Rafah, izraelská armáda zintenzívnila bombardovanie pásma Gazy a zasiahla školy, mešity a niekoľko nemocníc.

Izraelská letecká strela zasiahla v sobotu ráno školu Al-Faqoora, ktorú prevádzkuje Agentúra OSN pre pomoc a prácu pre palestínskych utečencov (UNRWA), v utečeneckom tábore Džabalíja, pričom podľa palestínskeho ministerstva zabila najmenej 15 ľudí a zranila 54 ďalších. Zdravie.

„Číslo [of deaths] Očakáva sa, že bude stúpať,“ povedal Muhammad Abu Silmay, riaditeľ nemocnice Al-Shifa.

Tisíce ľudí vysídlených izraelským bombardovaním v pásme Gazy našli útočisko v škole Al-Faqura.

Svedok útoku, ktorý pri výbuchu prišiel o rodinných príslušníkov, povedal Al-Džazíre, že štyria členovia ich rodiny boli zabití alebo zranení.

„Nemáme nič spoločné s ničím, čo súvisí s hnutím Hamas. V miestnosti boli len deti a ženy,” dodal svedok.

Útok na školu bol tretím veľkým útokom na tábor Jabaliya.

Stalo sa to niekoľko hodín po smrteľnom útoku na školu Usámu bin Zajda, úkryt pre vysídlené rodiny, v oblasti al-Saftáví severne od mesta Gaza, pričom podľa miestnych médií zahynulo najmenej 20 ľudí.

V sobotu ráno bol napadnutý vchod do detskej nemocnice al-Nasser v západnej časti mesta Gaza a viaceré miestne médiá informovali o civilných obetiach.

Hovorca ministerstva zdravotníctva uviedol, že v troskách zrútených budov v Gaze je v súčasnosti pochovaných 2200 ľudí vrátane 1250 detí.

Generátory a solárne panely

Izraelské sily zaútočili aj na elektrické generátory a solárne panely v nemocnici Al-Wafa v meste Gaza, informovali miestne médiá.

Reportér agentúry Anadolu uviedol, že explózia spôsobila rozsiahly požiar na nádvorí nemocnice, ktorý o niekoľko hodín neskôr zadržali tímy civilnej obrany.

READ  Záchrana stredomorských korytnačiek a delfínov, jeden život za druhým

K útoku na nemocnicu došlo deň po tom, čo izraelská armáda zaútočila na vchod do nemocnice Al-Shifa a oblasti okolo nemocnice Al-Quds a indonézskej nemocnice.

Podľa Haniho Mahmouda, novinára v Khan Yunis, južne od Gazy, izraelské nálety zasiahli aj obytné domy so solárnymi panelmi.

„Vyzerá to ako posledný klinec do rakvy,“ povedal pre Al-Džazíru.

„Izraelská armáda chce, aby ľudia odišli. „Posledným zdrojom, ktorý ich drží v Gaze, je málo elektriny, ktorú získavajú zo solárnych panelov,“ povedal.

Medzitým bola zničená aj vodná nádrž vo východnom Rafahu. „Zdá sa, že je to ďalší spôsob, ako povedať ľuďom: „Budeme bombardovať všetko, na čo sa spoliehate, aby ste prežili,“ dodal.

Televízna stanica Al-Aksa so sídlom v Gaze uviedla, že na rozvod vody do niekoľkých štvrtí sa použila verejná nádrž na vodu.

Izraelská armáda samostatne zbombardovala dve mešity – Ali bin Abi Talib a mešity al-Istijaba – v oblasti al-Sabra na juhu Gazy, informovala agentúra Anadolu.

Je to súčasť izraelskej vojnovej stratégie, povedal Tamer Garmoud, odborný asistent verejnej politiky na Inštitúte postgraduálnych štúdií v Dauhe, pre Al-Džazíru.

„V izraelských médiách sa diskutuje o tom, že od budúceho týždňa bude izraelská armáda vykonávať druhú fázu svojich operácií v Gaze. To znamená taktické pozemné operácie vo vnútri Gazy. Takže to, čo chce Izrael urobiť predtým, je nechať všetkých civilistov na juhu, povedal.

„Tak čo sú oni [Israel’s army] Zbaviť uviaznutých civilistov v severnej Gaze akejkoľvek formy života. Takže zaútočili na vodné nádrže, civilné zariadenia, nemocnice a dokonca aj školy UNRWA, kde sa ľudia ukryli. Čoskoro ľudia nebudú mať inú možnosť, ako ísť na juh,“ dodal Carmout.

Poznamenal, že zatiaľ čo izraelská armáda nariadila civilistom v Gaze, aby sa dočasne presunuli na juh, mnohí zostávajú z bezpečnostných dôvodov v dôsledku pokračujúceho izraelského vojenského bombardovania obliehanej oblasti.

„Ľudia sa pokúsili utiecť na juh, ale cesta je špinavá. Ako sa môžu cítiť bezpečne, ak na juh nevedú žiadne humanitárne cesty? povedal Garmouth.

Obyvatelia severného pásma Gazy budú môcť použiť ulicu Salah al-Din, hlavnú cestu Gazy, na výjazd na juh medzi 11:00 GMT a 14:00 GMT v sobotu, uviedla izraelská armáda.

Ale podľa Qarmouta má Izrael históriu porušovania sľubov vo vojne.

„Aká je záruka, že Izrael nebude znova bombardovať pri úteku na juh? Neexistujú žiadne medzinárodné záruky ako OSN, ktoré by monitorovali a zabezpečili, že ľudia nebudú napadnutí,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close