Konečné výsledky kategórie FAI Majstrovstiev sveta leteckých modelov 2023

Majstrovstvá sveta leteckých modelov FAI v roku 2023 v Austine, Texas, USA sú teraz vyhlásené s víťazmi všetkých kategórií:

• Výška (S1A a S1B)
  • Rádiom riadený raketový klzák (S8D a S8P)
  • Veľkosť (S7)
  • Výšková stupnica (S5B a S5C)
  • Presné užitočné zaťaženie S2/P

Podrobnosti o jednotlivých triedach nájdete tu.
Pozrite si fotografie zo súťaže Tu.

Tím USA odpáli

Výška (S1A jednostupňový pre juniorov, S1B dvojstupňový pre seniorov)

V kategórii S1B Senior získali seniorské zlato Spojené štáty americké, nasledované Rumunskom a Slovenskom. Čo sa týka individuálnych medailí, Talian Antonio Massaracchio viedol s 541 najlepším letom pred Američanmi Stevom Crystalom a Oleksandrom Ratčenkom.

U juniorov S1A bola na prvom mieste Ukrajina, po nej nasledovala Čínska ľudová republika a Spojené štáty americké. Gratulujeme Sofii Fizun, ktorá získala sólové zlato.

Rádiom riadený raketový klzák S8D a S8P

Bolo to jasné víťazstvo pre Čínsku ľudovú republiku v juniorských rádiom riadených letoch na raketových klzákoch s tromi najlepšími jednotlivcami v skupine: Bolan Zhang, Yichen Sheng a Hongjing Hu. Lotyšsko získalo tím striebro a USA bronz.

Medzi seniormi získalo zlato Lotyšsko, striebro USA a bronz Čínska ľudová republika. Zlato však v jednotlivcoch celkovo získal Američan Stoyle Avramov, za ním skončili Maris Juris Brakovskis z Lotyšska a Yichen Sheng z Čínskej ľudovej republiky. Účasť dvoch žien: Lotyška Karina Limora nasledovala Tracy Bundovú na druhom mieste.

Veľkosť (S7)

Vo štvrtok to bola súťaž v mierke, kde modely museli byť presné repliky a dostatočne mechanicky zložité na to, aby počas letu vykonávali „špeciálne efekty“ a získali tak viac letových bodov.

V juniorských družstvách zvíťazilo Rumunsko, za ním skončilo 2. miesto Poľsko a 3. miesto USA. Poliak Jakub Żyła získal zlato s Rubies, nasledovaný tromi Arianes (dve 44LP a 3) z rumunského tímu, ktorí dosiahli dobré skóre pre spracovateľnosť a stupeň obtiažnosti.

Kategóriu seniorov vyhrali Spojené štáty americké, druhé miesto obsadilo silné rumunské družstvo, za ním nasleduje Ukrajina. Christopher Flannigan mal zlato, s vysokým skóre PSLV. Serhii Trush UKR získal striebro s Trailblazer II. Bronz získal Michał Filas so Sondou, ktorý nedopadol lepšie ako Rumun Gabriel Ciprian Ene na Saturne 1B s vyšším skóre. Prvá žena Campbell Duffyová zo Spojených štátov amerických obsadila celkové 7. miesto.

Výška veľkosti (S5B pre juniorov, S5C pre seniorov)

Ukrajina získala zlato pre juniorov vďaka ich tímovému kolegovi Ivanovi Krienkovi, ktorý dobre zabodoval v letoch za spracovanie a jeho Eridan. Striebornú medailu získala Američanka Madeleine Stoker s Blanc Brandt IV a Rumunka Andra Ileana Mihailescu s Lambdou L-4S.

Za seniorov získal zlato Michael Zidane zo Slovenska, ktorý dosiahol najvyššie skóre za najlepší let svojho TT-500-A. Jeho tímový kolega Roman Cissner získal s Matterhornom striebro a James Filler z USA bronz. Celkovým tímovým šampiónom sa stalo Slovensko, za ním nasledovali Spojené štáty americké a Poľsko. V kategórii piatich žien sa umiestnila na čele Slovenka Ema Čižnárová.

Presné užitočné zaťaženie (S2/P)

V piatok súťažiaci pozbierali svoj krehký náklad (vajce) a zamierili na miesto súťaže. Veľká Británia a Spojené štáty americké viedli v juniorskom kole veľký boj. Britský tím predbehol Američanov a získal tímový titul, hoci Arian Nagarkatty zo Spojených štátov amerických vyhral individuálne zlato. Edward Melville z Veľkej Británie predbehol americkú Lauren Houtsovú a priblížil sa k striebornej medaile.

Medzi seniormi získal zlato Tím USA, za ním Kanada a Veľká Británia, aj keď v jednotlivcoch obsadil prvé miesto Ukrajinec Oleksandr Ratchenko tesne pred Kanaďanom Tarasom Tatarinom. Nezaostával ani Američan Alan Stoker.