Svet

Jack Ma testuje sľúbenú transformáciu Číny

Tento mesiac sa čínsky ekonomický cár Liou Che snažil ubezpečiť globálne elity a šéfov niektorých najväčších svetových korporácií v dvoch bodoch. Po prvé, Čína sa vrátila a znovu otvorila obchod, povedal Reč na Svetové ekonomické fórum v Davose. Po druhé, Čínska komunistická strana je viac ako kedykoľvek predtým odhodlaná realizovať odvážne ekonomické a finančné reformy.

„Čínski a zahraniční podnikatelia budú hrať dôležitú úlohu ako motor poháňajúci historickú misiu Číny o spoločnej prosperite,“ povedal Liu, podpredseda vlády a dlhoročný dôverník prezidenta Si Ťin-pchinga. „Ak bohatstvo nerastie, všeobecná prosperita sa stáva riekou bez prameňov alebo stromom bez koreňov.“

Liu mal v prvom bode jednoznačne pravdu. Po takmer troch rokoch vlastnej karantény, aby sa vysporiadala s pandémiou, administratíva Xi jama Jeho neúčinná politika „Zero-Covid“ začiatkom decembra. Tok svetových lídrov, obchodných manažérov a akademikov, ktorý charakterizoval Peking pred pandémiou, sa obnovil. Dôjde k vážnym ekonomickým otrasom.

Čo sa týka druhého bodu zástupcu náčelníka, problém je v tom, že to povedal on, nie G. Zmena Xi Politika strany Politické vyhlásenia kohokoľvek iného ako prezidenta nemajú takú váhu ako predtým. Napriek tomu je to, čo Xi hovorí, dôležitejšie ako to, čo Xi robí.

V novembri 2018 na mimoriadnom stretnutí s čínskymi podnikateľmi Xi povedal „Všetky súkromné ​​spoločnosti a súkromní podnikatelia musia byť absolútne odhodlaní a oddaní hľadaniu rastu – súkromné ​​spoločnosti a súkromní podnikatelia patria do našej vlastnej rodiny.“

Za menej ako dva roky zmizol z dohľadu verejnosti najväčší čínsky podnikateľ, zakladateľ Alibaba Jack Ma, kedysi všadeprítomný na okruhu medzinárodných konferencií. Xiov zásah proti technologickému sektoru poškodil jeden z najdôležitejších hospodárskych motorov krajiny.

Rok po páde Ma spôsobil Liuov dlhotrvajúci boj o finančné riziko bankrot jedného z najväčších developerov nehnuteľností v krajine. Sektor nehnuteľností, zodpovedný za tretinu celkovej ekonomickej produkcie, sa ešte musí spamätať z Liuovho šokového zaobchádzania.

READ  Súd pošle bývalého riaditeľa OMSA a ďalších, ktorí sa podieľali na smrti Uniola Ramoresa

Liuova cesta do Davosu samozrejme nebola nepovolenou túrou. Jeho posolstvo odrážalo skutočné obavy najvyšších predstaviteľov strany o škodách, ktoré spôsobil nulový Covid druhej najväčšej ekonomike sveta.

Liu je však dôležitou postavou, na ktorú by mala strana pamätať vždy, keď osloví zahraničné publikum. Odkedy sa ukázal ako Xiho najdôveryhodnejší ekonóm a finančník konzultant Pred desiatimi rokmi bolo dôležitou súčasťou Liuovej práce posielať tiché správy americkým a európskym partnerom.

Niekedy sa to komunikuje verejne, ako napríklad v Davose. Často sa to robí súkromne s vedomím, že cenný pohľad na to, „čo si Si Ťin-pching myslí“, sa dostane k západným vládnym lídrom.

Okrem svojich verejných vystúpení v Davose sa Liu súkromne stretol aj s generálnymi riaditeľmi veľkých amerických a európskych nadnárodných spoločností. „Zvracajú všetko, čo sa za posledné tri roky urobilo,“ povedal jeden z volajúcich pre Financial Times. V Číne opäť existuje len málo dôkazov o veľkých zmenách v politike v sektore technológií a nehnuteľností, ktoré by podporili toto tvrdenie.

Očakáva sa, že dôveryhodní „priatelia Číny“ nebudú klásť zahanbujúce otázky okrem toho, že budú veriť a šíriť to, čo im hovorí Liu a ďalšie stranícke elity.

Najdôležitejšou politickou otázkou vo vzťahoch medzi Čínou a EÚ, ktorá ovplyvňuje všetky ostatné bilaterálne politické otázky, je faktická podpora Si Ťin-pchinga pre vojnu Ruska proti Ukrajine. Ako hovorí jeden vysoký európsky predstaviteľ: „Každý v EÚ sa pozerá na Čínu cez prizmu Ukrajiny.“ O vojne sa však nehovorilo, podľa tých, ktorí sa zúčastnili na stretnutí Liu v Davose s generálnymi riaditeľmi.

Podobne Liu po svojom prejave položil dve jemné otázky zakladateľovi a prezidentovi fóra Klausovi Schwabovi. Serióznejší anketár by mohol zachytiť Liuove komentáre o dôležitosti podnikania a poznamenal, že keď bol podpredseda vlády naposledy v Davose v roku 2018, bol tam aj Jack Ma. formalizované Účastníci fóra v jeho neúctivom a vždy zábavnom štýle.

READ  Púšť Atacama v Čile sa stáva hrobkou oblečenia po celom svete

„Tak kde je Jack a kedy sa môže vrátiť?“ Možno namiesto toho požiadať o výmenu. Pokiaľ budú mať najslávnejší čínski podnikatelia možnosť verejne hovoriť v Davose a na iných fórach, Liuove ubezpečenia by sa nemali brať ako nominálna hodnota.

[email protected]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close