Svet

Klimatické a poveternostné extrémy v roku 2022 ukazujú, že je stále potrebné konať – Svet

Katastrofy súvisiace s počasím, vodou a klímou vrátane silných záplav, vĺn horúčav a období sucha zasiahli milióny ľudí a tento rok stáli miliardy, keďže príznaky a dopady klimatickej zmeny vyvolanej človekom sa zintenzívňujú.

Udalosti v roku 2022 opäť zdôrazňujú jasnú potrebu urobiť viac pre zníženie emisií skleníkových plynov – s lepším monitorovaním – a posilniť adaptáciu na zmenu klímy – vrátane globálnych preventívnych opatrení, uvádza Svetová meteorologická organizácia.

Posledných osem rokov bude osem najteplejších v histórii. Údaje o globálnej teplote za rok 2022 budú zverejnené v polovici januára. Pretrvávanie chladného podujatia La Niña, ktoré sa už tretí rok koná, znamená, že rok 2022 nebude najteplejším zaznamenaným rokom. Tento ochladzovací efekt však bude krátkodobý a nezvráti dlhodobý trend otepľovania spôsobený skleníkovými plynmi, ktoré zachytávajú teplo, zaznamenanými v našej atmosfére.

Ročná predpoveď globálnej teploty od britského Met Office Naznačuje, že priemerná globálna teplota do roku 2023 bude medzi 1,08 °C a 1,32 °C (stredný odhad 1,20 °C) nad priemerom z predindustriálneho obdobia (1850 – 1900). Ide o desiaty rok po sebe, kedy teploty dosiahli aspoň 1 °C nad predindustriálnymi hodnotami. Možnosť dočasného prekročenia limitu 1,5 °C podľa Parížskej dohody časom sa zvyšuje.

„Tento rok sme čelili niekoľkým dramatickým poveternostným katastrofám, ktoré si vyžiadali veľa životov a živobytia a podkopali zdravotnú, potravinovú, energetickú a vodnú bezpečnosť a infraštruktúru. Tretina Pakistanu bola zaplavená, s obrovskými ekonomickými stratami a ľudskými obeťami. Vlny extrémnych horúčav hlásili Čína, Európa, Severná a Južná Amerika. Dlhotrvajúce sucho v Africkom rohu ohrozuje humanitárnu katastrofu,“ povedal generálny tajomník WMO profesor Petteri Talas.

„Je nevyhnutné zlepšiť pripravenosť na takéto extrémne udalosti a zabezpečiť, aby sme ich zvládli Včasné varovania pre všetkých v nasledujúcich piatich rokoch OSN“ povedal profesor Talas.

READ  DR. Konžská sopka Nyaragongo vybuchla a spôsobila paniku | Správy o životnom prostredí

Včasné varovania, zvyšovanie investícií do základného globálneho pozorovacieho systému a budovanie odolnosti voči extrémnemu počasiu a klíme budú patriť medzi priority WMO v roku 2023 – v roku, kedy komunita WMO oslavuje svoje 150. výročie.

WMO bude tiež presadzovať nový spôsob monitorovania záchytov a zdrojov oxidu uhličitého, metánu a oxidu dusného pomocou pozemného Global Atmosphere Watch, satelitného a integrovaného modelovania. To umožňuje lepšie pochopiť správanie kľúčových skleníkových plynov v skutočnej atmosfére. Napríklad existujú veľké neistoty týkajúce sa sily zachytávačov uhlíka v biosfére a zdrojov metánu, ktoré budú lepšie monitorované novou metódou, povedal profesor Thalas.

Klimatické ukazovatele

Skleníkové plyny sú v súčasnosti jedným z ukazovateľov klímy na zaznamenanej úrovni. Hladina mora, otepľovanie oceánov a acidifikácia – tiež rekordne vysoké. Miera stúpania hladiny morí sa od roku 1993 zdvojnásobila. Ide o nový tohtoročný rekord, oproti januáru 2020 sa zvýšil takmer o 10 mm. Hladina morí stúpla o 10 percent len ​​za posledných dva a pol roka od začiatku satelitných meraní pred takmer 30 rokmi. Podľa správy WMO o dočasnom stave globálnej klímy 2022.

Rok 2022 si vyžiadal mimoriadne vysokú daň na ľadovcoch v európskych Alpách so skorými známkami prekonania rekordu. Grónsky ľadový príkrov stratil hmotu už 26. rok po sebe a v septembri sa na vrchole prvýkrát objavil dážď (namiesto snehu).

Nové hodnotenie amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru ukazuje, ako klimatické zmeny poháňajú teplejšiu, vlhšiu a búrlivejšiu Arktídu..

„Hurikán, dym z lesných požiarov a zvyšujúce sa zrážky toho veľa nevykúzlia, keď si spomeniete na Arktídu. Toto sú však len niektoré z udalostí súvisiacich s klímou na arktickej správe NOAA za rok 2022, ktorá ukazuje, ako sa otepľuje kedysi spoľahlivo zamrznutý , ľadom pokrytá oblasť sa otepľuje rýchlejšie ako zvyšok sveta.“ poskytuje komplexný obraz o tom, čo sa pretvára,“ povedal NOAA.

READ  „Jim je jedným z 3 popredných webových audítorov na svete“

Hoci rok 2022 neprekoná globálne teplotné rekordy, v mnohých častiach sveta existuje veľa národných teplotných rekordov.

Veľké časti severnej pologule boli mimoriadne horúce a suché. India a Pakistan zažili v marci a apríli rekordné horúčavy. Čína mala najrozsiahlejšiu a najdlhšiu vlnu horúčav od začiatku národných rekordov a druhé najsuchšie leto v histórii. Veľké časti Európy boli ponorené do po sebe nasledujúcich epizód extrémnych horúčav. Spojené kráľovstvo zaznamenalo nový národný rekord 19. júla, keď teploty prvýkrát prekročili 40°C. Sprevádzajú to pretrvávajúce a ničivé suchá a lesné požiare.

Vo východnej Afrike štyri po sebe idúce vlhké obdobia zaznamenali podpriemerné zrážky, najdlhšie za 40 rokov, čo vyvolalo veľkú humanitárnu krízu, ktorá postihla milióny ľudí, zničila poľnohospodárstvo a zdecimovala dobytok, najmä v Etiópii, Keni a Somálsku.

Rekordné zrážky v júli a auguste viedli k rozsiahlym záplavám v Pakistane. Zasiahnutých bolo najmenej 1700 úmrtí a 33 miliónov ľudí. 7,9 milióna ľudí bolo vysídlených. India aj Pakistan zažili v marci a apríli silné záplavy v dôsledku extrémnych horúčav.

Veľká oblasť sústredená v strednej a severnej Argentíne, ako aj v južnej Bolívii, strednom Čile a veľkej časti Paraguaja a Uruguaja, zaznamenala rekordné teploty počas dvoch po sebe nasledujúcich vĺn horúčav koncom novembra a začiatkom decembra 2022. Štúdia medzinárodne uznávaných vedcov z World Weather Attribution Network zistila, že zmena klímy môže zvýšiť skoré otepľovanie 60-krát..

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close